Web je predovšetkým o obsahu

V súčasnosti často počujete alebo čítate slogany typu Všetko je na webe. Toto a iné heslá poukazujú na fakt, že napriek technologickým a multimediálnym možnostiam je kráľom webu jeho obsah. Dnes sa pozrieme, aké možnosti správy obsahu sa užívateľom ponúka

jú.

Otvorenosť internetu so sebou priniesla aj príležitosť pre každého, kto ovládal tvorbu webstránok a mal možnosť ich umiestnenia na medzinárodnú počítačovú sieť, publikovať svoje údaje prípadne názory. Nechajme teraz bokom pozitívne negatívne stránky tohto procesu kam patrí napríklad necenzurovaný obsah, ktorý je však neraz klamlivý.

Kým prví tvorcovia webstránok sa museli naučiť html kód a zväčša jediným nástrojom na ich tvorbu bol program Notepad. Časom, pochopiteľne, pribudli špecializované programy na tvorbu webstránok, ktoré už nevyžadovali znalosť kódu. Lenže s pribúdajúcimi možnosťami sa ukázalo, že statické webstránky, ktorých obsah sa nemení nestačia dynamike internetu. Informácie pribúdali geometrickým radom a bolo potrebné ich ukladať, triediť, prípadne aktualizovať. Ukázali sa oblasti, kde sa aktualizácia stávala denno-dennou záležitosťou - napríklad v prípade online vydaní novín. Pochopiteľne, toto všetko by sa dalo zvládnuť aj starým spôsobom - zodpovedná osoba by stránku upravila, odoslala administrátorovi a ten by ju umiestnil na príslušné miesto. Každý, kto prišiel niekedy do styku s takouto prácou vie, nakoľko je riziková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Statické stránky neumožňujú tiež výbery podľa zadaných kritérií. Predstavte si napríklad telefónny zoznam v statickej podobe, kde by ste mohli hľadať len podľa začiatočných písmen a namiesto konkrétnych mien by ste museli naťahovať dlhočizné zoznamy.

Ďalším problémom bolo a do značnej miery ešte stále je, že aktualizácia takýchto stránok sa obmedzuje na programátorov alebo webdizajnérov, ktorí zvládajú úskalia zmien a správneho umiestnenia stránok na internete. Na tento účel vznikli nástroje, ktoré nahrádzajú ich prácu a umožňujú správu webstránok aj tým ľuďom, ktorí nemajú absolútne žiadne vedomosti o tvorbe stránok, html kóde a spôsobe akým internet funguje. Sekretárka môže bez problémov aktualizovať napríklad tlačové správy bez asistencie odborného pracovníka.

SkryťVypnúť reklamu

Takýto nástroj sa volá content management system - systém na správu obsahu, pričom u nás sa používa skôr redakčný systém.

Základom kvalitného redakčného systému je presná špecifikácia zadania. Vzhľadom na to, že údaje sa musia vkladať do databázy, je napríklad pri elektronickom časopise potrebné presne zadefinovať, že editovať sa bude nadpis, obsah článku, rubrika a autor. Editácia sa potom realizuje cez webový formulár. Zodpovedná osoba len vyplní príslušné políčka a po stlačení tlačidla „odoslať“ je webstránka doplnená o nový článok. Výhoda tohto riešenia je zrejmá. Pridávať a editovať články dokáže aj osoba tzv. nekvalifikovaná. Nevýhodou tohto riešenia je fakt, že zmena na web stránke prípadne jej doplnenie o ďalšiu položku napríklad prepojenie s inými príbuznými článkami, vyžaduje zásah programátora jednak do vypĺňaného formuláru a taktiež do databázy. Preto treba pri príprave projektu zvážiť všetky možné alternatívy, aby sa zbytočne nebrzdila práca dodatočnými úpravami.

SkryťVypnúť reklamu

Redakčné systémy sa používajú dvojitým spôsobom

Systém je buď ušitý na mieru konkrétneho projektu alebo je systém postavený na dopredu pripravených typizovaných šablónach, ktorým sa projekt prispôsobí. Obidve riešenia majú svoje prednosti i nedostatky.

Systém ušitý na mieru je finančne náročnejší, pretože vyžaduje samostatnú prípravu a aj programovanie podľa zadaných požiadaviek. Jeho výhoda spočíva v tom, že výsledok presne zodpovedá špecifickým kritériám. Takéto systémy sa môžu použiť napríklad v podnikových intranetoch, pri webstránkach veľkých spoločností ale aj tam, kde sa mení len malá a dôležitá súčasť internetovej prezentácie v podobe napríklad tlačových správ.

Existujú redakčné systémy, ktoré dokážu editovať celý obsah web stránok v podobe online wysiwig editorov. Takéto systémy nájdete často na serveroch, ktoré poskytujú webstránky zadarmo. Po výbere vzhľadu stránky užívateľ edituje jej obsah na diaľku cez zabudovaný editor, ktorý nakoniec po vytvorení stránky údaje buď premení na statickú stránku alebo vloží údaje do databázy.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá alternatíva spočíva vo využití hotových redakčných systémov, ktorým sa potom užívateľ prispôsobuje. Ak si chcete vytvoriť elektronický časopis, je pravdepodobné, že takáto stránka bude obsahovať zoznam rubrík, článkov, komentáre, nástroje na vkladanie nových článkov, ich editovanie atď. Tento fakt si, našťastie, uvedomilo veľa programátorov a v rámci projektov voľne šíriteľného softvéru môžete nájsť niekoľko desiatok profesionálne naprogramovaných systémov, pomocou ktorých si môžete vytvoriť elektronický časopis, alebo podnikovú prezentáciu zadarmo. Výhodou takéto riešenia je to, že vzhľadom na rovnaké potreby už s najväčšou pravdepodobnosťou niekto pred vami navrhol aj naprogramoval nejaké riešenie napríklad pre ankety, vyhľadávanie na stránkach, nákupné košíky a veľa iných. Nevýhodou týchto stránok je ich podobnosť. V rámci projektov PHP-Nuke a Postnuke existuje síce veľa vopred pripravených tém, no je pravdepodobné, že ak by ste narazili na nete na niektorú z nich, okamžite ju identifikujete. A tak ako ženy chodia neradi oblečené rovnako, aj v rámci webu sa ešte stále preferuje minimálne vzhľadová originalita.

SkryťVypnúť reklamu

Inštalácia PHP-Nuke a Postnuke je možná aj na domáce počítače napríklad pre účely testovania, vyžaduje však aspoň elementárne znalosti práce s programovacím jazykom PHP a databázami. Každý systém má svoj spôsob nastavenia, ktorý je veľmi dobre popísaný v súboroch s označením README alebo INSTALL. Výhodou PHP-Nuke je skutočnosť, že existuje pre ne aj slovenská jazyková mutácia. Žiaľ, týka sa to len webstránky nie dokumentácie.

Redakčné systémy sa čím ďalej tým viac stanú základnými nástrojmi na správu webstránok, ktoré sa často menia. Správne použitý redakčný systém znižuje náklady na udržiavanie webstránky a zvyšuje dynamiku práce. Ak zistíte hlboko v noci nejakú chybu, môžete ju opraviť okamžite, nemusíte odoslať požiadavku na zmenu adminovi, ktorý túto zmenu uskutoční do zmluvne stanovenej doby.

SkryťVypnúť reklamu

Redakčný systém nie je všeliekom, každopádne posúva myšlienku o slobodnom publikovaní a najväčšom samizdatovom priestore do ďalšej roviny. S jeho využitím takmer každý, kto má prístup k internetu a chce ho využívať, môže tak urobiť bez akýchkoľvek technologických znalostí, čím sa svojím spôsobom stiera dôležitá hranicami medzi zasvätenými a tými druhými. Navzájom sa však vždy budú potrebovať, jedni na programovanie redakčných systémov a druhí na zadávanie požiadaviek. Pretože v konečnom dôsledku je kráľom obsah.

Redakčné systémy na domácom počítači

Umiestnenie redakčných systémov na webstránku vyžaduje, aby firma ktorá poskytuje webhosting ponúkala možnosť tvorby sql databáz a podporovala jazyk php. To v drvivej väčšine nebýva zadarmo. Oproti tomu aj na servery s webhostingom zadarmo, je potrebné súbory prekopírovať a pracovať s nimi online, čo pri dnešných telekomunikačných poplatkoch nie je lacná záležitosť.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si chcete iba vyskúšať niektorý z redakčných systémov mali by ste dať prednosť testovaniu na domácom počítači ako práci online.

Na tento účel si musíte nainštalovať webserver, najlepšie Apache, podporu jazyka PHP a SQL databázu. Aby mohli webstránky testovať aj začiatočníci a nielen počítačoví odborníci, vznikli programové balíky, ktoré nainštalujú a hlavne nakonfigurujú všetky potrebné súčasti, na to aby sa váš počítač stal aj webserverom. Jeden z takýchto balíkov sa volá PHP Home Edition a nájdete ho na stránke www.php.sk spolu s ďalšími užitočnými radami.

Užitočné linky

Články o redakčných systémoch
http://www.inzine.sk/article.asp?art=7524
Články Miroslava Veselého o PHP pre nesmelých a ďalšie praktické rady pre úplných začiatočníkov a web redaktorov. Jeden z najlepších zdrojov pre tých, ktorí si chcú vyskúšať v praxi redakčné systémy.

SkryťVypnúť reklamu

Webguru a PC Svět
www.webguru.cz  , www.pcsvet.cz
České e-ziny, ktoré sa zaoberajú problematikami PHP a databáz obsahujú mnoho zaujímavých článkov aj o RS.

PHP-Nuke
www.phpnuke.org
Stránka voľne šíriteľného redakčného systému, ktorý patrí k najprepracovanejším vo svojej kategórii.

Postnuke
www.postnuke.com
Alterantívny redakčný systém vychádza ideovo z PHP Nuke.

CMS archív
www.cmsarchive.com
Ak by ste sa chceli zoznámiť s ďalšími systémami, môžete ich nájsť na uvedenej stránke.

PHP
www.php.sk
Stránka s informáciami o jazyku PHP obsahuje užitočné linky aj na ďalšie potrebné stránky venované webserverom a programovaciemu jazyku SQL.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 401
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 006
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 303
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 089
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 681
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 659
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu