
Oprava trate v Hronci sa už začala a bude pokračovať obnovou úseku v Chvatimechu. Projekt by mal po dokončení umožniť celoročnú osobnú dopravu z Čierneho Balogu do Podbrezovej. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Do komunálnej politiky vstúpila ešte v roku 1988, predtým ju ľudia poznali ako predsedníčku zväzu žien.
Všetci traja súrodenci šéfujú približne rovnako veľkým obciam s viac ako tisíc obyvateľmi. „Trápia nás rovnaké problémy, nevyhneme sa im ani pri rodinných stretnutiach. Navzájom si radíme, ako a kde prísť k nejakým peniažkom do obcí, „hovorí Šplháková.
Richtárstvo majú súrodenci zrejme v krvi, v medzivojnovom období totiž v rodnej Konskej starostoval ich starý otec. „Tie gény v nás asi zostali,“ smeje sa František Maňák. O starostovaní začal uvažovať hneď, ako sa Konská osamostatnila. Aj po 12 rokoch ho však trápia problémy, ktoré ešte nevyriešil: „Treba nám viac bytov pre mladých, starosti nám robia aj budovy škôl a škôlok, ktoré sme prebrali od štátu vo veľmi zlom stave. Jedna z budov pochádza dokonca z 19. storočia.“ K dobrému spánku mu nepridáva ani hašterivosť a závisť medzi ľuďmi.
Verejné funkcie sú tradíciou aj v rodine Bernátovcov. Dvaja bratia už po tretí raz primátorujú v Martine a vo Vrútkach, tretí brat je martinským poslancom. „Vyrastali sme s tým. Naša mamička robila 35 rokov na národnom výbore,“ hovorí starší Stanislav, primátor Martina. Okrem toho mali v rodine aj dvoch notárov, strýko Martin pôsobil v Oščadnici na Kysuciach, kde je dnes po ňom dokonca pomenované námestie. Druhý strýko Jozef notárčil v Terchovej, počas slovenského štátu sa z neho stal kultúrny atašé v Prahe.
V rodných Vrútkach sedí na radnici mladší Ľubomír. Aj keď sa Vrútky v roku 1990 osamostatnili, s Martinom majú napríklad naďalej spoločnú MHD. „Súperenie medzi nami nikdy nebolo, aj keď máme na riešenie niektorých problémov odlišné názory,“ hovorí primátor Vrútok.
ANDREA HARMANOVÁ