EUROSERVIS: Súhrn správ z 9. decembra

BRATISLAVA 9. decembra (SITA) -DZURINDA: Členstvo Slovenska v EÚ bude dôstojné, výhodné a dobréPredseda vlády SR Mikuláš Dzurinda vyjadril nádej, že záverečné rokovania s Európskou úniou (EÚ) na summite v Kodani povedú k pozvaniu za podmienok,

ktoré budú pre Slovensko dôstojné, výhodné a dobré. Ako povedal po pracovnom stretnutí s ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom a predsedom Zahraničného výboru NR SR a hlavným vyjednávačom s EÚ Jánom Figeľom v nedeľu, "je šanca, že budúci týždeň sa definitívne pominie železná opona, ktorá rozdeľovala Európu". Zavŕšenie rokovaní s úniou označil premiér za významný míľnik na ceste Slovenska do euroatlantických bezpečnostných a ekonomických štruktúr. "Z jednej strany je to naplnenie veľmi významného programového cieľa. V konečnom dôsledku však naše členstvo nie je cieľom, ale prostriedkom, ktorý by mal viesť k tomu, že sa životná úroveň našich občanov bude postupne približovať k úrovni občanov krajín Európskej únie," uviedol Dzurinda.
EÚ: Taliansko a Grécko za vstupné rokovania s Tureckom v roku 2004
Taliansko a Grécko vyzvali, aby Európska Únia začala rokovania o vstupe Turecka najneskôr v roku 2004, teda o rok skôr ako uprednostňujú niektoré štáty pätnástky vrátane Francúzska a Nemecka. Taliansky premiér Silvio Berlusconi a jeho grécky kolega Costas Simitis sa vyjadrili, že oneskorovanie rozhovorov by malo za následok pokles záujmu Turecka o EÚ. Uvádza BBC. K výzve na skoršie rokovania sa pridali aj Spojené štáty, keď vyhlásili, že EÚ by mala dať Turecku termín začiatku prístupových rozhovorov okamžite. V únii pokračujú intenzívne diskusie o prípadnom členstve Turecka, pričom každá strana má vplyvných prívržencov. Šéfka nemeckej opozičnej konzervatívnej strany Angela Merkelová pred niekoľkými dňami vyzvala európskych lídrov, aby nestanovovali Turecku dátum na začatie rokovaní o vstupe. Povedala, že Turecku by nemali dávať falošné nádeje, ale namiesto toho mu treba ponúknuť "status privilegovaného partnera".
ANALÝZA: SR je prakticky v cieli maratónu rokovaní o vstupe do EÚ
Slovensko je už prakticky v cieli maratónu rokovaní o podmienkach vstupu do Európskej únie. Pred piatimi rokmi by asi málokto veril, že ho raz európske predsedníctvo zaradí medzi kandidátov, ktorí sú už niekoľko dní pred rozhodujúcim summitom pripravení pristúpiť na definitívnu dohodu o podmienkach členstva. Aj keď to možno do kodanského summitu nijaký oficiálny predstaviteľ z Bratislavy z taktických dôvodov neprizná, Slovensko si spolu s ďalšími šiestimi kandidátskymi krajinami už vyjednalo, čo potrebovalo, respektíve čo si za daných okolností mohlo dovoliť. Dnes je prakticky pripravené akceptovať podmienky členstva predložené dánskym predsedníctvom únie s tým, že prípadné zlepšenia dosiahnuté na piatkovom summite v Kodani inými kandidátmi budú platiť aj Slovensko, či už ide o získanie finančných kompenzácií na druhý alebo tretí rok po vstupe alebo o zvýšenie priamych platieb.
EÚ: Dáni očakávajú pripravenosť kandidátov uzavrieť rokovania
Dánske predsedníctvo a komisár Günter Verheugen sa dnes v Bruseli postupne stretnú s ministrami zahraničných vecí desiatich kandidátskych krajín, aby sa pokúsili z rokovacieho stola dostať všetky bilaterálne problémy. Slovensko, ktoré je podľa Dánov viac-menej pripravené ukončiť rokovania, príde na rad podvečer.
