Kodaň 14. decembra (TASR) - Tam, kde sa v roku 1993 všetko začalo, sa po deviatich rokoch úspešne skončilo. Európska únia a desať kandidátskych krajín, vrátane Slovenska, uzavreli v piatok v dánskej metropole cyklus "od Kodane po Kodaň".
V hlavnom meste Dánska stanovili lídri vtedy európskej dvanástky v roku 1993 tzv. kodanské kritériá pre prijatie nových členov. O deväť rokov neskôr na rovnakom mieste - v kongresovom stredisku Bella Center - ukončili s desiatimi krajinami prístupové rokovania. Definitívne tak otvorili cestu k rozšíreniu EÚ z 15 na 25 krajín a k zjednoteniu Európy.
Historický okamih však ostal v tieni boja o peniaze, ktorý únia a kandidáti zvádzali do posledných chvíľ. Ťažko rozhodnúť, kto v tomto súboji zvíťazil, ale skutočnosť, že EÚ prejavila aj v rozhodujúcich okamihoch rozšírenia svoju lakomosť, je nesporná.
V roku 1999 na summite v Berlíne únia rozhodla, že na prijatie šiestich krajín v priebehu rokov 2000-06 vyčlení 42,5 miliardy eúr. Hoci vstupuje desať krajín, na októbrovom summite v Bruseli túto ponuku pätnástka ešte okresala na 38,5 miliardy. Keď si dánske predsedníctvo v záverečnej etape rokovaní dovolilo vo finančných balíčkoch pridať kandidátom 1,6 miliardy, stalo sa to terčom kritiky takmer všetkých členských krajín.
Dánsko nakoniec prihodilo ďalších 300 miliónov a presvedčilo úniu, aby balík v hodnote 40,4 miliardy eúr schválila. To sa stalo v noci na piatok, avšak s výstrahou, že ide o absolútny limit. Kandidáti sa však nevzdali a s podporou Európskej komisie sa ďalej dožadovali, aby EÚ využila celý berlínsky limit.
Na stole zostávali vyše dve miliardy eúr, únia však veľkú štedrosť neprejavila a budúcim novým členom pridala len o niečo viac ako 400 miliónov. Celkovo teda na rozšírenie o desať krajín na roky 2004-06 vynaloží 40,8 miliardy eúr.
Netreba však zabúdať, že desať nových členov prispeje za rovnaké obdobie do rozpočtu EÚ sumou 14,5 miliardy eúr, pätnástku tak bude rozšírenie stáť len 26,3 miliardy eúr, čo ročne na obyvateľa predstavuje smiešnu sumu 23 eúr.
Neochota únie zaplatiť viac ostro kontrastuje s patetickými prejavmi európskych lídrov o historickom projekte, znovuzjednotení kontinentu či európskej solidarite.
Suma, ktorú únia na rozšírenie vynaloží, a o ktorej sa s kandidátmi hádala praktický celý tento rok, predstavuje tisícinu jej ročného hrubého domáceho produktu. Len na svoje poľnohospodárstvo vynaloží Brusel ročne viac, ako počas troch rokov na prijatie desiatich krajín.
Z Kodane však môžu odchádzať spokojné obe strany. Únia ušetrila, kandidáti získali malé prilepšenia finančnej ponuky, ale odišli s pocitom, že v procese rozšírenia nie sú prvoradé peniaze.
Význam toho, že desať krajín, z toho osem z bývalého komunistického bloku, sa 13 rokov po páde komunizmu vo východnej Európe začlení do spoločenstva prosperujúcich západných štátov, ďaleko presahuje obsah peňaženiek.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem