Po noci prebdenej nad vypĺňaním daňového priznania sa Peter pobral na daňový úrad. V trafike si kúpil noviny: „Tender vyhrala firma so sídlom v daňovom raji, ide o oblasti s nulovým alebo len veľmi nízkym zdanením príjmov,“ písali noviny. Nulová daň!? Celú noc som strávil nad účtovníctvom - a výsledok? Mám štátu odviesť na dani 29 percent. Už viac som to zakamuflovať nedokázal, azda ešte tú dovolenku s rodinou, ale to už by som si netrúfol, predsa len príde kontrola a…, zamyslel sa. „To je čo? Poviem vám, to je posledný rad na daňovom úrade, ktorý si odstojím. Mám to už všetko zistené. Ak to pôjde ako sľubujú právnici, do týždňa sídli moja nová firma na Kajmaních ostrovoch,“ prihovára sa pohoršenému Petrovi ďalší spolutrpiteľ na daňovom úrade.
„Nebláznite, veď vás zavrú!“ „O tom pochybujem, je to úplne legálne,“ odsekol a zmizol niekde v dave.
Pár dní na to mal Peter obchodné rokovanie v jednom bratislavskom hoteli. „Prepáčte, naliehavý hovor - to je náš človek v Karibiku, o pár minút sa tam končí obchodný deň, hneď to vybavím,“ vysvetľuje právnik, s ktorým chcel Peter najprv dohodnúť len bežné obchodné záležitosti. Z pokynov právnika v angličtine vyrozumel, že transakcia prebehla úspešne a peniaze sa majú vratiť na Slovensko už zajtra. Stretnutie sa predĺžilo. „Že som si to nenechal vysvetliť skôr,“ vyčítal si Peter.
Teraz už vedel, že sídlo firmy v daňovom raji pre neho znamená najmä to, že peniaze zdaní kdesi v Karibiku a nie 29-percentnou sadzbou na Slovensku.
„Je to jednoduché,“ vysvetľuje právnik. „Na začiatku potrebujete zaregistrovať firmu. Najlepšie je nakontaktovať sa na niektorú z firiem priamo v raji. Pošlete jej len údaje potrebné na zápis do obchodného registra, poplatok, ktorý sa pohybuje od pár desiatok do niekoľko tisíc dolárov, a firmu vám do týždňa určite zaregistrujú. Odporúčam Britské Panenské ostrovy, kde vás založenie firmy vyjde na 2 850 dolárov. Tu je vizitka. Pripravia vám všetky potrebné dokumenty, zaplatia správne poplatky a vyrobia pečiatku. Firmu budete mať do 48 hodín a nemusíte ani opustiť bratislavský byt.“
Všetko fungovalo ako po masle. Z Britských Panenských ostrovov prichádzali faktúry a zo Slovenska odchádzali peniaze. Zisk vznikal v daňovom raji a podľa toho aj bol zdaňovaný.
Peter vyhľadal svojho konzultanta ešte raz, keď potreboval poradiť, ako si doma užiť peniaze vyvezené za oceán. Domov sa môžu vrátiť bankovými aj nebankovými kanálmi, najlepšie je prehnať ich cez viacero krajín striktne dodržiavajúcich bankové tajomstvo. Väčšinou sa používajú platby za fiktívne poradenstvo alebo inú činnosť. Na oceňovanie takýchto výkonov totiž neexistujú žiadne pravidlá, všetko je vec dohody obchodných partnerov. Peniaze onedlho prišli na Petrov osobný účet ako mimoriadna odmena za poradenské služby.