FAKTY: Vzťahy EÚ - SR v rokoch 2000 až 2002

BRATISLAVA 10. decembra (SITA) - 2000Január 2000Portugalské predsedníctvo EÚ 5. január - R. Schusterovi doručili list prezidenta USA Billa Clintona datovaný 28. decembra 1999, v ktorom mu blahoželal k pozvaniu Slovenska na začatie roko

vaní o vstupe do EÚ.

20. január - návšteva predsedu EK Romana Prodiho a komisára pre rozširovanie Güntera Verheugena v SR

10. január - Spravodajca Zahraničného výboru EP pre SR Jan Marinus Wiersma na návšteve SR na pozvanie spolupredsedu Spoločného parlamentného výboru EÚ a SR Petra Weissa.

Február 2000
Formálne otvorenie rokovaní o vstupe so SR, Litvou, Lotyšskom, Maltou, Bulharskom a Rumunskom.

7. február - rokovanie hlavného vyjednávača pre vstup SR do EÚ Jána Figeľa s novým generálnym riaditeľom Direktoriátu pre rozširovanie EÚ Enekom Landaburuom v Bruseli

15. február - otvorenie Prístupovej konferencie na ministerskej úrovni s novými rokujúcimi krajinami v Bruseli. Delegáciu SR viedol minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

29. február - podpis dokumentu Spoločné hodnotenie priorít strednodobej hospodárskej politiky SR podpredsedom vlády pre ekonomiku Ivanom Miklošom a komisárom EK pre hospodárske a menové záležitosti Pedrom Solbesom v Bruseli.

Marec 2000
15. marec - COREPER schválil návrh EK otvoriť rokovania so SR v 8 kapitolách počas portugalského predsedníctva

20.-21. marec - 9. zasadnutie Spoločného parlamentného výboru EÚ - SR v Bratislave

28. marec - Stretnutie Prístupovej konferencie medzi EÚ a hlavnými vyjednávačmi kandidátskych krajín helsinskej skupiny. Ján Figeľ odovzdal negociačné pozície SR k 8 schváleným kapitolám.

Apríl 2000
4. apríl - odovzdanie revidovaného NPPA veľvyslancovi Delegácie EK v Bratislave Walterovi Rochelovi

6. apríl - stretnutie hlavných vyjednávačov V4 na okraj medzivládnej konferencie (MVK) v Bruseli

17. -19. apríl - 9. stretnutie predsedníčky EP Nicole Fontaineovej s predsedami parlamentov kandidátskych krajín v Ľubľane, účasť predsedu NR SR Jozefa Migaša

Máj 2000
25. máj - Predbežné uzavretie 6 negociačných kapitol (Veda a výskum, Vzdelávania a školenie, Malé a stredné podnikanie, Štatistika, Vonkajšie vzťahy a Spoločná zahraničná a bezpečnostná politika)

Jún 2000
14. jún - stretnutie na úrovni ministrov zahraničných vecí členských a kandidátskych krajín Luxemburgu (na okraj GAC), 6. zasadnutie Asociačnej rady SR - EÚ

19. - 20. jún - zasadnutie Európskej rady v Sante Marii da Feire v Portugalsku

Júl 2000
Začiatok francúzskeho predsedníctva EÚ

Október 2000
24. október - SR predbežne uzavrela ďalšie tri kapitoly - Priemyselná politika, Ochrana spotrebiteľov a zdravia a Rybné hospodárstvo.

November 2000
14. november - SR uzavrela rokovania v kapitole Kultúra a audiovizuálna politika (spolu uzavretých 10 kapitol)

December 2000
7.- 8. december - summit EÚ v Nice

2001
Január 2001
Začína sa švédske predsedníctvo EÚ. Prioritami sú tri "e" - rozšírenie, životné prostredie, zamestnanosť

8. január - Podpredseda vlády SR pre európsku integráciu Pavol Hamžík podpísal prihlášky pre zapojenie SR do multištátnych programov PHARE, ktoré vyhlásila EÚ pre všetky kandidátske krajiny.

31. január - EK navrhla zaradiť po rozšírení EÚ SR spolu s ďalšími 7 kandidátskymi krajinami do tretej skupiny najchudobnejších krajín z hľadiska čerpania fondov zameraných na znižovanie zaostávania.

Február 2001
21. február - Slovenský kabinet schválil návrh nového colného zákona.

23. február - Národná rada schválila novelu Ústavy SR.

