BRATISLAVA – Štyria obvinení, ktorí chceli nátlakom prinútiť muža, aby na nich previedol svoj majetok, sú už dva dni na slobode. Najvyšší súd rozhodol o ich prepustení potom, čo Krajský súd v Žiline od podania obžaloby 14. novembra 2001 vo veci nekonal. Obvineným hrozí až 15-ročné väzenie. Je medzi nimi i ruský občan. Neexistuje žiadna právna možnosť ho zadržať a je pravdepodobné, že Slovensko opustí. „Pravdepodobne to bude musieť minister spravodlivosti zaslať cestou odovzdania trestného konania do Ruskej federácie,“ povedal zdroj z prokuratúry.
Vo veci rozhodovala žilinská sudkyňa Zuzana Jančárová. „Keby bolo možné vytýčiť hlavné pojednávanie, vo veci by sa konalo,“ hovorí Jančárová. Tvrdí, že v prípade došlo k procesným chybám a neboli vykonané všetky potrebné dôkazy. „Za takéhoto stavu by na hlavnom pojednávaní nebolo možné rozhodovať,“ vyhlásila. Jančárová upozornila, že Najvyšší súd rozhodol aj o vrátení veci prokurátorovi na došetrenie. Ten sa proti tomuto rozhodnutiu odvolal. Vyšetrovateľka, ktorá prípad viedla, už na polícii nepracuje. Jej vyjadrenie sa nepodarilo získať.
Jančárová bola časť minulého roka práceneschopná a bola aj hospitalizovaná. „Ja si neviem vysvetliť, ako by som konala počas svojej práceneschopnosti,“ bránila sa.
„Vykoná sa dôsledná analýza tohto prípadu,“ sľúbil predseda Krajského súdu v Žiline Róbert Urban. Tvrdí, že na trestnom úseku, kde pracuje Jančárová, je nedostatok ľudí.
„Ak sa preukáže subjektívne zavinenie senátu žilinského súdu, minister zváži možnosť podať návrh na začatie disciplinárneho konania,“ povedal hovorca ministra spravodlivosti Richard Fides. Upozornil, že disciplinárny senát môže sudcu oslobodiť. Minister Lipšic už pred časom pre SME povedal, že „viaceré rozhodnutia disciplinárnych senátov boli odrazom falošnej solidarity“.
Podľa Fidesa ministerstvo uvažuje, že pracovná skupina by pripravila návrh právnej úpravy, ktorá by posilnila zodpovednosť sudcov. Ak by sa to podarilo, sudcovia by už nemohli byť takto jednoducho oslobodzovaní. „Ako sme im dali nezávislosť, tak im musíme dať zodpovednosť,“ dodal Fides.
Spomenul prípad sudcu z Veľkého Krtíša. Jeho nadriadený podnietil disciplinárne konanie pre absencie. Disciplinárny senát tento týždeň rozhodol o sudcovej nevine.
Predseda trnavského súdu zasa vyzval svojich podriadených, aby vykonali dychovú skúšku na požitie alkoholu, čo odmietli. Aj v tomto prípade nasledovalo disciplinárne konanie, ktoré disciplinárny senát zastavil.
ROMAN PATAJ