
Turecký líder Erdogan sa od únie opäť nič konkrétne nedozvedel. Hneď z Kodane odcestoval do Washingtonu. ROTO- REUTERS
Dánsky premiér Andres Fogh Rasmussen k tureckým ašpiráciám povedal, že nestačia len deklarácie, ale treba aj konkrétne činy. Narážal na to, že Turecko dostatočne nespĺňa kodanské kritériá, hoci od leta urobilo významné legislatívne zmeny smerujúce k dodržiavaniu ľudských a politických práv.
Erdogan tieto tvrdenia odmietol a obvinil úniu, že na kandidátov používa dvojitý meter. Podľa jeho slov: „Existuje šesť krajín, ktoré nespĺňajú politickú časť kodanských kritérií a rokovania s nimi sa vedú. Únia by sa mala zbaviť týchto dvojakých metrov, ktoré ju vnútorne otravujú.“ V tejto súvislosti spomenul Lotyšsko a postavenie ruskej menšiny, ale aj krajiny strednej a východnej Európy a ich zaobchádzanie s Rómami.
Šéf tureckej diplomacie Yasar Yakis však nepoužíval taký tvrdý slovník. „Turecko bude súhlasiť s tým, že Európska únia na svojom nadchádzajúcom summite v Kodani odloží o šesť mesiacov rozhodnutie o termíne začatia vstupných rozhovorov s Ankarou,“ povedal. „Je možné, že sa v Kodani rozhodne, že termín začatia prístupových rozhovorov s Tureckom bude oznámený na summite únie v Solúne v júni 2003.“ povedal Yakis. Termín začiatku rozhovorov môže byť oznámený tiež až na záver talianskeho predsedníctva EÚ v decembri budúceho roku, ale Ankara by to uvítala na vrcholnom stretnutí v Solúne, povedal miestnym novinárom Yakis. Turecko, ktoré dosiaľ dúfalo, že začne vstupné rozhovory v roku 2003, teraz navrhuje ako termín jar 2004. Ankara sa bude usilovať o to, aby rozhovory začali pred 1. májom 2004, kedy má vstúpiť do EÚ desať nových krajín.
„Získať súhlas 25 členov by bolo ťažšie než u súčasných 15 krajín EÚ,“ vysvetlil minister v narážke na teraz prijímaný Cyprus, ktorý vzhľadom k mnohoročnému nepriateľstvu s Ankarou bude jej vstup najskôr brzdiť. Pozorovatelia prišli s informáciou, že na kodanskom summite Francúzsko a Nemecko asi navrhnú, aby rozhovory s Ankarou začali až v júni 2005. A to len za podmienok, že Únia do konca 2004 usúdi, že Turecko rešpektuje všetky demokratické kritériá.
Turecko očakáva, že na rozhodovanie únie by mohli vplývať Spojené štáty americké, pre ktoré má Turecko strategický význam. Erdogan je v týchto dňoch na návšteve Washingtonu, kam ho pozval americký prezident George Bush. (čtk, mik)