
Na ostrove Uummannaq na severozápadnom pobreží Grónska žije 1700 obyvateľov. Už stáročia žijú rovnakým, jednoduchým životom. Obživu im zabezpečuje rybolov a na prepravu z miesta na miesto používajú sane a psov. Domy si stavajú na úpätiach skál. Majstrovstvá sveta v golfe na ľade sú pre nich sviatkom a príjemným rozptýlením.
Skutočným architektom ihriska je studený oceán a počasie, ktoré ho ovláda. Fjord pri Uummannaqu je pokrytý metrovou vrstvou ľadu, ktorý tvoria tisícročné ľadovce. Každoročne sa v januári a vo februári vytvárajú nové vrstvy ľadu, ktoré sú potom základom golfovej hry. Povrch sa teda mení a žiadna súťaž nie je rovnaká. Hráči vlastne ani nevedia, na čo sa majú pripraviť, vedia len, s čím asi musia počítať. Počas majstrovstiev nastupuje v Grónsku špeciálna matematika. Na ľade je totiž ešte dvojcentimetrová vrstva zamrznutého snehu, takže povrch ihriska je hrboľatý a nerovnomerný. Zamrznutá loptička sa správa ako guľôčka z olova. Hráči musia myslieť na to, že sila, ktorou do nej udrú, bude stačiť na prekonanie len 75 percent vzdialenosti ako za normálnych okolností na greene. Okrem toho grafitové palice nemusia v tuhom mraze vydržať a vždy hrozí nebezpečenstvo, že loptička zmizne v útrobách niektorého ľadového medveďa. Američan Jack O‘Keefe po tohtoročných majstrovstvách sveta, na ktorých skončil druhý, povedal: „Trénoval som na rýchlych a tvrdých povrchoch, využil som každú príležitosť, keď sa u nás doma, v Kentucky, ochladilo. Ale ako vidím, nič z toho nie je v týchto podmienkach platné.“
Majstrovstvá sveta v Grósku sú otvorené aj pre amatérov. Počet účastníkov však nemôže presiahnuť 36 a handicap hráča nemôže byť vyšší ako 18. Hrá sa na 36 jamiek. Víťaz získava od sponzora milión dolárov a titul „najcoolovejšieho“ milionára na svete. Už tento mesiac oceán pri pobreží Uummannaqu pomaly zamŕza a hráči začínajú trénovať. (kk)
FOTO – ČTK, TASR