ý plynárenský priemysel. Medika sa už medzičasom stala vhodnou iba ak na likvidáciu.
Snáď jedinou pozitívnou výnimkou je Transpetrol. Ministerstvá privatizácie a hospodárstva už disponujú zoznamom záujemcov o jeho kúpu, ktorí sa prihlásili na základe inzerátu ponúkajúceho 49 % akcií Transpetrolu, vlastníka a prevádzkovateľa slovenskej časti ropovodu Družba v dĺžke 515 km. Prostredníctvom neho sa dopravuje ropa z Ruska do Európy. V závere tohto roka sa očakáva jeho prepojenie s ropnými poľami v Kaspickom mori.
Horúcou politickou otázkou sa v posledných mesiacoch stala privatizácia 49 percent SPP. Tento slovenský monopol mal byť podľa niekdajších vyjadrení predstaviteľov vlády predaný už v júni tohto roka a časť peňazí, ktoré by zaň štát dostal, mala putovať do Fondu národného majetku, aby vyplatil občanom dlhopisy. Potom, čo sa prvý polrok 2001 ukázal ako nerálny, posunula vláda horizont predaja SPP o šesť mesiacov.
Privatizačný poradca pred niekoľkými týždňami vláde odporučil, aby sa 49-percentný podiel v SPP predal jednému alebo konzorciu viacerých záujemcov. Na kapitálový trh sa tak nedostane ani akcia. Práve tento spor bol jednou z hlavných bŕzd rozhodnutia o predaji. SPP má už prvú fázu privatizácie za sebou - zo štátneho podniku sa transformoval na akciovú spoločnosť.
Budúci týždeň sa bude výberová komisia ministerstva privatizácie zaoberať ponukami troch záujemcov o privatizáciu Imuny, jediného domáceho výrobcu krvnej plazmy. Prvý pokus predať Imunu sa už raz skončil fiaskom - pred niekoľkými mesiacmi rozhodlo ministerstvo privatizácie, že Imunu získa slovensko-americká spoločnosť Interaqua Košice. Ministerka Machová napokon tento privatizačný projekt na odporúčanie ekonomických ministrov vláde nepredložila. Premiér Dzurinda odôvodňoval jej krok naštrbenou dôverou Interaquy, ktorá podľa neho dlhovala peniaze daňovému úradu aj Sociálnej poisťovni.
Fiaskom sa skončil aj nedávny pokus Fondu národného majetku predať Solivary Prešov. FNM preto vypísal nové výberové konanie na nadobúdateľa 84,44-percentného podielu v tomto jedinom domácom producentovi soli. Minuloročný neúspech spočíval v tom, že len jeden záujemca predložil fondu neoficiálnu ponuku, ktorá obsahovo ani formálne nespĺňala stanovené podmienky. Podľa ministerstva privatizácie bola príčinou neúspechu aj požiadavka na prevzatie štátnej záruky na úver 1,166 miliardy korún. Tento problém už vláda vyriešila - na splatenie úveru vyčlenila peniaze z výnosov z privatizácie Slovenskej sporiteľne.
Napriek pôvodnému plánu sprivatizovať štátny podnik Medika po častiach vstúpi tento monopolný ochraňovateľ mobilizačných zásob liečiv do likvidácie ako celok. Pôvodne mala byť Medika transformovaná na tri časti. Nadpriemerne zadlžený bratislavský podnik mal vstúpiť do likvidácie ihneď; vo zvolenskom si mal majoritu ponechať štát a košický mal získať strategický investor. Situácia vo všetkých troch podnikoch sa však medzičasom zhoršila do takej miery, že záchrana ani jedného z nich už nepripadá do úvahy. Výnosy z likvidácie Mediky by mali slúžiť na aspoň čiastočné sanovanie jej dlhov.
TOMÁŠ VELECKÝ