
Najväčšie problémy robilo únii Poľsko. Šéf jeho diplomavie Wlodzimierz Cimoszewicz diskutuje s komisárom pre rozšírenie Güntherom Verheugenom. FOTO- REUTERS
Na jednej strane stála snaha kandidátov dostať z ponúkaného krajca čo najviac, na druhej snaha únie, ktorej členovia sa sami dostávajú do finančných problémov, nepusiť ani pierko navyše.
Dánsko zvolilo v záverečnej fáze bezprecedentných vstupných rozhovorov s desiatimi uchádzačmi neobvyklú metódu, keď spolu s komisiou vypracovalo a pri sérii bilaterálnych stretnutí menilo a pripôsobovalo na mieru šité „balíčky“ návrhov bez toho, aby sa opieralo o stanoviská schválené všetkými členskými štátmi.
Ešte pred rokovaniami si únia rozdelila kandidátov na „spokojných“ a „nespokojných“. Šesť spokojných malo podľa diplomatických zdrojov súhlasiť s uzavretím rokovaní za nezmenených podmienok. Slovinsko, Česko, ale hlavne Poľsko a Malta sa však tvárili, že neustúpia od svojich finančných ani faktických požiadaviek.
Únia sa prerátala. Aj „spokojní“ zrazu začali prichádzať s novými požiadavkami. Hneď na úvod rokovaní „spokojné“ Estónsko vyslovilo nespokojnosť, že únia mu znížila objem príspevkov zo štrukturálnych fondov. Ponúkla však ústupok v tom, koľko rysov môže Estónsko uloviť, v prípade medveďov bola neústupčivá.
Potešil Cyprus, ako prvý sa bez väčších problémov dohodol, nezabudol však zdôrazniť, že výhody, ktoré si vyjednajú ostatní kandidáti, by sa mali týkať aj jeho. Ako druhé sa s úniou podmienečne dohodlo Slovensko.
Slovinsko zostalo poslušným, aj keď kompenzácie ponúkané úniou mu celkom nesadli. Európski diplomati ho však upokojili, má vraj šancu ešte v piatok na summite v Kodani.
Česko v zásade súhlasilo s európskou ponukou na pomoc farmárom. Minister zahraničia Cyril Svoboda povedal, že pred ukončením rokovaní o poľnohospodárstve si Česko ešte potrebuje zaistiť vyššiu kvótu na dojnice. „Sme pred koncom rokovaní. Obhajujeme české národné záujmy,“ povedal Svoboda a dodal, že Praha teraz bude hlavne bojovať o čo najnižšie príspevky európskeho rozpočtu a lepšie podmienky pre vodičov kamiónov.
Maďarský minister zahraničných vecí Lászlo Kovács povedal, že Maďarsko súhlasí s poľnohospodárskymi kvótami, ale nevzdalo sa nádeje, že dosiahne zvýšenie priamych platieb. „Aj únia, aj kandidáti by sa mali cítiť ako víťazi,“ komentoval diskusie s úniou.
Poľsko potvrdilo svoj imidž najväčšieho bojovníka a prinieslo zoznam nových požiadaviek. Únia sa netajila, že ju prekvapili. Šéf poľskej diplomacie Wlodzimierz Cimoszewicz povedal, že ich bolo „viac ako desať a menej ako dvadsať“.
Včera mali kandidáti poslednú šancu vyriešiť si svoje bilaterálne problémy, pretože podľa slov nemenovaného diplomata kandidáti dostali najlepšiu možnú ponuku a nemali by predpokladať, že na kodanskom summite budú mať priestor na rokovanie o svojich špecifických požiadavkách. Summit totiž bude musieť rozlúštiť také komplikované problémy ako príspevky poľnohospodárom či štrukturálne fondy.
(čtk, tasr, mik)