
Mgr. Mária Vrtochová
Už dlhšie máme konflikt so susedom a nevieme nájsť riešenie. Sused podniká a nedávno sa pustil aj do stolárskych prác a spracovania dreva. Problém je v tom, že na dvore za domom má neuzavretú dielňu, a celý deň až do večera pracuje s hlučnými obrábacími strojmi. Neustály hluk obťažuje nás aj iných susedov. Snažili sme sa s ním dohodnúť, ale on sa bráni tým, že táto práca ho živí a nemieni nič podniknúť. Je možné vôbec v tejto veci niečo urobiť?
I. T., Banská Štiavnica
Tento konflikt je klasickým prípadom susedského sporu. Váš pokus o diskusiu sa skončil neúspešne, vy ste však presvedčený, že neprimeraným hlukovým obťažovaním vám sused zasahuje do vašich práv a ohrozuje ich. Môžete žiadať o právnu ochranu. Poskytuje sa vtedy, ak vlastník veci pri výkone svojich práv nadmieru obťažoval iného a vážne zasahoval do jeho práv. Zákon vlastníkovi veci ukladá zdržať sa v uvedenej miere zásahov do susedových práv. Medzi rušivé zásahy zaraďuje najmä obťažovanie hlukom, prachom, dymom, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi atď.
Občiansky zákonník ustanovuje, že pred konaním toho, kto právo poruší alebo ohrozí, sa možno domáhať ochrany u orgánu, ktorý je na to povolaný. Týmto orgánom býva spravidla súd. Aj vy sa so svojou sťažnosťou môžete obrátiť na príslušný súd. Máte právo na ochranu proti tomu, kto do vášho práva neoprávnene zasahuje. Svoje právo môžete uplatniť formou žaloby, konkrétne žaloby na určenie povinnosti zdržať sa zásahov do vlastníckeho práva. Ak chcete byť v spore úspešný, musíte v žalobe preukázať, že žalovaná strana zasahuje do vášho vlastníckeho práva nad mieru primeranú pomerom v zmysle paragrafu 127 OZ a zároveň žiadať, aby súd takéto zasahovanie rozsudkom zakázal.
Ak nechcete riešiť vec súdnou cestou, môžete sa domáhať odstránenia zásahu a obnovením pokojného stavu na príslušnom úrade miestnej samosprávy v zmysle paragrafu 4 OZ. Zmyslom tohto druhu ochrany je obnova stavu, ktorý existoval pred jeho narušením. Príslušný orgán v takom prípade postupuje podľa zákona 71/1967 Zb. O správnom konaní. Výsledkom je rozhodnutie vydané v správnom konaní. Príslušný orgán môže tomu, kto spôsobil zásah do pokojného stavu, ďalšie zasahovanie zakázať a uložiť mu povinnosť obnoviť posledný pokojný stav. Pri uplatnení tohto prostriedku ochrany je však naďalej zachované vaše právo domáhať sa ochrany svojich práv aj na príslušnom súde.