Bratislava 8. decembra (TASR) - Na prístupových rozhovoroch Slovenska so Severoatlantickou alianciou, ktorých prvé kolo sa začne v pondelok v bruselskej centrále NATO, by podľa štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Rastislava Káčera nemali slovenský rokovací tím zaskočiť nijaké prekvapenia.
"Neočakávame, že nás Brusel v ktorejkoľvek z piatich kapitol prekvapí otázkou, na ktorú by sme už dnes nemali odpoveď," tvrdí. Cieľom rozhovorov je predovšetkým potvrdiť ochotu a schopnosť pozvanej krajiny prevziať na seba politické a vojenské povinnosti a záväzky vyplývajúce z členstva v aliancii, vysvetlil na stretnutí s novinármi štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok, ktorý bude viesť konzultácie s NATO. Práve toto sa potom pretaví do prístupových protokolov, dodal.
Korčok zdôraznil, že v Bruseli prebehnú v dvoch kolách prístupové rozhovory, nie rokovania, od ktorých by bolo možné očakávať nejaké výnimky, či špeciálne podmienky, ako je to v negociačnom procese s Európskou úniou. Tu ide o dosiahnutie cieľa, ktorým je pristúpenie k Washingtonskej zmluve, ktorá je základom aliancie, konštatoval.
Štátny tajomník MZV nepochybuje o tom, že Slovensko je dostatočne pripravené vďaka vlani prijatému zákonu aj v oblasti ochrany utajovaných skutočností, "ktorá je mimoriadne dôležitým indikátorom prípravy krajín". Dodal však, že pozornosť bude treba venovať implementácii zákona.
Podľa Káčera Akčný plán pre členstvo (MAP) Slovensku umožnil dostať sa do pozície, že rozhovory, ktoré absolvovali krajiny prizvané na členstvo v NATO v predchádzajúcej vlne rozširovania v piatich kolách, absolvuje Slovensko v dvoch cykloch.
V pondelok 9. decembra sa začnú rokovania Bratislavy s alianciou na tému politických, ekonomických, obranných a vojenských otázok. O týždeň neskôr (16. decembra) sa bude zmiešaná delegácia ministerstiev zahraničných vecí a obrany, ku ktorej sa pripojí aj ministerstvo financií a Národný bezpečnostný úrad, zaoberať otázkami zdrojov, financií, ochrany utajovaných skutočností a právnymi problémami. Konzultácie bude viesť štátny tajomník MZV Ivan Korčok a zo strany aliancie zástupca generálneho tajomníka NATO pre politické záležitosti Günter Altenburg.
Rozhovory absolvuje všetkých sedem krajín prizvaných na členstvo individuálne v priebehu decembra 2002 a januára 2003. Ukončené by mali byť do marca 2003, keď budúci noví členovia podpíšu prístupové protokoly. Ratifikačný proces by mal trvať v členských krajinách NATO do jari 2004.