Budú naše deti poznať svoje peniaze lepšie ako my?

Hovorí sa, že peniaze sú zlý pán a dobrý sluha. Viete teda, čo sú vaše peniaze? Ako s nimi jednoducho a účelne narábať, aby vám poskytli to, čo potrebujete

Hovorí sa, že peniaze sú zlý pán a dobrý sluha. Viete teda, čo sú vaše peniaze? Ako s nimi jednoducho a účelne narábať, aby vám poskytli to, čo potrebujete? Pre mnohých z nás je územie finančných operácií neprehľadnou džungľou. A z neznalosti pramenia zlé rozhodnutia a problémy. Naše deti sa im môžu vyhnúť napríklad aj pomocou e-learningového programu Poznaj svoje peniaze.

Naučia sa orientovať vo svete peňazí
Tento projekt priniesli do našich škôl Nadácia pre deti Slovenska, Junior Achievement Slovensko – Mládež pre budúcnosť a Citibank a podľa Tatiany Piovarčiovej z Nadácie pre deti Slovenska je “praktickým príkladom dobrej spolupráce štátneho, občianskeho a podnikateľského sektora”.
Projekt Poznaj svoje peniaze je určený pre študentov prvého až tretieho ročníka stredných škôl a jeho obsahom sú tematické celky zamerané na históriu peňazí, úlohu bánk a ich služieb obyvateľstvu, informácie o používaní kreditných kariet, využívania rôznych foriem úverov a študentských financií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nikto nepovedal: Na čo mi toto bude v živote
Učitelia aj deti, ktoré sa s týmto programom stretli už minulý rok si ho veľmi chvália. “Prihlásilo sa nám raz toľko detí ako je kapacita počítačovej učebne. A chodili na hodiny s veľkým záujmom aj keď boli v piatok poobede. Internet deti veľmi láka. Ani raz som nepočula nikoho z nich povedať: Na čo mi toto bude v živote,” hovorí učiteľka zo Stredného odborného učilišťa železničného vo Zvolene Gabika Holíková. “Ale tento program nie je zaujímavý iba internetom, ale aj netradičnou formou vyučovania. Na hodinách so žiakmi diskutujeme a takto sa učia vyjadriť svoj názor. Často je pre nich veľmi ťažké predstúpiť pred triedu a povedať: toto si myslím.” Súčasťou programu sú aj rôzne simulácie a “praktické cvičenia”. Študenti železničného učilišťa napríklad navštívili banku vo Zvolene. “Až som bola prekvapená, aké otázky tam deti kládli,” hovorí Gabika Holíková. “Tento predmet je zaujímavý aj pre učiteľa, nielen tým, že ho tlačí, aby sa vzdelával, ale práve aj iným spôsobom práce so žiakmi.” Pretože program je pre mnohých pedagógov možno nový aj z hľadiska okruhu vyučovaných tém, aj pre spôsob výučby, majú učitelia aj možnosť priebežných konzultácií na prostredníctvom učiteľskej diskusie na webovej stránke projektu alebo telefonicky či e-mailom s konzultantami projektu a realizátorom technickej podpory web stránky, spoločnosťou Milénium.

SkryťVypnúť reklamu

Etický aspekt programu: Finančná nezávislosť ešte neurobí človeka šťastným
Projekt Poznaj svoje peniaze však neobsahuje iba nové informácie a nie je iba o tom, ako s nimi prakticky narábať – obsahuje aj výchovný moment, na ktorý sa v každodennom behu školy často nenájde dostatok času. Darina Šalagovičová z Junior Achievement Slovensko – Mládež pre budúcnosť hovorí: “Poznaj svoje peniaze umožňuje študentom zážitkovými metódami “prežiť si” vekmi potvrdenú pravdu, že finančná nezávislosť ešte neurobí človeka šťastným.”
“Filozofia našej školy je postavená na tom, že mladý človek nemôže byť vzdelávaný iba akademicky. Preto nám tento projekt prišiel veľmi vhod,” hovorí riaditeľka Prvého súkromného gymnázia v Bratislave Dana Jančinová. “A pretože si uvedomujeme, že tu sa pracuje aj s hodnotovým rebríčkom detí, vybrali sme učiteľa, ktorý učí náuku o spoločnosti a etickú výchovu.”

SkryťVypnúť reklamu

Do projektu budú zapojené deti z malých obcí aj miest
Záujemcov o program je dosť. Organizátori sa snažia pri výbere zabezpečiť, aby dostal možnosť čo najširší okruh detí, aj keď počet škôl, ktoré môžu do projektu zapojiť limitujú finančné možnosti. „Pri výbere sme sa snažili, aby boli zastúpené všetky regióny,“ hovorí Tatiana Piovarčiová. „Ďalším kritériom bola veľkosť sídla - aby neprevažovali veľké mestá, nad obcami, a vyberali sme aj podľa typu školy, aby sa s projektom mohli zoznámiť deti, z gymnázií rovnako ako deti zo stredných odborných škôl alebo učilíšť. A brali sme do úvahy aj výskumy týkajúce sa spôsobu trávenia voľného času: jedným z aspektov, ktoré nás zaujímali bol aj počet samovražedných pokusov, ktorý medzi mladými ľuďmi v tej-ktorej oblasti zaregistrovali.“

SkryťVypnúť reklamu

V školskom roku 2001/2002 prebehla pilotná fáza projektu a zapojilo sa do nej 14 škôl. V tomto školskom roku by to už malo byť 50 škôl z celého Slovenska a pre budúci rok sa ráta so zapojením až 80 škôl do projektu. Pri realizácii programu na školách je samozrejme potrebná počítačová učebňa s pripojením na internet, v prípade problémov s vybavením je k dispozícii aj CD s jednoduchšou verziou programu. Podľa štátneho tajomníka ministerstva školstva Františka Tótha však v súčasnej dobre prebiehajú rokovania medzi ministerstvom a Telekomunikáciami a keď sa podarí dohodu uzatvoriť, do roku 2003 by mali byť všetky slovenské školy pripojené na internet.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 582
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 114
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu