Začalo sa hovoriť o vzniku nového východného Nemecka

MNÍCHOV - Nemeckou politicko-ekonomickou scénou otriasajú správy o nových plánoch na naštartovanie transformačného motora na území bývalej NDR. Spolkový minister ekonomiky a práce Wolfgang Clement zamýšľa predložiť návrh, aby sa novým spolkovým krajinám .

MNÍCHOV - Nemeckou politicko-ekonomickou scénou otriasajú správy o nových plánoch na naštartovanie transformačného motora na území bývalej NDR. Spolkový minister ekonomiky a práce Wolfgang Clement zamýšľa predložiť návrh, aby sa novým spolkovým krajinám umožnilo dočasne uvoľniť byrokratické predpisy platné pre celé Nemecko.

Clement v rozhovore pre rozhlasovú stanicu WDR vyhlásil, že chce „umožniť, aby východonemecké krajinské parlamenty pozastavili na presne určené časové obdobie účinnosť niektorých spolkových zákonov, povedzme, pri výstavbe dopravnej infraštruktúry“. Jeho hovorca o pár hodín dodal, že na realizáciu týchto zámerov treba zmeniť nemeckú ústavu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Minister Clement uvažuje odstrániť byrokratické prekážky prostredníctvom „experimentálnych dodatkov“ k mnohým hospodárskopolitickým zákonom a predpisom. Ohradil sa však voči interpretácii tohto faktu niektorými nemeckými novinami, ktoré hovoria o snahe ministra zriadiť „osobitnú ekonomickú zónu východné Nemecko“.

Šéfredaktor nemeckého vydania denníka Financial Times Christoph Keese predložil v pondelkovom komentári konkrétne opatrenia s oveľa širším záberom. Ako príklad uvádza odstránenie obmedzenia predajných časov; zrušiť povinné členstvo v hospodárskej komore; odbúrať povinnosť podnikov, neorganizovaných v zamestnávateľských zväzoch, preberať tarifné dohody; či zaviesť daňové úľavy pre nových podnikateľov.

Minister ekonomiky a práce Clement zdôraznil, že východonemecké skúsenosti by mohli byť užitočným návodom na odbúravanie byrokratických prekážok aj v pôvodných spolkových krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu