
Mgr.
Mária Vrtochová
Všeobecnú úpravu zmluvnej pokuty obsahuje Občiansky zákonník. Odchylné ustanovenia týkajúce sa zmluvnej pokuty dojednanej pri zabezpečení záväzkov z obchodnoprávnych vzťahov určuje Obchodný zákonník. Predpokladám, že aj v prípade vašej firmy sa právny vzťah s obchodným partnerom bude riadiť ustanoveniami Obchodného zákonníka, keďže, zdá sa, ide o vzťah medzi dvoma podnikateľskými subjektmi.
Zmluvná pokuta slúži na zabezpečenie peňažného i nepeňažného záväzku. Na rozdiel od úrokov z omeškania nárok niektorej zmluvnej strany na zaplatenie zmluvnej pokuty nevzniká priamo zo zákona, ale na základe vzájomnej dohody, ktorá je súčasťou zmluvy. Zmluvná pokuta slúži ako paušalizovaná náhrada škody z nesplnenia záväzku. Nárok na jej zaplatenie vzniká pri porušení povinnosti zmluvy bez ohľadu na to, či škoda naozaj vznikla, alebo nie.
Povinnosť platiť úroky z omeškania vzniká dlžníkovi priamo zo zákona ( paragraf 517 ods. 2 Obč. zák., paragraf 369 ods. 1 Obch. zák.). Nie je zabezpečovacím inštitútom, je sankciou za to, že dlžník včas a riadne nesplnil svoj splatný peňažný záväzok. Zákon nevylučuje možnosť požadovať úroky z omeškania popri dojednanej zmluvnej pokute. Zmluvná pokuta nahrádza úroky z omeškania v takom prípade, ak si to zmluvné strany v zmluve dohodli a povinnosť platiť úroky z omeškania vylúčili. Obchodný zákonník obsahuje osobitnú úpravu úrokov z omeškania, preto treba prihliadať vždy na to, ktorou právnou úpravou sa konkrétny záväzkovoprávny vzťah riadi.