Oznámením, že šesť kandidátskych krajín, vrátane Slovenska, je takmer pripravených na uzavretie rokovaní o vstupe, vyvolalo v piatok dánske predsedníctvo veľký rozruch. Podľa pozorovateľov ide o istú formu nátlaku na tých uchádzačov, ktorí ďalej naliehajú na svojich požiadavkách, čo sa týka zvýšenia výrobných kvót alebo získania výraznejších finančných prostriedkov.
DÁNSKO: Poslanci majú časový plán referenda o EÚ
Predpokladám, že nová zmluva o EÚ bude taká rozsiahla, že ďalšie referendum bude potrebné," povedal dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen. Keď bude konečne navrhnutá nová ústava, Dáni sa budú opäť rozhodovať o ich vzťahu k Európskej únii. Na jar budúceho roka chce Rasmussen rokovať s parlamentnými kolegami o termíne, kedy sa obyvatelia krajiny budú musieť vyjadriť o pokračovaní v ich zmluve s EÚ, ktorá im zaručuje samostatnú politiku v oblasti obrany, eura, súdnictva a vnútorných záležitostí. "Predpokladám, že nová zmluva bude taká rozsiahla, že nové referendum bude potrebné." Rasmussen je však naklonený myšlienke, že Dánsko sa potrebuje stať plnoprávnym členom EÚ, pretože mnohí kandidáti sú oveľa viac účastní na jej činnosti ako Dáni.
SUMMIT: Kodaň sa pripravuje aj na antiglobalistov
Kodaň a dánska polícia sa pripravuje na aktivity antiglobalistov, ktorí sa koordinujú prostredníctvom siete Global Roots. Ich internetová stránka oznámila, že činnosť antiglobalistov sa začne o polnoci zo stredy na štvrtok a skončí sa v rovnakom čase v piatok, uviedol to dánsky denník Politiken. Sieť Global Roots dúfa, že sa pred konferenčným strediskom, v ktorom sa uskutoční summit EÚ (Bella Center) zhromaždí najmenej 2000 odporcov globalizácie. Organizátori akcie zdôraznili, že si neželajú násilné akcie a nijaké výtržníctvo. Ako uviedli, strávili veľa času komunikujúc so svojimi medzinárodnými kolegami, aby to zabezpečili.
EÚ: Posledné kroky tureckého lobovania za vstup do únie
Recep Tayyipen Erdogan, vodca tureckej vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), odchádza po Kodani do USA a vráti sa do dánskeho hlavného mesta, aby loboval za Turecko počas summitu EÚ 12. a 13. decembra v Kodani. Turecko začalo v nedeľu záverečnú presviedčaciu "ofenzívu", ktorou sa pokúša priviesť vlády Európskej únie ako aj verejnú mienku k poznaniu, že si zaslúži už konečne udelenie termínu na začatie prístupových rokovaní s EÚ. Turecká ofenzíva spočíva vo vládnom lobovaní a v reklamnej kampani tureckej biznisovej komunity v 40 médiách po celej Európe. Štyri dni pred summitom EÚ v Kodani priletel Tayyipen do dánskeho hlavného mesta, aby urýchlil historické posunutie vzťahov EÚ s moslimským svetom. Trval na tom, aby sa rokovania začali už na budúci rok, uviedol britský denník Guardian. Anders Fogh Rasmussen, dánsky premiér a hostiteľ summitu, však schladil turecké očakávania. "V Kodani nedostane Turecko nijaký dátum," povedal.
SUMMIT: Bulharsko a Rumunsko žiadajú jasný signál v Kodani
Rumunsko a Bulharsko žiadajú Európsku úniu, aby im sľúbila neprerušený proces rozširovania a pokračovanie v prístupových rokovaniach. Bulharská ministerka zahraničných vecí Meglena Kunevová uviedla v nedeľu, že Bulharsko v posledných mesiacoch bolo veľmi aktívne a bude usilovne pracovať, aby získalo od Európskej únie signál na vstup. Podľa Kunevovej existuje veľa argumentov na to, aby obe krajiny dostali podporu, ktorú si zaslúžia 5 rokov pred vstupom do EÚ. Obe krajiny sa snažia ukončiť prístupové rokovania v roku 2004, aby sa v roku 2007 stali jej členmi. Ministerka tiež povedala, že je ťažké urobiť pozitívnu predpoveď o výsledkoch summitu, pretože dánske predsedníctvo sa momentálne zaoberá problémami súvisiacimi so vstupom 10 kandidátskych krajín, a nielen problémami Bulharska a Rumunska.
