Bratislava 8. decembra (TASR) - Šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan dnes v relácii televízie Markíza Na telo vylúčil prípadný neúspech slovenskej delegácie na budúcotýždňovom summite EÚ v Kodani, kde má uzavrieť predvstupové rokovania desať kandidátskych krajín.
Potvrdil, že Slovensko by mohlo dokončiť rokovania už 9. decembra na stretnutí ministrov zahraničných vecí v Bruseli. Upozornil však, že "nikto v pondelok nekončí, veci sa definitívne uzavrú až v Kodani".
Vysoká miera korupcie, na ktorú Slovensko upozorňujú európska pätnástka i Severoatlantická aliancia, nie je podľa ministra iba problémom Slovenska. Riešenie vidí napríklad v zavedení inštitútu korunného svedka, špeciálneho vyšetrovateľa, špeciálneho súdu, ako aj zákona o konflikte záujmov. Nemyslí si, že bilaterálne vzťahy s Maďarskom v súvislosti s tzv. krajanským zákonom môžu výrazne sproblematizovať vstup SR do EÚ. Podpora maďarskej národnosti žijúcej na Slovensku sa dá realizovať aj prostredníctvom iných bilaterálnych inštrumentov ako zákona cudzej krajiny. Potvrdil, že ani novela Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách nie je pre slovenskú stranu prijateľná.
Kukan nepovažuje za dobré, aby sa uskutočnilo referendum o vstupe do NATO. Poznamenal, že to nevyžaduje ani Ústava Slovenskej republiky. Skúsenosti z minulosti podľa neho potvrdzujú, že takéto referendá sú živnou pôdou pre rôznych populistov a demagógov. Podľa neho by bolo vrcholne nezodpovedné, aby takíto ľudia dostali možnosť a celý proces nejakým spôsobom zvrátili.
Platby, ktoré budú slovenskí poľnohospodári dostávať v období od roku 2004 do roku 2006, predstavujú podľa Kukana dvojnásobok toho, čo dostávajú dnes. Je presvedčený, že Slovensku sa podarilo vyrokovať také podmienky, aby neviedli k zániku slovenských poľnohospodárov. Výsledok rokovaní v oblasti kvót označil za uspokojivý. Úvahy o zámeroch Poľska získať ušetrené dve miliardy eúr z roku 1999 nepotvrdil. Poznamenal, že poľnohospodárstvo je pre Poľsko "otázkou života a smrti, a preto urobí všetko, aby získalo čo najlepšie podmienky". Ubezpečil však, že záujem únie je, aby financie vo všetkých oblastiach boli pre všetky krajiny rovnaké. V súvislosti s konkurencieschopnosťou slovenských výrobcov uviedol, že takmer 70 percent z nich by malo obstáť v konkurencii a presadiť sa v únii.
V prvých troch rokoch po vstupe do EÚ by malo Slovensko dostať 820 miliónov eúr. Ďalšou možnosťou je zisk prostriedkov v sume pol druha miliardy eúr zo štrukturálnych fondov, ktoré doteraz SR využívala iba na 15 percent. Kukan priznal, že ide o výrazné negatívum SR. Každý rezort si preto bude musieť vytvoriť oddelenie, ktorého pracovníci dokážu vypracovať kvalitný projekt a na základe neho získať prostriedky z fondov. Pôjde o absolventov vysokých škôl, ktorí ovládajú európske právo a sú jazykovo vybavení.
Šéf slovenskej diplomacie nesúhlasí s tvrdeniami euroskeptikov, že vysoká byrokracia únie môže byť jednou z príčin zániku Európskeho spoločenstva. Na mzdy eurobyrokratov, ktorých len v Bruseli pracuje zhruba 15 tisíc, dáva z rozpočtu únia každoročne 3,4 percenta.
*ms pa