Spôsobilosť k právnym úkonom odoberá občanovi súd. K návrhu sa musí vyjadriť súdny znalec z odboru psychiatrie, ktorý o zdravotnom stave pacienta a o jeho právnej spôsobilosti musí vypracovať odborný posudok. Ako sa to deje, sme sa spýtali primárky z Psychiatrickej nemocnice P. Pinela v Pezinku, súdnej znalkyne MUDr. DRAHOMÍRY NEJDLOVEJ.
Prečo dochádza k tomu, že niekto je pozbavený právnej spôsobilosti?
„Človek, ktorý pre poruchu duševného zdravia nie je schopný reálne hodnotiť právnu situáciu, právne vzťahy, dôsledky svojich právnych rozhodnutí, by mohol spôsobiť nesprávnym rozhodnutím vážnu, niekedy i trvalú ujmu buď sebe, alebo iným. Zákon teda chráni samotného pacienta, ale i iných občanov pred rozhodnutiami, ktoré by mohli vyplývať z chorobnej motivácie alebo chorobného úsudku duševne chorého človeka.“
Od čoho závisí výsledok znaleckého posudku?
„Znalec v posudku musí zvážiť závažnosť poškodenia duševného zdravia a predovšetkým to, ako duševná porucha ovplyvňuje schopnosti postarať sa o seba, riešiť svoje záležitosti správne aj po právnej stránke.“
Z čoho pozostáva taký psychiatrický posudok?
„Znalec má k dispozícii kompletnú zdravotnú dokumentáciu, ak treba i konzultanta psychológa, ale najdôležitejšie je aktuálne podrobné psychiatrické vyšetrenie. Po dôkladnej analýze všetkých dostupných materiálov a vyšetrení je znalec schopný stanoviť nielen diagnózu, ale do istej miery i predpovedať ďalší vývoj ochorenia.“
Stretli ste sa niekedy s pochybením lekára?
„Ak máte na mysli pochybenie v súvislosti s pozbavením svojprávnosti, tak nie.“
Ako často posudzujete návrat právnej spôsobilosti u pacientov?
„Návrat právnej spôsobilosti je možný. Je to vtedy, ak sa zdravotný stav pacienta zlepší natoľko, že je schopný postarať sa o svoje záležitosti bez toho, aby spôsobil sebe alebo iným nejakú ujmu. Žiaľ, väčšinou však vážne duševné poruchy nedovoľujú návrat právnej spôsobilosti.“ (or)