LN: Kandidátov na členstvo v EÚ čaká cieľová rovinka
Posledné tri dni zostávajú do začatia summitu v Kodani, na ktorom by sa mali definitívne uzavrieť prístupové rokovania s kandidátskymi krajinami. Tam by mali kandidáti dostať oficiálne pozvanie a 1. mája 2004 sa pripojiť k "Európe". Brusel už oznámil, že ukončil rokovania so šiestimi z desiatich kandidátov. Z týchto šiestich však ukončenie potvrdil len Cyprus. Zložité rokovania naopak pokračujú medzi EÚ a Čechmi, Poliakmi, Maďarmi a Malťanmi. Píšu české Lidové Noviny. Česká republika si síce vydobyla minulý týždeň v Bruseli isté vylepšenie svojho finančného postavenia po vstupe, napriek tomuto pokroku by ale malo Česko dostávať v prvých troch rokoch z nových členov najmenej. Predsedajúce Dánsko a Európska komisia ponúkli Prahe dodatočných 185 miliónov eur na prvé tri roky členstva, Česi však žiadajú 200 miliónov. Aj po pripočítaní tejto sumy k pôvodne priznaným 510 miliónom, vychádza v prepočte na obyvateľa podstatne menší prínos do štátnej pokladnice ako v prípade Maďarska či Slovenska.
DÁNSKO: Turecko musí konať, nielen sľubovať
Turecko musí ukázať, že uskutočňuje politické reformy a dodržiava ľudské práva pred tým, ako mu Európska únia udelí termín na začatie prístupových rokovaní na vstup do únie, povedal v pondelok dánsky premiér. "Musíme vidieť konkrétne výsledky," zdôraznil Anders Fogh Rasmussen, ktorého krajina predsedá do konca decembra EÚ po stretnutí s vodcom vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Recepom Tayyipom Erdoganom. "Ak a keď Turecko splní kodanské kritériá na vstup, môže a dostane dátum na začatie prístupových rokovaní," povedal Rasmussen. Nová turecká vláda lobuje za získanie termínu na summite v dánskom hlavnom meste 12. a 13. decembra. Pred tromi rokmi súhlasila únia s návrhom zaradiť Turecko medzi kandidátske krajiny.
DÁNSKO: Podpora euru sa zvýšila
Dáni, ktorí preferujú používanie eura a vstup krajiny do Ekonomickej a menovej únie (EMÚ) získali prevahu v poslednom výskume verejnej mienky, ktoré v pondelok publikoval dánsky ekonomický denník Borsen. Decembrový výskum za účasti 1146 Dánov ukázal, že 59,7 % podporuje euro a 32,2 % sa nachádza v tábore jeho odporcov. Väčšina Dánov odmietla používanie eura v referende roku 2000.
EÚ: Zmluva z Nice od roku 2003 v platnosti
Začiatkom budúceho roka vstúpi v Európskej únii (EÚ) do platnosti Zmluva z Nice, ktorej zmyslom bolo prispôsobiť spoločné inštitúcie tak, aby fungovali aj po rozšírení terajšej pätnástky až na 27 členských krajín. Ako posledné schválilo zmluvu v opakovanom referende v októbri Írsko. Súhlas írskych voličov bol pre ratifikáciu zmluvy kľúčový, pretože v prvom referende v júni 2001 ju pre veľmi nízku volebnú účasť odmietli. Ostatných 14 krajín a Európsky parlament (EP) dokument ratifikovali už skôr. Zmluvu uzavreli predstavitelia členských krajín po maratóne náročných rokovaní na summite EÚ v decembri 2000 vo francúzskom prímorskom letovisku Nice. Schválené reformy uľahčia rozhodovací proces v únii a mali by zabrániť zablokovanie inštitúcií, pôvodne projektovaných pre spoločenstvo len šiestich západoeurópskych krajín.
