Je summit v Kodani naozaj takým významným medzníkom?
„Medzníkov bolo viacero. Historický význam summitu v Kodani sa ukáže až o 10-15 rokov. Fakt však je, že summit v Kodani predstavuje zavŕšenie istého procesu. Naštartuje sa aj úplne nový spôsob komunikácie medzi členskými a kandidátskymi krajinami.“
Občas sa v tlači objavuje názor, že Slovensko dokázalo ostatných kandidátov dohnať tak rýchlo preto, lebo sa „zviezlo“ na skúsenostiach susedov.
„Takto to nehodnotím. Každá krajina rokovala na základe toho, čo má, čo chce a čo môže ponúknuť. Aj keď sme neboli v roku 1997 prizvaní na rokovania, vzťahy sa úplne nezmrazili. Od jari 1998 až do jesene 1999 u nás prebehol intenzívny rozbor legislatívy a na byrokratickej úrovni sme boli pripravení dobre. Česi, Maďari a Poliaci, ktorí začali rokovať už v roku 1998, zistili až neskôr, že veľa z ich požiadaviek je bezvýznamných alebo nepresaditeľných.“
Čo nás čaká vo vzťahu k integrácii ďalej?
„Nie je úplne jasné, čo všetko sa v posledných týždňoch a mesiacoch dohodlo a nedohodlo. V Kodani sa uzavrie balík, ktorý je doslova výsledkom handlovania. Hneď po summite nebude jasné, k akým zmenám došlo. Prístupová zmluva bude mať niekoľko tisíc strán textu, ktorý sa dokončí v budúcich mesiacoch. Zástupcovia Slovenska sa oveľa intenzívnejšie zapoja do práce v orgánoch únie - s tým súvisí príprava ľudí. Takisto by sme sa mali aktívnejšie zapojiť do debaty o budúcnosti únie a do práce konventu o budúcnosti Európy.“
Čo čaká bežného občana?
„Čo sa dohodlo smerom navonok, bude treba predať smerom dovnútra. Vysvetliť balík dohôd s úniou ľuďom. Občan by o ňom mal rozhodnúť v referende. Predať tento úspech doma bude náročnou úlohou.“