Tri roky pred summitom v Kodani boli rokmi intenzívnych vyjednávaní. Slovensko, ktoré doháňalo politicky úspešnejších kandidátov, na začiatku roku 2000 predložilo svoju vyjednávaciu pozíciu k 30 kapitolám európskej legislatívy. Európska únia žiadala, aby naše zákony boli v súlade s jej predpismi.
Slobodný pohyb osôb
Únia, najmä pod vplyvom obáv Rakúska a Nemecka zo záplavy lacnej pracovnej sily z východu, presadzovala pre ľudí z nových členských krajín zákaz pracovať na jej dnešnom území tesne po vstupe. Slovensko namietalo, že to odporuje princípu rovnakého zaobchádzania s občanmi únie.
Vyjednávania trvali takmer šesť mesiacov, kým obe strany dohodli systém 2 + 3 + 2. To znamená možné 7-ročné obmedzenie bude každá členská krajina prehodnocovať po dvoch, prípadne piatich rokoch. Niektoré krajiny už oznámili, že žiadne prechodné obdobie nevyužijú.
Slobodný pohyb kapitálu
Týkal sa najmä citlivej otázky kúpy nehnuteľností cudzincami. Objavovali sa obavy, že Slovensko po vstupe do únie „vykúpia cudzinci“. Vyjednávací tím požadoval, aby 10 rokov po vstupe nemohli cudzinci kupovať u nás poľnohospodársku pôdu a 7 rokov chalupy a chaty. Pri pôde sme sa nakoniec dohodli na 7 rokoch, obmedzení na kúpu chát a chalúp sme sa vzdali. „Ministerstvá a experti sa zhodli, že záujem cudzincov je taký nízky, že zvýšenie záujmu môže len prospieť,“ vysvetlil Ján Figeľ.
Jaslovské Bohunice
Diskutovalo sa aj o odstavení. Slovensko sľúbilo, že odstaví dva reaktory jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice do roku 2008. Opozícia poukazovala na to, že do modernizácie elektrárne išli v poslednom desaťročí vysoké sumy a tvrdila, že elektráreň spĺňa bezpečnostné normy. Slovensko nakoniec získalo prísľub, že únia na odstavenie Bohuníc prispeje 90 miliónmi eur.
Dane
Slovensko žiadalo viacero dlhších prechodných období a trvalých výnimiek. „V tejto kapitole sme dosiahli, čo sme chceli,“ spokojne tvrdil Figeľ po uzatvorení kapitoly v novembri 2001.
Životné prostredie
Slovensko ani zďaleka nespĺňa predpisy únie na čistenie odpadových vôd, nedostatky má v ochrane ovzdušia. Únia vzhľadom na vysoké náklady súhlasila, že problém môžeme riešiť aj po vstupe, a sľúbila výdatnú pomoc zo európskych fondov.
Poľnohospodárstvo
Rokovanie sa zaseklo na nezhode o tom, koľko zaplatí Slovensko do spoločného rozpočtu a koľko z neho späť dostane.
Riešili sa aj také detaily, ako veľkosť klietok pre sliepky alebo životné podmienky prasiat. Zvieratá sa budú mať v únii lepšie, ale ich majiteľov to bude veľa stáť.
Únia pôvodne navrhovala nedať našim poľnohospodárom tzv. priame platby, ktoré dostávajú roľníci v únii, lebo vraj naši roľníci majú nízke náklady. Po protestoch najmä Poliakov a Maďarov únia sľúbila dať aspoň štvrtinu z toho, čo majú farmári únie. Dánsko utišuje nespokojnosť sľubmi, že ešte pridá.
Peniaze z rozpočtu
Slovensko žiada čo najviac peňazí z rozpočtu v hotovosti, aby neboli viazané na prípravu projektov. Pripravovať projekty sa Slovákom totiž veľmi nedarí. Rokovania sa uzavrú až dnes v Kodani.
(mar)