SR: Dve tretiny občanov podporujú vstup do EÚ
Slovenská republika sa pripravuje na vstup do Európskej únie (EÚ). Ste za, alebo proti vstupu? Túto otázku položili pracovníci Odboru mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu 3093 respondentom reprezentatívneho výberového súboru občanov SR starších ako 18 rokov v dňoch 12. až 18. novembra. Za vstup do Európskej únie sa vyslovilo 66,5 percenta respondentov a proti vstupu bolo 21 percent. Odpoveď "neviem posúdiť" si zvolilo 12,5 percenta oslovených. Detailnejšia analýza údajov, okrem iného, ukázala, že v dospelej populácii Slovenska vstup do EÚ častejšie podporujú muži (69 %) ako ženy (64 %) a občania maďarskej národnosti (78 %) ako slovenskej (65 %). Z hľadiska sociálno-ekonomických zoskupení má vstup do EÚ najvyššiu podporu medzi podnikateľmi a študentmi (83 %), najnižšiu medzi dôchodcami (53 %) a nezamestnanými (61 %).
EÚ: Kukan v Bruseli na stretnutí ministrov Laekenskej desiatky
Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan odcestoval dnes do Bruselu na neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí Laekenskej desiatky s dánskym predsedníctvom. Má ísť o posledné stretnutie v tomto formáte, v rámci ktorého sa očakáva prerokovanie záverečného balíka rokovaní o vstupe kandidátskych krajín do Európskej únie. Ešte pred odletom do Bruselu Kukan prijal prezidenta German Marshall Found Craiga Kennedyho. Minister E. Kukan ocenil spoluprácu s touto inštitúciou ako aj pomoc, ktorú poskytuje rôznym slovenským projektom. Obaja prediskutovali možnosti ďalšej spolupráce. E. Kukan na záver prijatia odovzdal C. Kennedymu Zlatú plaketu MZV SR, ako výraz ocenenia jeho osobnej angažovanosti v rámci jednotlivých aktivít fondu vo vzťahu k SR.
NEMECKO: Priemyselná výroba klesla v októbri o 2,1 %
Priemyselná výroba v Nemecku klesla v októbri medzimesačne o 2,1 %. Oznámilo to nemecké ministerstvo hospodárstva. Priemyselný sektor tak ostal hlboko za očakávaniami analytikov, ktorí naopak predpovedali mierny nárast o 0,1 %. V septembri sa priemyselná výroba, ktorá okrem priemyselných firiem zahŕňa aj tržby benzínových čerpadiel a podnikov v rámci stavebníctva, znížila o 0,6 %. Ministerstvo hospodárstva uviedlo, že do prudkého októbrového poklesu sa premietli predovšetkým sezónne vplyvy. Medziročne sa priemyselná produkcia v októbri znížila o 1,4 %, kým analytici očakávali rast o 0,7 %. Produkcia v stavebnom sektore klesla v októbri o 0,3 %, v energetickom sektore o 2,9 % a v spracovateľskom sektore o 2,1 %.
ČR: Nezamestnanosť stagnovala v novembri na 9,3 %
Miera registrovanej nezamestnanosti v Českej republiky stagnovala v novembri na októbrovej úrovni 9,3 %. Oznámilo to české Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Analytici, ktorých oslovila v rámci prieskumu agentúra Reuters, predpovedali novembrovú nezamestnanosť vo výške 9,4 %. Celkový počet nezamestnaných v ČR bol na konci novembra 490 tisíc. Oproti koncu októbra sa ich počet zvýšil o 3 tis. Oproti novembru minulého roku sa počet nezamestnaných zvýšil o viac ako 50 tis. ľudí. MPSV uviedlo, že počas novembra úrady práce novo zaevidovali 50 689 osôb, kým evidenciu ukončilo 47 573 uchádzačov, z toho nové zamestnanie získalo 34 121 osôb. Najvyššia miera nezamestnanosti bola v novembri v okresoch Most s 21,0 % a Karviná s 19,2 %, naopak najnižšia v okresoch Praha-západ s 2,6 % a Praha-východ a Benešov zhodne s 3,5 %. Na jedno voľné pracovné miesto pripadlo v novembri najviac uchádzačov v okresoch Karviná a Jeseník.
