
KRESBA - SME
Ešte pred pražským summitom NATO a kodanským summitom Európskej únie poľský prezident Aleksander Kwasniewski poznamenal: „Vravieť, že sme trójskym koňom Ameriky v Európskej únii, je nespravodlivé. Ale chcel by som dodať, že bez americkej demokracie by nebolo Európy.“
V tomto výroku, aj keď v prvej časti nie celkom presne, je vyjadrená filozofia našej doby. Navyše vo chvíľach, keď eufória je na mieste, keď sa všetko zdá oveľa jednoduchšie, než pred Prahou či Kodaňou.
Ak sa raz bude veľká chvíľa novej Európy analyzovať s odstupom potrebného času, nebude možné nebrať do úvahy zásadnú úlohu Ameriky v novom procese. Môže sa dokonca zdať, že bývalé satelity bývalého Sovietskeho zväzu, sa do NATO a Európskej únie dostali po ráznom nátlaku USA. Ak by sa táto premisa prijala, potom by Kwasniewskeho spojenie o trójskom koni malo plné opodstatnenie. Lenže „trójsky kôň“ zohral v staroveku úlohu negatívnu. A takú sa nové demokracie v NATO a v Európskej únii určite zohrať nechystajú.
Ak sa však vrátime o vyše desať rokov dozadu a spomenieme si na vtedajší pohyb v Európe, odohrávalo sa niečo dosť odlišné od toho, čo vidíme dnes. Na programe dňa bol zreteľný nemecký vplyv na budúce kreslenie nových kontúr novej Európy. Západné Nemecko „pohltilo“ bývalú NDR, čo bol viac než jasný signál na šírenie nemeckého vplyvu aj do ďalších častí stredu a východu Európy. Ale potom sa nemecká energia začala rozplývať. Bonn ju spotreboval na absorbovanie mohutnej armády 18 miliónov východných Nemcov s problémami, ktoré si z minulosti priniesli.
A tak Nemecko začalo vyprázdňovať priestor Amerike… A keď spolu s Francúzskom, ale aj s ďalšími európskymi spojencami v NATO nebolo schopné spacifikovať tragédiu v bývalej Juhoslávii, nový americký nástup v európskom priestore nabral na mohutnejšej sile. Vtedy sa jasne potvrdilo, že bez americkej demokracie by nebolo ani novej Európy, aj keď americká demokracia musela použiť posledný prostriedok, ktorým je vojenská sila. Na ubránenie bezpečnosti Európy!
Novoprijímané krajiny do NATO a Európskej únie sa v novovznikajúcom priestore nestávajú trójskym koňom Ameriky, ale je viac než zrejmé, že budú v istom zmysle pôsobiť ako most medzi západnou Európou a Spojenými štátmi. Amerika potrebuje spojenú a zjednotenú Európu. A potrebujeme sa aj navzájom: na spevnenie euroatlantickej jednoty, ktorá v poslednom čase utrpela zopár, občas aj nechutných, trhlín a nedorozumení. Nové krajiny v novom transatlantickom spoločenstve určite dodajú veľkému celku aj novú energiu. Je veľmi pravdepodobné, že pomôžu aj upokojiť rozkývané kyvadlo nejasností.