Navyše naša verejnosť pred domácim násilím ešte stále zatvára oči. Násilie v rodine dodnes patrí k najmenej oznamovanej a aj najmenej odhaľovanej kriminalite. Postihnutí či svedkovia oznámia len dve percentá takýchto činov.
„Ľudia obchádzajú a nenahlasujú prípady, keď vedia o týraní alebo zneužívaní nejakého dieťaťa. Naša legislatíva vôbec nedefinuje domáce násilie ani systém pomoci jeho obetiam, nevytvára pre ne žiadne ochranné opatrenia,“ hovorí Mariana Kováčová, riaditeľka neziskovej organizácie Slonad Nitra-Centrum Slniečko.
V 90 percentách prípadov domáceho násilia sú obeťami ženy a deti. Na základe zahraničných prieskumov a oficiálnych štatistík sa odhaduje, že každá piata žena zažíva násilie v partnerskom vzťahu.
O pomoc ročne žiadajú stovky obetí domáceho násilia. Pri riešení ich problémov však organizácie, ktoré takúto pomoc poskytujú, narážajú na legislatívne prekážky.
Štátne krízové centrá podľa zákona o sociálnej pomoci nemôžu zo štátnych peňazí týraným deťom nakupovať osobné vybavenie. Absurdné je to aj v prípade, keď si centrum zoženie sponzorský dar. Peniaze musí odovzdať okresnému úradu, kde o nich rozhodujú úradníci. Ani trojmesačná lehota, ktorú zákon povoľuje na umiestnenie detí do krízového centra, nestačí. Za taký krátky čas sa problémy v rodine nestihnú vyriešiť.
„Vyzvali sme vládu a parlament, aby urýchlene vypracovali a prijali nové právne normy týkajúce sa domáceho násilia,“ hovorí Peter Ničík z občianskeho združenia Pomoc deťom v kríze. O legislatívnych úskaliach pomoci obetiam domáceho násilia sa hovorilo počas prvého celoslovenského stretnutia štátnych aj neštátnych subjektov, ktoré sa venujú problematike domáceho násilia a poskytujú pomoc týraným.
„Výpočet všetkých nevyhnutných zmien je veľmi dlhý. Je však potrebné, aby sa napríklad zlepšilo právne postavenie obetí domáceho násilia. Navrhujeme zriadiť tzv. rodinné súdy, ktoré sú už v okolitých krajinách bežné. Podporujeme aj úsilie Asociácie sudkýň Slovenska v otázkach skrátenia procesu súdneho konania s mladistvými a zavedenie systému nápravnej justície vrátane alternatívnych trestov,“ hovorí Ničík.
Pri prevencii domáceho násilia by malo pomôcť aj vyše 40 odborníkov - trénerov, ktorí počas nasledujúcich dvoch rokov prejdú školeniami britských lektorov.
(aha, sita)