BRATISLAVA – Obchod s ľuďmi je celosvetový problém, ktorý sa začína dotýkať aj Slovenska. Skrýva sa za ním najčastejšie odvliekanie dievčat a žien do cudziny, únosy detí, kupliarstvo, nútenie na prostitúciu či násilné odoberanie orgánov na transplantáciu. Naša verejnosť, ale ani legislatíva nie sú na tieto javy pripravené.
„Mnohé štátne inštitúcie a úradníci sa u nás k tomu stavajú dosť odmerane a rezervovane,“ myslí si Marián Kolenčík z únie centier prevencie a pomoci Dafné .
Obchod s ľuďmi treba striktne odlíšiť od ilegálnej migrácie. Experti pracujúci v tejto oblasti poukazujú na to, že väčšina štátov sa snaží tento problém riešiť len prevenciou ako prednáškami v školách, školeniami, vydávaním brožúr, menej však samotným zabránením obchodu.
V poslednom čase napríklad pribúdajú únosy detí. V minulom roku bolo na Slovensku evidovaných desať nezvestných detí (najviac v Trenčianskom a Prešovskom kraji – štyri a tri) a 18 mladistvých. Vypátrať sa pritom podarilo len tri deti a 13 neplnoletých. V minulom roku sa prvýkrát podarilo polícii odhaliť a objasniť dva prípady obchodu s deťmi na našom území.
Ak dieťa prekračuje hranice, či už je to v aute, alebo inom dopravnom prostriedku, podľa laických predstáv by to vždy malo upútať pozornosť hraničnej polície. V skutočnosti, ak má pri sebe pas – môže to byť aj batoľa, nezakladá to pre pohraničníka povinnosť nepustiť ho do cudziny, a sprevádzajúci ľudia ani nemusia byť jeho príbuzní. Podľa informácie hraničnej polície zákon takúto povinnosť nestanovuje. Dieťa teda môže so svojím pasom vycestovať do cudziny s kýmkoľvek. Jedine, ak do veku 15 rokov nemá pas, musí cestovať s rodičmi, pretože sa vyžaduje, aby bolo zapísané v pase rodičov.
Prípady kupliarstva a obchodu so ženami sa zatiaľ u nás nepočítajú ani na desiatky a už vôbec nie na desaťtisíce ako na Ukrajine, v Moldavsku či Bulharsku. Odborníci však tvrdia, že už nie sme len tranzitnou krajinou, ale nebezpečenstvo odvliekania najmä mladých žien na novodobé otroctvo je aj u nás reálne. Podľa štatistiky policajtov nastal nemalý nárast tejto kriminality hlavne medzi rokmi 1993 a 1996, ale pokles odhalených prípadov v nasledujúcich rokoch neodráža skutočnosť. Vypovedá skôr o tom, že obete a svedkovia sa boja svedčiť. (ru)