Čo by mal starší súrodenec dieťaťu priniesť?
„Kamarátstvo. Vzťah, ktorý nie je schopné vo svojom prostredí nadviazať, a pomôcť s problémami, ktoré ešte nemusí riešiť odborník. Ale niektoré deti si potrebujú iba rozšíriť okruh priateľov alebo vidieť iné vzory, inak stráviť čas. Aj rodičia môžu povedať ako si vzťah predstavujú, ale na nikoho sa nevyvíja nátlak nikto nemôže diktovať požiadavky.“
Treba dieťa na takýto vzťah pripraviť?
„Dobrovoľníkov pripravujeme, aby sa vedeli deťom priblížiť, hovoríme aj s rodičmi a deťmi, aby si dvojice padli do oka. Dieťa sa musí o kontakt pokúsiť. Záleží to aj od toho, ako ho motivuje rodič. Nečakáme, že sa hneď začne novému kamarátovi zverovať s problémami.“
Kto môže byť dobrovoľníkom?
„Dobrovoľníci nemusia mať špeciálne vzdelanie – ak majú komplikovanejší problém, pomôže im supervízor. Pri výcviku im ukážeme ako reagovať, keď je dieťa vulgárne, alebo nechce ísť domov a zisťujeme ich motiváciu. Tá je veľmi dôležitá a všetky skryté motívy sa dajú odhaliť.
A potom hľadáme vhodné typy ľudí pre naše deti. Väčšinou sú to študenti, ale vekovo to nie je limitované. Dobrovoľníkmi môžu byť aj starší ľudia: dieťaťu môže dať veľa aj kontakt s iným dospelým, ktorý je založený na kamarátstve, pretože mnohé majú s dospelými aj zlé skúsenosti.“
Nemôže sa rodič cítiť takýmto vzťahom ohrozený?
„Pocity rodičov môžu byť rôzne. Ale dobrovoľník vie, že jeho úloha je byť priateľom a nie stáť medzi dieťaťom a rodičom. Nemal by zasahovať do výsostne rodinných vecí, ani nahrádzať rodiča, ani riešiť problémy rodiny.“
MONA GÁLIKOVÁ