Poslanci hlasovali na návrh predsedu parlamentu Jozefa Migaša o pracovných zákonoch napriek tomu, že koaličné kluby sa pred desiatimi dňami dohodli na tom, že najprv budú rokovať a hlasovať o zákonoch súvisiacich s reformou verejnej správy.
Oproti pôvodnému návrhu poslanci schválili mnoho pozmeňovacích návrhov. Už rozprava naznačovala, že aj opozičné návrhy vylepšení zákonov majú reálnu šancu na presadenie. Parlament schválil všetkých desať návrhov Vojtecha Tkáča (HZDS).
Poslanci schválili aj návrh Vladimíra Palka (KDH), ktorý odporúčal, aby sa na výplatnej páske objavoval údaj o „celkovej cene práce“, čo je súčet hrubej mzdy a odvodov, ktoré za zamestnanca platí zamestnávateľ. Podľa Palka je dôležité, aby ľudia vedeli, koľko vlastne zarobia a aké peniaze sa odvádzajú štátu a poisťovniam.
Parlament zrejme porušil jazykový zákon. Odmietol totiž prijať pozmeňujúci návrh, aby sa slovo „doba“ nahradilo výrazmi „čas“, „obdobie“ a „lehota“, podľa patričného významu. K použitiu spisovnej slovenčiny v Zákonníku práce parlament nedonútilo ani odporúčanie Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV.
Zákonník práce nadobudne účinnosť 1. januára 2001.
O reforme verejnej správy poslanci začali rokovať až vo večerných hodinách a dohodli sa na tom, že budú rokovať až do polnoci. Hlasovanie o reformných zákonoch sa neočakáva skôr ako v stredu.
PETER KUNDER