„Závisí to od konkrétnej situácie. Niekedy dobrou radou, niekedy dobre spracovaným podnetom na prokuratúru, niekedy kvalitným návrhom opatrení na odstránenie nedostatkov v činnosti orgánu verejnej správy. Veľa môže urobiť aj v rámci akčne plánovaných výjazdov na miesta, kde jeho hlas môže zaznieť priamo na mieste činu - jeho sila bude závisieť hlavne od autority, ktorú si vydobyje. Samozrejme, možnosti jeho zásahu sú limitované zákonom a množstvo podaní občanov zrejme odmietne z dôvodu nedostatku svojej kompetencie. Bolo by dobré, keby ombudsman využil čo najviac možností na informovanie verejnosti o svojich kompetenciách.“
ŠARLOTA PUFFLEROVÁ, občianska aktivistka:
„Úrad verejného ochrancu práv je inštitúcia, ktorá má jednoznačne stáť na strane občanov, chrániť ich práva a verejný záujem. Môže vstupovať do konaní, kde nie je zabezpečená ochrana verejného záujmu alebo základných práv občanov. Ak je úradný postup v rozpore so základnými právami občanov, môže sa priamo oboznámiť so spisom, môže zaujať stanovisko, môže navrhnúť opatrenia na odstránenie porušenia, môže klásť otázky a môže sa zúčastniť na správnom konaní - nie je však jeho účastníkom. Rovnako môže navrhovať dôkazy, s ktorými sa musí štátny orgán vyrovnať.
Najdôležitejšie je, že verejný ochranca práv môže svojou činnosťou ovplyvniť postup štátnych orgánov v prospech spravodlivého konania, teda aj občanov, ich práv a verejného záujmu.“