23. február - EK privítala prijatie novely slovenskej ústavy, pretože to urýchli prípravu SR na prijímanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ.

Marec 2001
15. marec - Ministri vnútra členských krajín EÚ zaradili v Bruseli SR na zoznam bezpečných krajín, voči ktorým sa nebude uplatňovať vízový režim.

23. - 24. marec - Vyvrcholil summit EÚ v Štokholme so záväzkom zrýchliť reformy, aby sa EÚ stala najkonkurencieschopnejšou ekonomikou na svete.

25. marec - Dánske kráľovstvo obnovilo bezvízový styk so SR.

26. marec - SR podpísala v Bruseli finančné dohody, ktoré mu z programu EÚ SAPARD umožnia každoročne čerpať prostriedky v hodnote 18 miliónov eur na podporu projektov v oblasti poľnohospodárstva a vidieka.

30. marec - SR na ďalšom kole rokovaní o vstupe do EÚ otvorila sedem kapitol, z ktorých dve ihneď aj uzavrelo (Slobodný pohyb tovaru a Hospodárska a menovú únia). SR mala za sebou 12 kapitol.

Apríl 2001
9. apríl - Podpredseda vlády pre európsku integráciu Pavol Hamžík oznámil, že po objavení sa podozrení z korupcie riaditeľa zahraničnej pomoci Úrady vlády SR Rolanda Tótha rozhodol o jeho odvolaní z funkcie.

Ministerstvo financií požiadalo o odklad odovzdania zákona, ktorým sa zriadi nezávislý úrad pre finančný trh, do 15. mája. Prijatie zákona je podmienkou na začatie rokovaní s EÚ v kapitole Finančná kontrola.

10. apríl - Občania SR od 10. apríla nepotrebujú na cesty do štátov EÚ víza. Výnimkou je Veľká Británia a Írsko.

12. apríl - SR odmietla návrh EK na zavedenie prechodného obdobia na otvorenie pracovného trhu EÚ pre budúce členské krajiny.

20. apríl - Požiadavku, aby orgány EÚ okamžite vyšetrili zneužívanie fondov EÚ v SR obsahuje správa, ktorú zverejnila v Bruseli organizácia Priatelia Zeme.

SR odmietla návrh EK na zavedenie prechodného obdobia na otvorenie pracovného trhu EÚ po vstupe.

26. apríl - EK oznámila, že pozastavila vyplácanie finančnej pomoci SR kvôli obavám z možného zneužívania fondov.

Premiér Dzurinda vicepremiéra Hamžíka, aby predložil správu k rozhodnutiu EK o pozastavení financovania projektov PHARE na Slovensku.

27. apríl - EK rozhodla o zrušení príkazu na pozastavenie schvaľovania tendrov a kontraktov súvisiacich s predvstupovou pomocou pre SR.

Máj 2001
4. máj - Prezident Rudolf Schuster odvolal Hamžíka z funkcie podpredsedu vlády pre európsku integráciu.

14. máj - Predseda SOP Pavol Hamžík odovzdal premiérovi Mikulášovi Dzurindovi návrh na vymenovanie poslankyne NR SR Márie Kadlečíkovej na post podpredsedníčky vlády pre európsku integráciu.

16. máj - Prezident SR Rudolf Schuster vystúpil s prejavom na pôde EP v Štrasburgu.

17. máj - SR uzavrela s EÚ ďalšie štyri kapitoly - Slobodné poskytovanie služieb, Telekomunikácie a informačné technológie, Sociálna politika a zamestnanosť a Právo obchodných spoločností (spolu 16 kapitol)

30. máj - Premiér Mikuláš Dzurinda uviedol Máriu Kadlečíkovú do funkcie podpredsedníčky vlády pre európsku integráciu.

Jún 2001
7. jún - Írski voliči hlasovali v referende o ratifikácii Zmluvy Európskej únie z Nice.

8. jún - Írski voliči zamietli v referende Zmluvu z Nice.

12. jún - SR uzavrela kapitolu Colná únia a celkový počet uzavretých kapitol sa tým zvýšil na 17.

15. jún - V Švédskom Göteborgu sa začal dvojdňový summit členských krajín EÚ.

19. júna - EK privítala Národný plán regionálneho rozvoja, ktorí jej v Bruseli predstavili podpredseda vlády Pál Csáky a minister výstavby a regionálneho rozvoja István Harna.

