Program Tandem (Big Brothers Big Sisters) je u nás len v začiatkoch. Hoci vo svete si už získal veľkú dôveru rodičov, u nás o ich priazeň ešte bojuje. Mnohí by ponuku programu radi využili, trápi ich však množstvo nezodpovedaných otázok. Najčastejšie rodičov zaujíma:
* Hovoríte, že ide o kamarátsky vzťah. Znamená to, že program prebieha len tak, živelne?
Je síce pravda, že program Tandem sa snaží o to, aby vzťah medzi dieťaťom a dobrovoľníkom bol čo najprirodzenejší. Na druhej strane však celú činnosť dobrovoľníka sleduje koordinátor programu, ktorý, ak treba, si prizýva na pomoc supervízorov (psychológov). Dbá o to, aby práca dobrovoľníkov nebola nesúrodá. V prípade potreby môže koordinátor nakontaktovať rodinu na odborníkov.
* Ako dlho sa bude dobrovoľník s mojím dieťaťom stretávať? Nebola by som rada, keby ho pár týždňov po tom, čo si k nemu syn vytvorí vzťah, opustil.
Podmienkou projektu je, aby dobrovoľník udržiaval s dieťaťom kontakt minimálne rok. Ďalšia spolupráca závisí od možnosti a ochoty dobrovoľníka s dieťaťom ďalej pracovať. Ak však budete mať s programom dobré skúsenosti a pôvodný dobrovoľník vám už nebude môcť byť k dispozícii, môžete požiadať o ďalšieho.
* Kto môže odporučiť deti do projektu?
Zapojenie dieťaťa do projektu môžu odporučiť výchovní poradcovia, triedni učitelia, sociálni pracovníci či detskí psychológovia, ale aj rodičia a starí rodičia dieťaťa.
* Ako prebiehajú stretnutia so starším kamarátom či kamarátkou?
Hlavne tak, ako sa obaja dohodnú. Program sa zameriava na dieťa ako na jednotlivca, preto sa koná najmä podľa jeho požiadaviek, záľub a zdravotného stavu. Rešpektované sú však aj želania rodičov.
* V čom sú ešte výhody tohto programu?
Dieťa má možnosť spoznať svet mimo rodiny v sprievode dôveryhodného človeka. Zároveň sa učí samostatnosti – bude si spoločne so svojím kamarátom plánovať program, dni stretnutí, bude sa učiť dodržať slovo, prísť včas. Dobrovoľník ho naučí správne spracúvať problémy, s ktorými sa stretne. (sr)
Ďalšie otázky môžete adresovať na oztandem@host.sk