
Sieť tretej generácie sa zatiaľ pomaly rozbieha len v Japonsku, kde ju spustila spoločnosť NTT DoCoMo. Junko Ono (vľavo) a Akiko Yokota z firmy prezentujú nový telefón tretej generácie značky FOMA. Dokáže posielať snímky e-mailom aj počas hovoru, má zabudované dve kamery a umožňuje aj živú videokonferenciu. Prehrávanie videoklipov je samozrejmosťou. FOTO - REUTERS
MNÍCHOV, BRATISLAVA - Komisár Európskej únie pre podniky a informačné spoločnosti Erkki Liikanen počíta s výrazným oneskorením zavedenia novej generácie mobilných sietí UMTS v Európe. „Kým bude UMTS ozaj úspešná, prejde minimálne ešte päť rokov,“ povedal Liikanen pre magazín Focus. „Možnosť fotografovať prostredníctvom mobilného telefónu a posielať obrázky bude hitom,“ poznamenal. Prelom rýchlej prenosnej technológie sa však podľa neho podarí najskôr v roku 2008.
Dôvodmi zdĺhavého zavádzania UMTS sú nejednotné systémy a národné zákazy pri obchodoch s licenciami, napríklad v Nemecku. S novými európskymi predpismi, ktoré budú schválené v lete budúceho roka, bude obchod s licenciami UMTS možný.
Na Slovensku vlastnia licencie na UMTS operátori Orange aj EuroTel. Frekvencie pre novú generáciu sietí zatiaľ využíva armáda. Tá ich má opustiť v septembri budúceho roka. Operátori potom budú musieť siete spustiť do 30 mesiacov, teda do jari 2006. Operátori zatiaľ o rokovaniach o zmene podmienok neuvažujú. „Pre nás sa zatiaľ termín spustenia siete nemení,“ reagoval pre SME hovorca Orange Slovensko Peter Tóth. „Stojíme si zatiaľ za tým, že dodržíme termín v licencii, takže by sme mali sieť spustiť najneskôr do marca 2006,“ povedal hovorca EuroTelu Juraj Droba.
Do nákupov licencií na tretiu generáciu mobilných sietí Universal Mobile Telephone Standard (UMTS) investovali telekomunikačné spoločnosti vo svete miliardové sumy. Potom sa ukázalo, že bol vývoj telekomunikačných trhov značne nadhodnotený. Investičná eufória do telekomunikačných spoločností opadla, čo zasiahlo aj hodnotu ich titulov na burzách. To malo dosah aj na správanie sa financujúcich bánk. Po vysokých počiatočných nákladoch na nákup licencií, tak nemajú operátori dostatok prostriedkov na budovanie sietí. V niektorých krajinách sa rozbehli aj rokovania o odloženie splatnosti ceny licencií.
Orange a EuroTel kupovali licencie po opadnutí investičnej bubliny za zlomkové ceny v porovnaní s konkurenciou vo svete. Cena jednej licencie bola 1,499 miliardy korún. Na porovnanie: napríklad v Nemecku sa ešte v roku 2000 našlo o UMTS šesť záujemcov a každý z nich bol ochotný zaplatiť 16,5 miliardy mariek.
TOMÁŠ KURTANSKÝ a tasr