BRATISLAVA – Prvého januára sa menia podmienky poskytovania sociálnej pomoci. Vláda tým chce dosiahnuť, aby sa pomoc poskytovala adresnejšie a zúžil sa priestor na jej zneužívanie.
Pracovníkom okresných úradov nezostáva na zvládnutie zmien veľa času, a preto sa už začali pripravovať – majú porady a školenia.
Vedúca odboru sociálnych vecí okresného úradu v Ružomberku Mária Hudáková hovorí, že nasledujúce dni im dajú zabrať. Úrad totiž eviduje okolo 3,5 tisíca poberateľov sociálnych dávok. „Bude treba prerobiť všetky podklady,“ hovorí. Pracovníci si podľa nej veľmi dobre uvedomujú, že ľudia na dávky nepočkajú. „Budeme to musieť stihnúť aj za cenu, že sem ľudia prídu v sobotu a dovolenky budú čerpať v minimálnej miere.“
Zamestnanci okresných úradov sa o avizovaných zmenách neraz dozvedajú len z médií. „Návrh zákona sme si stiahli z internetu,“ hovorí Hudáková.
O týždeň budú mať na úrade poradu, po ktorej by mali byť múdrejší. „Už predtým si však pracovníci urobia aspoň výpočtové listy a nahádžu to do počítača a rozhodnutia o vyplácaní keď aj pôjdu trošku neskôr,“ vysvetľuje Hudáková.
Aj Anna Paučeková, vedúca oddelenia sociálnoprávnej ochrany okresného úradu Bratislava I, potvrdzuje, že novelu zákona o sociálnej pomoci, ktorú parlament prijal v pondelok, zatiaľ na úrade nemajú. Napriek tomu sa nebojí, že by sa na január nestihli pripraviť. „Naši ľudia sú zabehaní, nerobí im to problémy.“ Výška životného minima sa podľa nej mení každý rok, takže to nie je nič nové.
Zmeny sa týkajú občanov v hmotnej núdzi, či už rodín s maloletými deťmi alebo jednotlivcov a ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím.
Podľa hovorcu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Martina Danka sociálne odbory okresných úradov už začínajú prerátavať dávky podľa nových smerníc. K pracovníkom sa informácie podľa neho dostávajú prostredníctvom metodických pokynov ministerstva, to pre nich navyše ešte chystá školenie. „Všetko by malo byť pripravené, aby sa dávky mohli vyplácať podľa nového zákona,“ ubezpečuje.
(joč)