Dieťa sa vás možno bude stokrát pýtať, prečo má vyliezť na veľký kopec, ale keď mu cestu spestríte zbieraním šišiek či hľadaním chrobáčikov, z výletu bude mať určite radosť. Nezabúdajte na prestávky, počas ktorých si môžete opekať, hrať sa loptové či dobrodružné hry. Vo veku 5–6 rokov by dieťa malo zvládnuť prejsť zhruba štyri kilometre.“
Pre deti tejto vekovej kategórie je vhodná i akákoľvek výtvarná činnosť – maľovanie, lepenie, trhanie papiera, vyrábanie zvieratiek a priestorových predmetov z rôznych materiálov - kartón, látky, kamienky, šišky, plastelína, listy…
Psychologička odporúča aj nechať deti, nech sa trošku zašpinia. Často im totiž len niečo prikazujeme, ale práve pri hre by sa mali vedieť uvoľ-niť a vychutnať si ju. Deťom sa veľmi páči napríklad natrieť si ruky alebo nohy vodovými farbami a odtlačiť ich na papier. Obkreslovať a následne vymaľovávať ruky, nohy, aj celú postavu.
Pri všetkých hrách treba pamätať na to, že deti môžu zašpiniť priestor okolo seba, preto im radšej na zem rozprestrime igelit, aby sme predišli prípadným následkom na koberci či parketách.
Pri vymýšľaní činností je dôležité pamätať, že deti v predškolskom veku sú schopné sústrediť sa na jednu činnosť 10-15 minút. Rodičia by nemali byť sklamaní, ak dieťa pri aktivite vydrží krátky čas - je to v tomto veku prirodzené. Dlhšie činnosti radšej rozdeľte na viac krátkych. (sr)