NEMECKO: Schröder asi bude musieť porušiť sľub o Iraku
Nemeckému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi hrozí, že bude musieť porušiť svoj predvolebný sľub o neúčasti nemeckých vojakov na vojne proti Iraku. Počas minulotýždňových rokovaní o úlohách Severoatlantickej aliancie (NATO) v prípade útoku Spojených štátov na Irak totiž námestník amerického ministra obrany Paul Wolfowitz veľvyslancom aliancie navrhol, aby NATO do operácií prispelo okrem iného aj lietadlami včasného varovania AWACS. Väčšina základní týchto lietadiel sa však nachádza v Nemecku a štvrtina ich posádok sú Nemci. Akékoľvek použitie týchto lietadiel na monitorovanie vzdušného priestoru Turecka alebo na koordináciu útokov na Irak by tak do protiirackých operácií priamo zapojilo aj nemeckých vojakov a Schrödera by vystavilo obvineniu, že nedodržal svoje slovo.
ČR: Česi považujú svoje názory skôr za pravicové
Celkovo 37 percent občanov Českej republiky (ČR) sa zaraďuje k pravicovo zmýšľajúcim ľuďom. K ľavici sa hlási 32 percent ľudí, k stredu 22 percent ľudí. Deväť percent ľudí nevie, kam svoje názory na pravicovo-ľavicovej škále zaradiť. Vyplýva to z prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM), ktorý skúmal názory Čechov starších ako osemnásť rokov. K ľavici sa hlásia výrazne častejšie starší ľudia a ľudia s nižším dosiahnutým vzdelaním. Podľa politickej orientácie sa za najľavicovejších označujú najčastejšie voliči KSČM, za najpravicovejších zasa voliči ODS. Do stredu politického spektra sami seba najčastejšie zaraďujú voliči ČSSD a KDÚ-ČSL.
EÚ: Kodaň čaká boj o zlatú kosť
Na svojej "ceste do Európy" stoja Česi pred rozhodujúcou križovatkou, píše český internetový denník iDnes. Na konci týždňa rozhodne summit Európskej únie (EÚ) v dánskej metropole o tom, za akých podmienok vstúpi do EÚ desiatka kandidátskych krajín. Veľká časť sporných bodov medzi nimi a úniou je po rokov rokovaní už vyriešená. O niekoľko ďalších sa však stále vedie tvrdý zápas, ktorý skončí až v Kodani. "Posledný gól, ktorý rozhodne o výsledku zápasu, padne niekedy až v poslednej minúte či sekunde," komentoval to poľský premiér Leszek Miller. Najdôležitejšou otázkou pre Kodaň sú peniaze. Avšak výsledok summitu ďaleko presiahne rozmery akejkoľvek peňaženky. Kodanské "skóre" totiž predurčí, s akými pocitmi budú jednotliví uchádza do únie vstupovať - či sa budú už od začiatku cítiť ako "porazení" alebo či sa k únii pripoja s hrdým pocitom "víťazov", ktorí dokázali presadiť si svoje.
SR: V agrárnej politike zaostávame za Francúzskom o 40 rokov
Mapovať negociačné pozície Francúzska, Poľska a Slovenska bolo cieľom pondelkovej konferencie Spoločná poľnohospodárska politika v kontexte rozšírenej Európskej únie (EÚ). Ako uviedol pre agentúru SITA predseda správnej rady Občianskeho združenia Alternatíva - komunikácia - občania (AKO) Martin Muránsky, účastníci skonštatovali, že dosiahnutie veľkých negociačných pozícií nemusí byť vždy úspechom. Po rozmenení na drobné môžu znamenať záťaž pre vládnu politiku a národný rozpočet. V agrárnych politikách Francúzska, Poľska a Slovenska je rozdiel až 40 rokov o čom svedčí skutočnosť, že napríklad etapa, ktorá sa v súčasnosti končí vo Francúzsku sa na Slovensku ešte nezačala.
