
FOTO - Archív
Na stotisíc obyvateľov Slovenska pripadá podľa údajov Eurostatu 358 lekárov. V Európskej únii je ich priemerne 375.
„Slovensko nemá nadbytok lekárov,“ hovorí prodekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Martin Dúbrava. Uznáva, že na niektorých pracoviskách vo veľkých nemocniciach je ich priveľa, a mali by sa presunúť do ambulancií.
Vyšší počet lekárov na Slovensku, ako u jeho susedov, považuje Dúbrava najmä za dôsledok historického vývoja v poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Prihliadať treba podľa neho na to, ako funguje celý systém zdravotníctva. „U nás lekári robia možno aj viac činností, ktoré inde lekári nerobia, napríklad v administratíve. V okolitých krajinách sú ďalej v používaní techniky, počítačov na administratívu a iné,“ hovorí.
Ročne končí tri lekárske fakulty v Bratislave, Martine a Košiciach asi 600 mladých lekárov. Dúbrava to na päťmiliónové Slovensko považuje za primeraný počet. „Veková štruktúra lekárov u nás je nepriaznivá, často pracujú aj lekári v dôchodkovom veku a sú zahrnutí aj do štatistík. Okrem toho v poslednom období lekári zo Slovenska masívne odchádzajú,“ hovorí. Lekári s praxou odchádzajú do západnej Európy, absolventi najčastejšie do Čiech.
Na niektorých pracoviskách je lekárov priveľa. Je to najmä v Bratislave a iných väčších mestách. Odstrániť tento problém by mala plánovaná reforma zdravotníctva, ktorá ráta so zánikom niektorých nemocníc v trhovom prostredí, prípadne ich zmenou na liečebne dlhodobo chorých, ktoré nepotrebujú toľko kvalifikovaných lekárov. „Ak sa hovorí o rušení nemocníc a riešení prezamestnanosti, hovorí sa zároveň aj o posilnení ambulantnej starostlivosti. Tam sa lekári uplatnia,“ tvrdí Dúbrava.
(mar)