20. jún - Vláda SR schválila vymenovanie Kláry Orgovánovej do funkcie splnomocnenkyne vlády pre rómsku problematiku.

27. jún - SR uzavrela kapitoly slobodný pohyb osôb a kapitálu. Otvorilo kapitolu Spolupráca v oblasti spravodlivosti a vnútorných záležitostí (spolu 19 uzavretých kapitol)

28. jún - Zástupcovia slovenských gayov a lesbických žien vystúpili v EP.

Júl 2001
6. júl - EK vyjadrila spokojnosť z prijatia zákona o samospráve vyšších územných celkov v SR.

9. júl - EP prerokoval o pokroku SR v príprave na vstup do EÚ.

August 2001
1. august - Šesť štátov, Bulharsko, Lotyšsko, Slovinsko, Slovensko, Malta a Cyprus, sa stalo členmi Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA).

13. august - SR a štáty EÚ sa v rámci integračného procesu dohodli na úplnej liberalizácii obchodu s rybami, kôrovcami, mäkkýšmi a ostatnými bezstavovcami a výrobkami z nich.

23. august - Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen vyjadril svoje znepokojenie nad politickou situáciou v SR kvôli úmyslu SMK odísť z vládnej koalície.

September 2001
4. september - Vo väčšine krajín EMÚ začalo zásobovanie novými eurobankovkami a euromincami.

EP začal prerokúvať návrh rezolúcie o pokroku SR v prípravách na vstup do EÚ.

5. september - Za ďalší impulz k zintenzívneniu prípravy Slovenska na členstvo v EÚ považuje MZV schválenú rezolúciu EP.

11. september - Šok a zdesenie nad udalosťami v USA vyjadrili počas návštevy na Ukrajine belgický premiér Guy Verhofstadt a podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Louis Michel.

20. september - EK schválila v rámci cezhraničného programu spolupráce Interreg III finančnú pomoc pre Rakúsko a SR v celkovej výške 26 miliónov eur.

25. september - Ako ďalší z úspechov SR označil premiér Mikuláš Dzurinda na stretnutí s predsedom EK Romanom Prodim prijatie kompetenčného zákona.

Október 2001
3. október - Rozpočtový výbor EP navrhol v Štrasburgu podmienečne pozastaviť určitú časť prostriedkov, na ktoré má SR nárok z rozpočtu EÚ v rámci predvstupovej pomoci.

16. október - V Košiciach začalo 12. zasadnutie Spoločného parlamentného výboru EÚ-SR.

Podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková konštatovala splnenie všetkých požadovaných úloh v súvislosti s kauzou eurofondy.

25. október - EP schválil na zasadnutí v Štrasburgu dočasné skrátenie predvstupovej pomoci pre SR na budúci rok o 15 miliónov eur.

26. október - SR uzavrela v Bruseli na predvstupových rokovaniach s EÚ kapitolu Energetika, ktorá je 20. predbežne uzavretou kapitolou európskej legislatívy.

November 2001
Začal sa štrukturálny cenzus fariem, ktorý riadi a sčasti aj financuje Štatistický úrad EÚ Eurostat.

9. november - Hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ vyhlásil, že návrh EK v kapitole doprava je pre SR neprijateľný.

13. november - EK zverejnila každoročné správy o pokroku kandidátskych krajín v prípravách na vstup do EÚ. EK konštatovala, že Slovensko je fungujúca trhová ekonomika a v rokovaniach urobilo značný pokrok.

EK schválila strategický dokument o rozširovaní EÚ, v ktorom predpokladá, že do EÚ môže v roku 2004 vstúpiť až desať nových členov.

15. november - Pracovná skupina na vysokej úrovni (HLWG) rokovala v Bruseli o opatreniach na zlepšenie systému programovania a implementácie programu PHARE v SR.

EK ocenila pokrok SR v zlepšovaní systému riadenia a sledovania predvstupových fondov.

21. november - Vláda SR poslala do Bruselu záverečnú správu o kontrole narábania s eurofondmi.

EK zverejnila jesenné ekonomické predpovede o kandidátskych krajinách.

28. november - Vládny kabinet schválil pokyny pre hospodárenie s finančnými prostriedkami pri realizácii programu SAPARD.

December 2001
10. december - Ministri zahraničných vecí EÚ potvrdili, že rokovania o vstupe do EÚ sa s pripravenými kandidátskymi krajinami ukončia do konca roka 2002, ale na rozdiel od EK sa nevyjadrili k počtu krajín, ktoré by tento cieľ mohli splniť.