EÚ: Giscard za zrušenie rotujúceho predsedníctva
Polročné rotujúce predsedníctvo v Európskej únii (EÚ) by sa malo podľa predsedu Konventu o budúcnosti Európy Valéryho Giscarda d´Estaing zrušiť. "Únia potrebuje stabilné predsedníctvo," povedal Giscard pre parížske Le Figaro v pondelok. "Mnohé rozhodnutia často kvôli rotácii upadajú do zabudnutia." Giscard zároveň obhajoval existenciu komisie, parlamentu a ministerskej rady. "Tento systém riadiaceho trojuholníka funguje dobre, a preto ho treba ponechať." Posilniť podľa predsedu konventu treba tiež spoločnú zahraničnú politiku. EÚ má síce svojho vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu, toho však k rozhodnutiam britský premiér Tony Blair, nemecký kancelár Gerhard Schröder a francúzsky prezident Jacques Chirac nepozývajú.
EÚ: ČR sa s úniou dohodla na poľnohospodárskych dotáciách
Česká republika (ČR) pristúpila v pondelok na návrhy Európskej únie (EÚ), ktoré sa týkajú pomoci českým poľnohospodárom po vstupe krajiny do únie. Pred summitom 12. a 13. decembra, na ktorom majú byť uzavreté rokovania o vstupe 10 kandidátskych krajín do únie, tak bola odstránená zásadná prekážka. Minister zahraničných vecí Cyril Svoboda uviedol, že Praha všeobecne súhlasila s ponukou predsedníckej krajiny Dánska, ktorá sa týka priamych platieb poľnohospodárom, teda kľúčové oblasti spoločnej poľnohospodárskej politiky únie. "Na priamych platbách... by sme sa s predsedníckou krajinou Dánskom mohli dohodnúť," povedal Sloboda. Svoboda uviedol, že pred ukončením rokovaní o poľnohospodárstve si Česko ešte potrebuje zaistiť vyššiu kvótu na dojnice. "Sme pred koncom rokovaní. Hájime české národné záujmy," povedal. Svoboda uviedol, že Praha teraz bude hlavne bojovať o čo najnižšie príspevky európskeho rozpočtu a lepšie podmienky pre vodičov kamiónov.
SUMMIT: Kodaň sa pripravuje na demonštrácie antiglobalistov
So strachom si spomínajú politici na výtržnosti antiglobalistov počas summitu v Göteborgu v júni 2001. O to väčšie sú obavy, že by sa podobná situácia mohla opakovať aj počas tohtotýždňového summitu v Kodani. Tentokrát by však k tomu nemalo dôjsť, predpokladajú médiá pár dní pred summitom o rozšírení EÚ, ktorý už sám osebe prináša dosť problémov. Ako uviedol rakúsky denník Der Standard, do Kodane presunuli 6 tisíc policajtov, aby zabezpečili oblasť, v ktorej sa uskutoční summit, počas ktorého sa očakáva pozvanie 10 kandidátskych krajín do únie. Je to 60 % celej policajnej sily Dánska, ktoré ešte nezažilo také veľké nasadenie policajných jednotiek.
TAB: Fiškálna stratégia kandidátov na vstup do EMÚ
Nasledujúca tabuľka uvádza rozpočtové schodky, ktoré chcú v rámci fiškálnej stratégie dosiahnuť Poľsko, Maďarsko a Česká republika, traja najväčší kandidáti na vstup do Európskej únie (EÚ). Uvedené krajiny, ktoré chcú tento týždeň uzavrieť rokovania o vstupe do únie v roku 2004, vypracovali takzvané Predvstupové ekonomické programy (PEP) a predstavili ich Bruselu v júli a v auguste. Odvtedy však svoje prognózy zmenili.
Pokiaľ sa chcú kandidáti neskôr kvalifikovať na členstvo v eurozóne, musia sa postarať o to, aby ich deficity neprekročili tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP). Údaje o rozpočtových schodkoch sú vyjadrené v percentách HDP a vychádzajú z metodiky ESA 95 používanej v eurozóne.
