
Prokurátor Serbin opisuje spôsob, akým došlo k zavraždeniu Remiáša, ako klasickú vraždu na objednávku. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Vyšetrovací tím, ktorý obvinil bývalého šéfa SIS Ivana Lexu z návodu na vraždu Róberta Remiáša, zatiaľ nemá dôkazy, či šéf tajnej služby konal na príkaz Vladimíra Mečiara alebo po dohode s ním. SME to potvrdil prokurátor, ktorý pracuje takmer na všetkých Lexových prípadoch, Michal Serbin.
„Keby sme sa mali uberať týmto smerom, museli by sme mať výpovede svedkov alebo listinné dôkazy. Nemáme ani jedno. Nevieme preukázať, že Mečiar ako predseda Rady obrany štátu dával konkrétne pokyny podriadenému riaditeľovi SIS Lexovi,“ hovorí Serbin. „Mohol by to potvrdiť jedine Ivan Lexa a ten sa k tomu nevyjadruje.“
Lexa odmieta všetky obvinenia. Trestne stíhaný je aj za ohrozenie štátneho tajomstva a zneužitie právomoci verejného činiteľa, pretože podľa polície nechal nezákonne sledovať okrem Remiáša ďalších ľudí a informácie zo sledovania vraj poskytoval podsvetiu.
Svedok: Objednaná vražda
Serbin tvrdí, že svedkovia, ktorí vypovedali, hovoria konkrétne o Ivanovi Lexovi. „Mám objednávku od Lexu na likvidáciu Remiáša a za realizáciu som dostal dva milióny korún,“ tvrdil podľa neho jeden z utajených svedkov. Spôsob vraždy údajne dohodnutý nebol.
Podľa informácií SME sa v podsvetí verejne hovorilo o kontaktoch Lexu a tajnej služby so špičkami podsvetia, ako aj o objednávke vraždy. Nepriamo to potvrdil aj prokurátor Serbin, ktorý k spisu a výpovediam povedal, že v podsvetí sa ľudia chválili, že pracujú pre Lexu a SIS.
Spôsob, akým došlo k zavraždeniu Remiáša, Serbin opisuje ako klasickú vraždu na objednávku. „Objednávateľ si objedná vraždu a zaplatí. Skupina z podsvetia, ktorá objednávku prijme, to urobí alebo si najme ďalších ľudí.“
Serbin je presvedčený, že na Lexov príkaz išli dva milióny korún bossovi jednej z mafiánskych skupín Sýkorovi a ten milión posunul inej skupine. Serbin tvrdí, že z dôkazov a výpovedí vyplýva, že Remiáša zavraždili práve ľudia zo Sýkorovej skupiny. V čase vraždy sa však na mieste výbuchu pohybovali aj ľudia z tajnej služby a iných skupín podsvetia. Časť z nich je už podľa Serbina mŕtva.
Odkiaľ išli peniaze?
Vyšetrovatelia zatiaľ nevedia, z ktorého účtu tajnej služby pochádzali spomínané dva milióny, ešte to chcú vyšetriť. „V SIS je však dosť problematické niečoho sa dopátrať. Peniaze sa tam prelievali z jedného účtu na druhý a v ich pohybe sa pomaly nevyzná ani boh,“ tvrdí Serbin.
Prokurátor pripustil, že tajná služba mohla mať fond na špeciálne účely, kam mohli plynúť peniaze napríklad z účtov SIS v niektorých bankách. Existujú najmenej dva podobné prípady účtov, na ktorých mala tajná služba 35 a 21 miliónov korún.
„Pochybujem, že by sme našli doklady, že Lexa v tomto období podpísal výber dvoch miliónov. Tajná služba pracuje iným spôsobom,“ dodal Serbin. Je podozrenie, že podsvetie za spoluprácu s SIS okrem peňazí dostávalo aj zbrane a výstroj.
Lexovi advokáti spochybňujú výpovede siedmich utajených svedkov, pretože pochádzajú z podsvetia, a požiadali prokurátora Serbina, aby ich mená odtajnil. „Jedine ja som na to oprávnený, advokáti sa k tomu nemajú čo vyjadrovať. V súčasnosti odtajnenie nie je žiaduce ani dobré. Mnohé prípady padajú len preto, že sú svedkovia ovplyvňovaní,“ hovorí Serbin. K spochybňovaniu svedkov z podsvetia prokurátor povedal: „Keďže tajná služba spolupracovala s podsvetím, je logické, že o tom môžu vypovedať len tieto osoby.“
Svěchota – spojka s podsvetím?
Výpovede a dôkazy o zavraždení Remiáša hovoria, že jednotlivé skupiny slovenského podsvetia mali kontakty s vrcholnými funkcionármi tajnej služby, buď priame, alebo sprostredkované cez kontaktné osoby. Na otázku, či má na mysli Lexu a jeho zástupcu Jaroslava Svěchotu, prokurátor odpovedal, že áno. Pripustil, že z niektorých poznatkov vyplýva, že práve Svěchota mohol byť mostom medzi tajnou službou a podsvetím.
„Dá sa predpokladať, že bude obvinených viac špičiek Lexovej tajnej služby. Otázkou je len za čo a v akom rozsahu. Či sa im preukáže aj účasť na likvidácii Róberta Remiáša, alebo len v súvislosti s nezákonným sledovaním a poskytovaním informácií podsvetiu,“ odpovedal Serbin. Na otázku, či Svěchota hovoril o Lexovi, Serbin odpovedal: „Máme v pláne vypočuť ho.“
Lexa škrtá v zápisnici
Lexovo vystupovanie považuje Serbin za arogantné. Pri poslednom výsluchu údajne zo zápisnice vyškrtal všetky slová „obvinený“, pretože sa vraj za obvineného nepovažuje. Lexa dokonca tvrdí, že má informácie z prostredia prokuratúry, že Serbin zobral všetky jeho prípady len preto, že chcel uspokojiť svoje osobné ambície.
„Lexa ignoruje všetko, nikoho neuznáva za autoritu a tvrdí, že všetko je vymyslené. Na materiáloch sú však jeho podpisy. Keď bol riaditeľom SIS a na vrchole, správal sa ako hrdina. Teraz ako zbabelec,“ hovorí Serbin.
Aj napriek tomu prokurátor považuje Lexu za svojho „obvineného číslo 1“, pretože sa vraj žiadnym obvineným nezaoberal tak dlho ako exriaditeľom SIS. „Pri rýchlosti konania našich súdov tipujem, že to bude ešte minimálne desať rokov, pokiaľ nepôjdem do dôchodku,“ dodal.