11. december - SR uzavrela kapitolu Životné prostredie

14. - 15. december - Summit EÚ v bruselskom Laekene

15. december - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda odcestoval do Bruselu na zasadnutie Európskej rady.

Minister zahraničných vecí Eduard Kukan v bruselskom Laekene uvítal návrh záverečnej deklarácie, ktorá menuje 10 krajín s nádejou na skorý vstup do EÚ.

21. december - SR uzavrelo kapitolu Finančná kontrola (spolu má uzavretých 22 kapitol).

2002
Január 2002
1. január - Vyše 300 miliónov občanov 12 krajín EMÚ od polnoci na 1. januára v praktickom živote používa spoločnú menu - euro.

Španielsko prevzalo rotujúce predsedníctvo v EÚ. Mottom šesťmesačného predsedníctva je Viac Európy.

Ír Pat Cox sa stal predsedom EP

23. január - Vláda SR schválila finančné memorandá programov cezhraničnej spolupráce PHARE pre slovensko-maďarskú, slovensko-rakúsku a slovensko-poľskú hranicu.

28. január - Tretí deň je na parkovisku hlavnej luxemburskej colnice zablokovaných okolo 130 kamiónov. Medzi vodičmi, ktorých v neľudských podmienkach zamestnáva rakúska firma Kralowetz, sú aj Slováci.

30. január - Parlament prijal Deklaráciu NR SR o zvrchovanosti členských štátov EÚ a štátov kandidujúcich do Únie v etických a kultúrnych otázkach, ktorú predložilo KDH.

EK navrhla, aby pre desať budúcich členov počas prvých troch rokov po rozšírení vyčlenili 40,2 miliardy eur.

31. január - NR SR bude od marca v Konvente o budúcnosti Európy zastupovať Irena Belohorská a Pavol Hamžík spolu so štátnym tajomníkom MZV SR a hlavným vyjednávačom Jánom Figeľom, ktorý zastupuje vládu.

Február 2002
1. február - NR SR schválila novú legislatívu v oblasti poisťovníctva, ktorá by mala priblížiť slovenské poisťovníctvo štandardom v EÚ a v krajinách OECD.

Okolo šesťdesiat slovenských vodičov kamiónov domáhajúcich sa v Luxembursku svojich práv v súvislosti so zastavením činnosti dopravnej firmy Kralowetz sa vrátilo späť do vlasti.

5. február - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu zverejnil rozsudok v spore rómskej rodiny Čonkovcov zo Slovenska proti Belgicku. Vo svojom rozhodnutí uznal sťažnosť rómskej rodiny.

7. február - Hlavní vyjednávači krajín V4 v Bruseli zhodnotili rámcový dokument EK o financovaní rozšírenia ako nedostatočný a vzdialený ich očakávaniam, najmä v otázke priamych platieb poľnohospodárom.

12. február - Ministri financií členských krajín EÚ v Bruseli označili návrh EK o financovaní rozšírenia za príliš štedrý a požiadali EK, aby vypracovala nový návrh.

20. február - Predseda EK Romano Prodi vyzval na dosiahnutie dohody medzi Maďarskom a SR o uplatňovaní zákona o zahraničných Maďaroch.

Maďarský premiér Viktor Orbán sa v Bruseli vyslovil za zrušenie Benešových dekrétov v SR a ČR

Premiér SR Mikuláš Dzurinda odmietol požiadavku maďarského premiéra na zrušenie Benešových dekrétov.

28. február - Slávnostným zasadaním sa v Bruseli začal Konvent o budúcnosti Európy, ktorého úlohou je pripraviť pôdu pre reformu EÚ.

Marec 2002
4. marec - Tretie Zasadnutie Národného konventu o európskej budúcnosti SR.

11. marec - Zvýšiť transparentnosť čerpania predvstupovej pomoci EÚ má informačný projekt, ktorý predstavili podpredsedovia vlády Ivan Mikloš a Mária Kadlečíková.

12. marec - Prezident Rudolf Schuster odovzdal poverovacie listiny novému veľvyslancovi Delegácie EK v SR Ericovi van der Lindenovi.

14. marec - Premiér SR Mikuláš Dzurinda odcestoval na summit lídrov členských krajín EÚ v Barcelone.

Výbor EÚ pre prípravu prístupových zmlúv s kandidátskymi krajinami sa v stredu v Bruseli zišiel na svojom prvom zasadaní.