EÚ: Cyprus ukončil rokovania, ostatní kandidáti bojujú ďalej
Cyprus sa v pondelok oficiálne stal prvou kandidátskou krajinou, ktorá ukončila rokovania o vstupe do Európskej únie (EÚ). Ďalší uchádzači však naznačili, že ešte dúfajú v nejaké ústupky zo strany Bruselu. Ministri zahraničných vecí desiatich kandidátskych štátov vedú v Bruseli posledné kolo rokovaní pred summitom v Kodani, na ktorom chcú vo štvrtok a piatok získať formálnu pozvánku na vstup do únie v roku 2004. Predsednícka krajina Dánsko naliehala na uchádzačov, aby prijali ponúkané finančné podmienky, ktoré sú podľa nej konečné. Kodaň tvrdí, že ďalšie peniaze už nie sú, napriek tomu, že kandidáti žiadajú väčšiu pomoc poľnohospodárom a nižšie príspevky do európskeho rozpočtu.
EÚ: Omrvinky zo spoločného stola kandidátov nenasýtia
Kandidáti na členstvo v Európskej únii (EÚ) sa možno spoliehajú na priateľskú predvianočnú atmosféru. Veria, že sa im podarí obmäkčiť členské štáty európskej pätnástky a koncom týždňa na kodanskom summite dostanú veľkorysejšiu ponuku vstupných podmienok. Ale aj keby kampaň vedená najväčšou z desiatich kandidátskych krajín Poľskom presvedčila bohaté západné krajiny, aby utrúsili miliardu alebo dve miliardy eur navyše, aj tak to bude žalostne málo pri pohľade na hrozivé rozpočtové deficity budúcich členov. Vlády vo Varšave, Prahe a Budapešti vzbudili vo verejnosti nádeje, že pre kľúčové prvé tri roky po vstupe do únie získajú z Bruselu ďalšie peniaze. Ekonómovia však varujú, že tieto sumy môžu byť len symbolické v porovnaní s úlohou, ktorá kandidátske krajiny čaká v budúcich niekoľkých rokoch - reformovať márnotratné výdavky a neefektívny daňový systém.
KUKAN: Slovensko v princípe bilaterálne rokovania už uzavrelo
Slovensku sa v pondelok na prístupových rokovaniach s Európskou úniou (EÚ) podarilo dostať zo stola posledné bilaterálne otázky a proti dánskej ponuke nevyjadrilo nijaké výhrady. Nepriamo tým dalo za pravdu tvrdeniu dánskeho predsedníctva, že patrí do skupiny krajín, ktoré sú viac-menej pripravené ukončiť rokovania o pridružení. Šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan bol po dnešných rokovaniach s dánskym predsedníctvom a komisárom EÚ pre rozšírenie Günterom Verheugenom spokojný, hoci dodal, že konečný výsledok bude známy až na summite v Kodani. "Môžem povedať, že Slovensko už v bilaterálnych veciach nemá dramatické veci na riešenie," uviedol. Znamená to, že Slovensko sa na podmienkach svojho vstupu do únie prakticky už dohodlo, hoci by privítalo získanie finančných kompenzácií aj na druhý a tretí rok po vstupe a takisto zvýšenie kvóty na mlieko.
ECB: Finančný sektor kandidátskych krajín potrebuje zmenu
Člen bankovej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Eugenio Domingo Solans v pondelok povedal, že kľúčovou úlohou, ktorá stojí pred finančným sektorom budúcich členov Európskej únie (EÚ), je prispôsobiť sa štandardom eurozóny. Aj keď ocenil pokrok kandidátskych krajín, zdôraznil, že musia zrovnať tempo s eurozónou, ktorá sama o sebe prechádza hlbokými zmenami. Solans sa tak stal posledným z predstaviteľov ECB, ktorý budúcich členov EÚ upozornil, aby sa neponáhľali s prijatím eura, dokiaľ na to ich ekonomiky nebudú plne pripravené. "V kandidátskych krajinách začína teraz nová éra finančného rozvoja, ale stále pred nimi stoja veľmi dôležité úlohy," povedal. "Medzi ne patria ťažkosti s prispôsobením bankového sektoru v tranzitívnych ekonomikách, relatívne vysoký podiel zlých úverov v niekoľkých krajinách alebo relatívne vysoká prémia medzi úrokmi z úverov a vkladov," dodal.

ph
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 910
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 864
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu