
FOTO SME - PAVOL MAJER
na trh a pohŕdanie občianskou spoločnosťou. Zrejme každý uzná, že je znamenitý diskutér, väčšina ale dodá, že mimoriadne arogantný. Aj on je muž paradoxov - často kritizuje intelektuálov, jeho polemiky v novinách a týždenníkoch ho však radia práve do tejto skupiny.
Ako jeho najväčšiu zásluhu uznávajú aj protivníci naštartovanie ekonomickej reformy a privatizácie - s kladmi aj so zápormi. Predseda Senátu Petr Pithart uznáva Klausove zásluhy na zavedení systému politických strán a vyčíta mu „alergiu na občiansku spoločnosť.“ Doterajší predseda ODS mal pravdu, keď od začiatku razil cestu k štandardnému politickému straníctvu. Túto svoju zásluhu však znehodnotil tým, že upieral a upiera komukoľvek mimo politických strán právo vyvíjať na politiku vplyv,“ uviedol Pithart.
Klaus v priebehu deväťdesiatych rokov začal viac než na reformy myslieť na to, ako sa mocensky zabetónovať vo funkcii a prišli aj škandály spojené s utajenými sponzormi v ODS. Zo strany odišlo silné krídlo a v roku 1998 nasledovala porážka vo voľbách od lídra sociálnych demokratov Miloša Zemana.
Klaus (61) sa v minulosti niekoľkokrát jasne vyjadril, že nemá v úmysle odísť do politického dôchodku. V rozhovore pre denník Právo však pripustil, že svoju „hviezdnu éru“ má asi už za sebou. K prezidentskej kandidatúre uviedol, že „vzhľadom na svoju obrovskú angažovanosť v posledných 13 rokoch to považujem skoro za svoju morálnu povinnosť. Mám pocit, že nie je možné, aby som vypratal bojisko bez niečoho takého.“ Hlavným Klausovým súperom na domácej politickej scéne bol a je súčasný prezident Václav Havel.
(mch, čtk)