
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský si vážil Michala Dytterta už ako novinára: „Vždy som oceňoval jeho fundovane pripravené relácie a kultivované vystupovanie. Snažím sa do parlamentu zaviesť kultúrnosť, otvorenosť a profesionalitu. Preto som rád, že Michal moju ponuku na miesto hovorcu prijal.“
Vek: 26
Znamenie: Vodnár
Miesto narodenia: Bratislava
Rodinný stav: ženatý, jedno dieťa
Obľúbená činnosť:
v sobotu hra so synom,
dospávanie
pracovného týždňa
Hovorca predsedu
NR SR Pavla
Hrušovského: od 16. októbra 2002
Už ako študent žurnalistiky a politógie na Filozofickej fakulte UK bol Michal Dyttert aktívnym novinárom – moderoval niekoľko publicistických relácií v STV, pracoval v Slovenskej informačnej a tlačovej agentúre. V Rádiu Twist mal možnosť špecializovať sa na cirkevné otázky. Po skončení štúdia viedol reláciu O 5 minút 12 v Slovenskej televízii, po sporoch s vedením prešiel v lete do konkurenčnej TA3. Diváci i politici oceňovali jeho pripravenosť a korektnosť vo vedení debát. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský mu dal možnosť vnímať politiku z druhej strany.
V čom vám pomohli skúsenosti z novinárskej profesie v súčasnom povolaní?
„Dobrý hovorca by mal prejsť praxou novinára. Inak nepochopí, čo sa s jeho informáciami, ktoré médiám poskytne, ďalej deje. Keď nepozná špecifiká, nevie poskytnúť najvhodnejší servis konkrétnemu médiu. Poznám dosť presne prácu v jednotlivých typoch médií, a tak im môžem pomôcť uľahčiť prácu v parlamente.“
Príchod na nové miesto sa spája s očakávaniami. Prekvapila vás práca hovorcu?
„Na to, čo obnáša funkcia hovorcu, som vôbec nebol pripravený. Nemal som šancu prísť sem s nejakým očakávaniami. Dostal som dvadsaťštyri hodín na to, aby som sa rozhodol, či nové zamestnanie prijmem. Je to pre mňa dosť neznáme pole a stále sa učím. Za pochodu zisťujem, ako sa možno čo najlepšie pripraviť a čo vraví protokol.“
Moderovali ste diskusné relácie. V kresle pre hosťa sedeli politici. Aké je byť hovorcom politika, ktorému ste kedysi kládli nepríjemné otázky?
„Na niektorých hostí sa musí novinár pripravovať nielen argumentačne, ale aj psychologicky. Je to zvláštny pocit a až teraz chápem psychiku druhej strany. Z novej pozície vidím, že politici robia s novinármi to isté. Je to hra. Teraz sa učím poznávať pravidlá práce opačnej strany. Je to rovnako príťažlivé ako moderovanie. Už sa nesnažím formulovať čo najlepšie otázky, ale odpovede.“
Moderovali ste reláciu O 5 minút 12. Tiež všetko stíhate o päť minút dvanásť?
„Nie, stíham sa pripravovať na všetky povinnosti dopredu, ale z tejto relácie mi ostal vášnivý vzťah k adrenalínu, o ktorý v politike nikdy nie je núdza.“
Čo robí hovorca, keď práve nehovorí?
„Pripravuje sa na hovorenie. Zháňa podklady, komunikuje s médiami, ktoré od neho niečo potrebujú. Najdôležitejšia schopnosť hovorcu by preto mala byť rýchla a správna analýza informácií a súvislostí.“
Čo si myslíte o fenoméne mladých hovorcov?
„Súvisí to s vývojom na mediálnej scéne. Po roku 1989 vypadla celá generácia novinárov. Po nej nastúpila mladá, z ktorej sa teraz, prirodzene, snažia politici povyťahovať hovorcov. Je to taká psychicky, fyzicky a časovo náročná práca, že mladí ľudia sú na to zrejme najvhodnejší.“