Londýn 10. decembra (TASR) - Spoločný postoj k rozširovaniu Európskej únie a najmä k podmienkam pre vstup, ktoré únia stanovila, sa v spoločnom článku pre britský denník Financial Times vyjadrili premiéri Slovenska, Maďarska, Poľska a Českej republiky, teda krajín Visegrádskej štvorky (V4).
Podľa V4 medzi súčasnými členskými krajinami existuje názor, podľa ktorého rozšírenie bude drahé a bude si od nich vyžadovať utiahnutie opaskov. Tak to však nie je, pokračujú autori a pripomínajú, že noví členovia nebudú len dostávať podporu zo strany EÚ, ale budú tiež plne prispievať k jej ďalšiemu rozvoju. Visegrádski premiéri vyzývajú, aby sa preskúmali možnosti, ktoré ponúka finančný rámec EÚ dohodnutý v Berlíne v roku 1999.
"Roky nám stále hovorili, že Berlínska dohoda je finančnou bibliou. Hoci predpokladá iba postupné poskytnutie poľnohospodárskej a štruktúrnej pomoci, akceptovali sme to. No od Berlína sa veci zmenili. Zatiaľ čo vtedajšia prognóza bola, že do EÚ vstúpi šesť krajín v roku 2002, teraz to bude desať krajín a v roku 2004. To znamená, že sa už niečo ušetrilo a stále sú k dispozícii zdroje neprevyšujúce berlínsky strop pre roky 2004-2006 a to nad rámec doterajších návrhov predložených kandidátom," píše sa v článku.
Premiéri vyjadrujú znepokojenie najmä nad možnosťou, že ak sa nezlepšia podmienky vstupu, ich štáty budú čeliť problému s peňažnými tokmi. Očakáva sa totiž, že po prijatí budú do rozpočtu EÚ platiť od začiatku v plnej výške, ale získanie financií z európskych fondov môže trvať mesiace, ak nie roky. Preto by sa mali využiť všetky zostávajúce zdroje, s ktorými ráta berlínsky rozpočet na riešenie problému peňažných tokov v rokoch 2004 až 2006 a na zlepšenie balíka priamych dotácií poľnohospodárom.
"Poľnohospodárstvo je dôležitým a citlivým sektorom našich ekonomík," píšu ďalej premiéri Visegrádskej štvorky. "Hoci nie sme spokojní s navrhovanou podobou postupného zavedenia priamych dotácií, v princípe sme ho akceptovali. No počiatočná výška priamych platieb a harmonogram ich zavedenia sa musia zlepšiť," uvádzajú vo svojom článku predsedovia vlád štyroch kandidátskych krajín, ktorý uverejňuje denník Financial Times.