Washington 10. decembra (TASR) - Pentagón po prvých vojenských rozhovoroch s Čínou na vysokej úrovni od nástupu prezidenta Georgea W. Busha v pondelok naznačil, že obe krajiny dosiahli pomalý pokrok v obnovených vojenských vzťahoch.
Podľa námestníka amerického ministerstva obrany pre politiku Douglasa Feitha boli jeho celodenné rozhovory s čínskym generálom Siung Kuang-kchajom, zástupcom veliteľa Ľudovej oslobodzovacej armády, užitočné a profesionálne.
Podľa Feitha sa Spojené štáty čínskej delegácii sťažovali na zhromažďovanie rakiet na pobreží blízko Taiwanu a na to, že Peking znova odmietol vylúčiť možné použitie sily na vyriešenie sporov s Tchaj-pejom.
Obe strany diskutovali aj o mnohých ďalších medzinárodných otázkach od Iraku po severokórejský jadrový program. Čína pritom súhlasila s tým, že bilaterálne vzťahy možno vylepšiť zaradením hlavných strategických záležitostí do budúcich obranných rozhovorov.
V súvislosti s pochybami Bieleho domu a Pentagónu o zámeroch Číny, ktorá modernizuje svoju armádu, hospodársky rastie a zvyšuje svoj globálny vplyv, Feith zdôraznil, že ministerstvo obrany žiada od čínskej armády väčšiu otvorenosť a transparentnosť.
Americká delegácia okrem toho vyzvala čínskych kolegov, aby pokračovali v tlaku na Severnú Kóreu s cieľom pomôcť Washingtonu a jeho spojencom pri donútení Pchjongjangu k tomu, aby zrušil svoj nukleárny zbrojný program.
Washington prerušil štvorročný dialóg s Ľudovou oslobodzovacou armádou po tom, čo americké prieskumné lietadlo v apríli 2001 po zrážke s čínskou stíhačkou pristálo na ostrove pri pobreží Číny, ktorá zadržiavala jeho posádku 11 dní.
Konflikt narušil americko-čínske vzťahy krátko po začiatku Bushovej vlády. Tie sa však podstatne zlepšili po 11. septembri 2001, keď Peking poskytol Spojeným štátom spoluprácu v boji proti terorizmu. Spolupráca armád ale zaostávala.