Život nejde vždy tak, ako si naplánujeme. Raz za čas nastane problém, ktorý zasiahne do obvyklého chodu rodiny. Príkladov je veľa: Rozvádzate sa a deti trpia. Ako slobodná matka nemáte na dieťa toľko času, ako by ste si priali. Váš tínejdžer trávi voľné chvíle v partii, ktorá sa vám nepáči. Dcérka je uzavretá a máte pocit, že by sa jej zišla kamarátka.
Hoci to znie zvláštne, dnes už na Slovensku existuje možnosť pre dieťa priateľa objednať.
Ponúka ju projekt Tandem (Big Brother Big Sisters), ktorý po sto rokoch od svojho začiatku začal fungovať aj u nás. Jeho cieľovou skupinou sú deti od 6. do 15. rokov, ktoré ešte neptria do profesionálnej odbornej starostlivosti, ale majú nejaký sociálny či zdravotný problém - napríklad práve zažívajú krízu v rodine.
Princíp programu Tandem je jednoduchý - k dieťaťu nahlásenému do programu (rodičom, starým rodičom, učiteľom, vychovávateľom) koordinátor priradí dobrovoľníka od 18. rokov. Táto dvojica sa bude stretávať najmenej rok po dobu 2 - 3 hodín týždenne - podľa toho, ako budú mať chuť.
Dobrovoľník dieťa nelieči, nediagnostiku, nenahrádza mu rodiča. Len sa s ním úplne obyčajne - kamaráti.
"Priateľský vzťah a spoločné zážitky dieťaťa s pozitívne naladeným dospelým dokážu veľmi veľa," hovorí koordinátorka programu Barbora Lenárdová. Práve vďaka nej začal projekt fungovať po 37. krajinách sveta aj na Slovensku.
Čo hovorí na tento systém pomoci psychológ? Ako sa vyberajú dobrovoľníci? Na čo sa najčastejšie pýtajú rodičia?
V utorkovom vydaní denníka SME sa dozviete aj niečo o tom, ako sa u nás cení práca dobrovoľníkov.
Autor: sr