Najdrahším mestom v Európe je nórske Oslo. V celosvetovom meradle je však až na piatom mieste, keď život v troch ázijských a jednom africkom meste je finančne nákladnejší ako v tejto severoeurópskej metropole. New York, ktorý je jednoznačne najdrahším mestom na americkom kontinente, je až na siedmom mieste.
Prieskum najdrahších miest na svete pripravuje dvakrát do roka Economist Intelligence Unit (EIU). Je založený na porovnaní cien rôznych druhov tovarov a služieb - od potravín cez večeru v reštaurácii až po kúpu osobného automobilu. Nakoľko je mesto drahé, však nie je pevne dané, ale časom sa to neustále mení.
Podľa autorov správy to spôsobujú dva faktory. V prvom rade je to zmena cien tovarov a služieb, pričom druhým faktorom je výmenný kurz meny. Dokazuje to napríklad prepad Sydney o 18 miest na 72, priečku v dôsledku oslabenia austrálskeho dolára. Pád austrálskej meny spôsobil, že u protinožcov sa dá v súčasnosti tráviť dovolenka výrazne lacnejšie ako pred rokom. Naopak ak hodnota meny rastie alebo inflácia tlačí ceny smerom nahor, relatívne náklady na život rastú. Ceny miest sa však nemenia len časom, ale rozdiely sú aj medzi mestami v jednotlivých štátoch. Kým New York je ako jediné americké mesto v prvej desiatke, náklady na život napríklad v Atlante predstavujú len 73 percent sumy potrebnej na prežitie vo „veľkom jablku“.
Podľa EIU trojchodová večera pre štyri osoby v Hongkongu môže vyjsť na viac ako 600 dolárov, v New Yorku by taká istá zostava stála len 525 dolárov, v Londýne 477 dolárov a v Sydney necelých 300 dolárov. Na druhej strane návšteva kina by vyšla najdrahšie v Londýne. Štyri najlepšie miesta v londýnskych kinách by stáli 53 dolárov, v New Yorku 36 dolárov, v Hongkongu 33 dolárov a v austrálskom Sydney „len“ 27,5 dolára.
GABRIEL KÁDASI