Trinásteho novembra havaroval pri pobreží španielskej Galície grécky tanker Prestige, plaviaci sa pod bahamskou vlajkou. Tanker išiel z lotyšskej Rigy do Gibraltáru a prevážal 77-tisíc ton ropy. Z desať metrov veľkej trhliny na tankeri uniklo do mora okamžite 1500 ton ropy. Šesť dní nato sa tanker na šírom mori, asi 250 kilometrov od španielskeho pobrežia, prelomil a obe časti sa začali ponárať. Šéf firmy, ktorá zabezpečovala záchranné práce, tvrdil, že časť ropy môže zostať uzavretá v nepoškodených častiach tankera a potopí sa bez toho, aby ohrozila životné prostredie. Optimizmus bol však predčasný. Šiesteho decembra sa ukázalo, že ropa z ponoreného tankera uniká naďalej. Dokázali to zábery francúzskej ponorky Nautile, podľa ktorých nestuhnutá mazľavá ropa neustále pomaly stúpa na morskú hladinu z najmenej štyroch otvorov.
Ekológovia označili potopený vrak s ropou za časovanú bombu na dne mora. Doteraz už uhynuli stovky vtákov, tučniakov i delfínov, s najväčšou pravdepodobnosťou budú zničené celé kolónie koralov, špongií i mnohých rýb. Odhaduje sa, že na vyčistenie pobrežia bude treba šesť až osem mesiacov. Zatiaľ sa podarilo zozbierať vyše 5000 ton ropy, čo je len štvrtina z objemu, ktorý unikol z tankera.
Havarovaný tanker postavili pred takmer 30 rokmi v Japonsku a už niekoľkokrát ho pokutovali za závažné porušenie bezpečnostných opatrení. Napriek tomu, že išlo o problematické plavidlo, od roku 1999 na ňom nikto nevykonal inšpekciu.