BRATISLAVA, BRUSEL – Slovensko včera uzavrelo prístupové rokovania s Európ- skou úniou. Spomedzi desiatich kandidátov tak zatiaľ urobil len Cyprus.
Zostávajú už len finančné záležitosti spoločné pre všetkých kandidátov. Tie sa však dohodnú až v Kodani. K dohode došlo na rokovaní dánskeho predsedníctva s ministrami zahraničných vecí kandidátskych krajín.
Podľa ministra zahraničia Eduarda Kukana si treba uvedomiť, že dánske návrhy musí ešte schváliť celá pätnástka, k čomu v Kodani nemusí dôjsť. „Preto je možno ešte príliš optimistické hovoriť, že sme uzavreli rokovania.“
Cieľom včerajšieho stretnutia v Bruseli bolo dokončiť rokovania o dosiaľ otvorených otázkach, aby v Kodani nemuseli hlavy štátov riešiť počty kráv a litre mlieka a mohli sa sústrediť na tzv. horizontálne otázky, spoločné pre všetkých. Medzi ne patrí zvýšenie percenta priamych platieb, skrátenie prechodného obdobia na ich poskytovanie a vyššie kompenzačné platby.
Ani štyri dni pred kodanským rozširovacím summitom ale nie je úplne jasné, na čom sa jednotliví kandidáti s úniou dohodnú.
V piatok sa únia tvárila, že šesť kandidátskych krajín je takmer pripravených na uzavretie rokovaní o vstupe. Problematické boli už len Česko, Poľsko, Slovinsko a Malta. Včera bolo všetko inak. Kandidáti sa snažili na bruselskom stretnutí s európskou pätnástkou a dánskym predsedníctvom dosiahnuť maximum a stretnutie pochopili ako poslednú šancu ukázať, ako bojujú za svoje národné záujmy. Ani Európa sa nechcela vzdať a opäť operovala so svojím rozširovacím zaklínadlom: „Take it or leave it“ – ber to alebo nechaj tak.
„V dnešných rokovaniach s predsedníckou krajinou sme konštatovali, že nemáme nijaké dramatické otvorené otázky. Pokiaľ ide o horizontálne otázky, ktoré sa dotýkajú všetkých, teda najmä finančné otázky, tam rokovania pokračujú. Zdôrazňovali sme princíp rovnakého prístupu ku všetkým kandidátskym krajinám,“ povedal pre SME minister zahraničia Eduard Kukan bezprostredne po rokovaní.
Rokovania podľa neho nemožno preto ešte pokladať za úplne ukončené a ak únia ponúkne iným kandidátom lepšie podmienky, bude ich žiadať aj naša diplomacia.
Podľa analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Vladimíra Bilčíka podmienečné ukončenie rokovaní neznamená, že sme sa vzdali svojich požiadaviek. „Poľsko, Česká republika a ďalšie krajiny mali okrem horizontálnych otázok, ako sú priame platby a financie ešte oveľa viac otvorených otázok. Česi a Maďari napríklad počet svojich zástupcov v Európskom parlamente, Česi sa stále snažia rokovať o kapitole doprava. V Poľsku sú zase rokovania veľmi citlivou vnútropolitickou otázkou. Na Slovensku bolo otvorených otázok minimum, a vládne tu široký konsenzus o tom, že vyjednávacia pozícia bola správna.“ (mar, mik)