BRUSEL – Kodanský rozširovací summit nebude summitom slávnostným, ale čisto pracovným. Kandidáti a členovia sa na seba môžu začať usmievať až po tom, čo sa dohodnú na objeme finančného balíka na rozširovanie. Včera sa dohodli na bilaterálnych, nefinančných záležitostiach a nazajtra a pozajtra si nechali peniaze. Kodanský summit bude summitom čísel.
Predseda Európskej komisie Romano Prodi vyzýval na veľkorysosť voči kandidátom. Únia im však dala jasne najavo, že dosiahla strop. Komisár pre rozšírenie Verheugen sa netajil, že 2 miliardy eur by k dispozícii boli. O ich osude však rozhodnú až v Kodani. Únia sa kandidátov snaží upokojiť aj tým, že ušetria na príspevkoch do rozpočtu, pretože do spoločenstva vstúpia až v lete 2004.
Vzdorujú ešte Poľsko a Malta, ktoré nateraz s „balíčkom“ z únie nesúhlasia, ostatní kandidáti však postupne vymenili požiadavky za ústupky únie v oblasti kvót, daní či lovu divých šeliem. Ak by však Poľsko niečo vyvzdorovalo, boli by radi, keby sa z toho ušlo aj im.
Turecku, večnému európskemu kandidátovi, únia ukázala svoju menej vľúdnu tvár. Aj napriek lobovaniu mu pravdepodobne začiatok vstupných rokovaní oznámi až v roku 2005. O jeho osude, ak v Kodani pôjde všetko dobre, však budú rozhodovať už dvadsiati piati členovia únie. (mik)