
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda (uprostred) odpovedá na otázky novinárov pred rokovaním na summite Európskej únie v Kodani. Desať kandidátskych krajín na summite uzavrelo prístupové rokovania.
FOTO - TASR/EPA
e potvrdili rozšírenie únie o 10 krajín vrátane Slovenska.
16. apríla podpíšeme v Aténach Zmluvu o pristúpení, ktorá presne zakotví podmienky nášho členstva. Potom by mal zmluvu schváliť náš parlament, politická dohoda tiež stanovuje, že o vstupe do únie budeme mať referendum. Zmluvu o pristúpení potom musia postupne ratifikovať parlamenty všetkých členských krajín.
Slovensko včera oficiálne ukončilo predvstupové rokovania uzavretím kapitoly poľnohospodárstvo a financie a rozpočet. Oproti sume, ktorú sme mali prisľúbenú pred summitom, Slovensko dostalo navyše 24 miliónov eur.
Slovensko prišlo do Kodane už dohodnuté s Európskou komisiou. Po tom, čo túto dohodu potvrdila v noci zo štvrtka na piatok aj Európska rada, mali včerajšie rokovania zmysel už len v tom, či zostaneme pri tejto dohode, alebo dokážeme získať z únie ešte niečo navyše.
„Vítame závery Európskej rady. Potvrdenie dánskeho návrhu znamená dokončenie rokovaní z Bruselu. Chceme však dnes využiť čas na možné vylepšenia tejto ponuky tak, ako sme sa na tom zhodli aj s ďalšími našimi partnermi,“ povedal pred rokovaním hlavný vyjednávač Ján Figeľ. Hlavnými požiadavkami bolo dosiahnuť viac peňazí na kompenzácie, žiadali sme aj hotové peniaze do nášho rozpočtu v prvých rokoch po vstupe a zvýšenie priamych platieb pre poľnohospodárov.
Keďže však išlo o tzv. horizontálne otázky, vyhovieť našim požiadavkám bolo možné len po dohode všetkých desiatich kandidátov s celou európskou pätnástkou.
Oficiálne sa malo naše kolo rokovaní začať o desiatej ráno. Delegácia našich expertov na čele s ministrami Kukanom a Simonom a hlavným vyjednávačom Figeľom však nakoniec čakala až do tretej poobede. Popoludní sa k nim pridal aj premiér Dzurinda, ktorý dovtedy absolvoval niekoľko bilaterálnych rokovaní.
Dánske predsedníctvo a predsedníctvo únie totiž medzitým riešili komplikovanejších kandidátov - Česko a Poľsko. U dánskeho premiéra Rassmussena sa striedali delegácie jedna za druhou.
Rokovanie so Slovenskom, na ktorom sa zúčastnil predseda Európskej komisie Romano Prodi, komisár pre rozšírenie Günter Verheugen a dánsky premiér Rassmussen, trvalo nakoniec len asi päť minút. Delegácia vychádza spokojná.
„Môžem povedať, že došlo k záverečnému dohovoru. Chcel by som však vyhovieť prosbe dánskeho premiéra a o konkrétnych číslach ešte nebudem hovoriť. Záverečné ‚yes‘ alebo ‚no‘ by som mal povedať až okolo sedemnástej hodiny. Vyzerá to však pre nás nádejne, je to na dobrej ceste,“ povedal Dzurinda. „Myslím, že zajtra (v sobotu) letíme domov podľa plánu,“ usmievala sa riaditeľka kancelárie hlavného vyjednávača Andrea Matisová.