15. - 16. marec - Summit EÚ v Barcelone.

21. marec - Zasadanie Konventu o budúcnosti Európy. Za SR - Ján Figeľ, Irena Belohorská a Pavol Hamžík.

SR uzavrelo v Bruseli kapitolu Dane, čím má za sebou už 23 z 30 kapitol európskej legislatívy.

Apríl 2002
3. apríl - Vláda SR prijala Európsku chartu pre malé a stredné podniky.

9. apríl - SR bude mať po svojom vstupe do EÚ jedného komisára a 13 poslancov v EP. Vyplýva to z dokumentu EK, ktorý zakotvuje základné princípy rokovaní v kapitole Inštitúcie.

12. apríl - Komisár EK pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Franz Fischler podpísal rozhodnutie o akreditácii 5 opatrení z Plánu rozvoja poľnohospodárstva a vidieka SR.

16. apríl - EK neodporúča členským štátom EÚ, aby prijali žiadosť SR o prechodné obdobie, počas ktorého by po vstupe platilo nižšie príspevky, keďže nebude v plnej výške dostávať príjmy a dotácie z EÚ.

18. apríl - EÚ berie na vedomie požiadavku SR, aby boli priame platby poskytované v rovnakej šírke ako farmárom v EÚ. Napriek tomu si myslí, že tejto požiadavke by sa nemalo vyhovieť.

22. apríl - SR na rokovaniach o vstupe do EÚ uzavrela kapitolu Dopravná politika (spolu uzavretých 24 kapitol)

Máj 2002
2. - 3. máj - Komisár EK pre rozšírenie Günter Verheugen na návšteve SR.

9. máj - Vláda SR vzala na vedomie nové znenie Regionálnej mapy štátnej pomoci SR, ktorá bola schválená EK.

14. máj - Vicepremiérka SR Mária Kadlečíková privítala fakt, že sa nepotvrdilo zneužívanie prostriedkov EÚ v SR v takzvanej kauze Rolanda Tótha - eurofondy.

22. máj - Zahraničný výbor EP schválil v Bruseli rezolúciu o rozšírení EÚ.

23. máj - Účastníci Konventu o budúcnosti Európy sa v Bruseli zhodli na potrebe zvýšenia efektívnosti a legitimity EÚ. Odmietli však návrhy na zvyšovanie právomoci EK.

Jún 2002
3. - 4. jún - V Bratislave zasadal Spoločný parlamentný výbor EÚ a SR.

5. jún - Vláda SR prerokovala a schválila Návrh na zmenu systému platobných orgánov pre štrukturálne fondy EÚ a rozhodla o zriadení jediného platobného orgánu pre štrukturálne fondy EÚ na Ministerstve financií SR.

Vládny kabinet schválil návrh stratégie prístupového procesu v kapitole Finančné a rozpočtové ustanovenia so zameraním na vlastné zdroje Európskych spoločenstiev (ES).

7. jún - Zasadal Konvent o budúcnosti Európy.

11. jún - SR uzavrela kapitoly Inštitúcie a Spolupráca v oblasti spravodlivosti a vnútra (spolu 26 kapitol)

13. jún - EP schválil rezolúciu o rozšírení EÚ, v ktorej vyjadril nádej, že nová vláda SR vznikne čo najskôr po septembrových voľbách a bude s EÚ spolupracovať rovnako pozitívne, ako terajšia vláda.

18. jún - Zasadnutie Pracovnej skupina na vysokej úrovni (HLWG) pre PHARE zložená zo zástupcov EK a SR.

20. jún - EK Slovensko upozornila, že ak chce uplatniť program vzdelávania Rómov v rámci fondu PHARE 2001, musí ešte do septembra prijať malú novelu školského zákona.

21. jún - V španielskej Seville sa začal dvojdňový summit lídrov EÚ zameraný na imigráciu, rozšírenie a boj proti terorizmu.

22. jún - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda odcestoval do Sevilly na summit EÚ.

Summit EÚ v Seville potvrdil platnosť záverov z Laekenu o ukončení prístupových rokovaní s desiatimi kandidátskymi krajinami, vrátane SR, do konca roku 2002.

25 . jún - Zasadal Konvent o budúcnosti Európy v Bruseli.

28. jún - EÚ otvorila prístupové rokovania s kandidátskymi krajinami v kapitole Poľnohospodárstvo.

