Je pravda, že krajiny Visegrádskej štvorky hrozili, že všetky spoločne odmietnu dohodu, ak ju odmietne Poľsko?
„O tom skutočne nič neviem. Ale dôležité je, že sa podarilo dohodnúť.“
Čo si myslíte o dosiahnutej dohode?
„Je to dobrá dohoda. Všetky krajiny dosiahli isté zvýšenie a dosiahli konkrétne dohody, ako im budú poukazované peniaze a ako ich majú minúť. Teraz už bude na nich, ako to vyriešiť tak, aby svoje peniaze nasmerovali tam, kde ich najviac potrebujú.“
Ako ste vy ako člen delegácie členskej krajiny vnímali rokovania?
„Som veľmi potešený, že všetky krajiny, ktoré prišli do Kodane, sa budú vracať domov s viac peniazmi a so vstupenkou do únie. Je to veľký deň. Pred dvadsiatimi rokmi to bola Solidarita v Poľsku, dnes je to solidarita v Európe.“
Na strane členských krajín teda neprevláda znechutenie z ťahaníc?
„V žiadnom prípade. Očakávali sme to. Je to úplne normálne, takto v Európe fungujeme. Na zasadnutiach rady sú vždy najťažšie záverečné rokovania a na to si budú musieť ľudia v Čechách a na Slovensku zvyknúť. Preto sa Európa snaží dať každému pocit, že je to pre každého prospešné. A to je výborné.“
Čo bolo prelomovým bodom?
„Keď Poliaci akceptovali, že nemôžu mať všetko, čo chceli, ale že peniaze, ktoré dostanú, dostanú inou formou. Potom už bolo možné o tom vyjednávať. Teraz musí každá národná delegácia doma vysvetliť, že to, čo Európa ponúkla, je pre ňu prospešné a dobré. To, čo sa Európa snaží ukázať budúcim členom, je, že je to win-win world (svet, v ktorom nie sú porazení).“
Autor: BARBORA TANCEROVÁ, Kodaň