Júl 2002
Začalo sa dánske predsedníctvo EÚ

10. júl - Kandidáti na vstup do EÚ uvítali návrhy komisára EÚ pre poľnohospodárstvo Franza Fischlera o reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) celkovo pozitívne.

22. júl - Ministri zahraničných vecí EÚ potvrdili scenár rokovaní o vstupe a celého procesu rozšírenia.

29. júl - SR s EÚ uzavrela kapitolu Regionálna politika.

August 2002
18. august - Na vytvorení Fondu solidarity sa v Berlíne dohodli šéfovia vlád Nemecka, Rakúska, Česka a Slovenska - štyroch krajín postihnutých povodňami s predsedom EK Romanom Prodim.

September 2002
5. september - EP sa v Štrasburgu vyslovil za uvoľnenie miliardy eur v tomto roku na nápravu škôd spôsobených augustovými záplavami v Nemecku, Rakúsku, ČR a v SR.

11. september - EK schválila návrh dohody o vytvorení Fondu solidarity.

13. september - Zasadal Konvent o budúcnosti Európy.

23. september - Komisár EÚ Günter Verheugen privítal výsledky parlamentných volieb v SR.

26. september - Predseda EK Romano Prodi ocenil výsledky parlamentných volieb v SR.

Október 2002
1. október - SR na ministerskom kole rokovaní v Bruseli neuzavrela kapitolu Hospodárska súťaž, keďže EÚ z časových dôvodov neodsúhlasila návrh vypracovaný EK.

3. október - Zasadanie Konventu o budúcnosti Európy.

9. október - SR dosiahla stabilitu inštitúcií garantujúcich demokraciu a právny štát, uviedla EK v správe o pokroku SR v príprave na vstup do EÚ.

14. október - Po šestnásť a pol mesiaci vo funkcii z postu odchádza vicepremiérka SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková.

19. október - V Írsku sa koná druhé referendum o Zmluve z Nice.

20. október - Íri schválili v referende Zmluvu z Nice.

23. október - Španielsko na stretnutí veľvyslancov členských krajín EÚ nedalo súhlas na uzavretie kapitoly Hospodárska súťaž na rokovaniach o vstupe so SR.

24. október - Šéfovia vlád štátov EÚ sa stretávajú na summite v Bruseli.

SR uzavrelo kapitolu Hospodárska súťaž.

25. október - Lídri EÚ dosiahli v Bruseli celkovú dohodu o financovaní rozšírenia a otvorili tak cestu pre záverečné rokovania s desiatimi kandidátskymi krajinami, ktoré majú do únie vstúpiť v roku 2004.

28. október - Na summit premiérov kandidátov v dánskej Kodani odcestoval premiér SR Mikuláš Dzurinda.

November 2002
5. november - SR v Bruseli predložila požiadavky na záverečnú fázu rokovaní o vstupe do EÚ.

6. november - Do funkcie národného koordinátora zahraničnej pomoci vymenovala vláda vicepremiéra Pála Csákyho. Menovaním sa Csáky stal koordinátorom pre fondy PHARE a ISPA.

Vláda SR schválila finančné memorandum, ktoré umožní vytvoriť systém na spravovanie predvstupových prostriedkov z fondov EÚ.

8. november - Zasadanie Konventu o budúcnosti Európy v Bruseli.

18. november - EÚ sa rozšíri 1. mája 2004. Rozhodli o tom v Bruseli ministri zahraničia EÚ.

Zasadnutie EP v Štrasburgu za účasti poslancov z kandidátskych krajín.

20. november - EP v rezolúcii o rozšírení schválil 1. máj 2004 ako termín vstupu nových krajín do EÚ.

EP zamietol pozmeňovaní návrh týkajúci sa platnosti tzv. Benešových dekrétov. Považuje otázku v prípade SR aj ČR za uzavretú.

22. november - Pozvanie 7 nových krajín, vrátane SR, do NATO privítali v inštitúciách EÚ.

December 2002
1. december - Na spoločnom postupe v záverečnej fáze rokovaní s EÚ sa v Budapešti dohodli premiéri SR, ČR, Poľska a Maďarska .

2. december - Zasadnutie Spoločného parlamentného výboru EÚ a SR v Bruseli.

9. december - SR dostala zo stola posledné bilaterálne otázky a proti dánskej ponuke nevyjadrilo nijaké výhrady.

12. - 13. december - Summit EÚ v Kodani.

ll
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 582
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 114
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu