Bratislava 2. júla (TASR) - Zákonodarný zbor dnes schválil nový Zákonník práce, ktorý začne, až na malé výnimky, platiť od 1. apríla 2002. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši prijatie právnej normy zhodnotil ako súčasť zavŕšenia etapy zásadných zmien pracovného práva, ktorá z malými prestávkami trvala desať rokov. Pri záverečnom schvaľovaní hlasovalo 134 poslancov. Za prijatie Zákonníka práce bolo 100, proti 6, hlasovania sa zdržalo 19 a nehlasovalo 9.
Rozprava v druhom čítaní mala dve časti, pretože minister Magvaši po konzultáciách umožnil podať ďalšie pozmeňujúce návrhy k predkladanému zákonu. V spoločnej správe výborov ich bolo 59, počas rozpravy poslanci podali ďalších 52. Minister za najdôležitejšiu časť poslancami predložených úprav považuje definovanie kolektívneho vyjednávania a posilnenie práv zamestnancov. Časť poslancov sa snažila svoje pripomienky k zákonom o verejnej a štátnej službe premietnuť aj do nového Zákonníka práce, čo sa aj v niektorých prípadoch stalo.
Medzi dôležitými zmenami, ktoré navrhli priamo poslanci, je aj definícia, že celková cena práce je údaj, ktorý tvorí súčet mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie a príspevku na poistenie v nezamestnanosti platených zamestnávateľom.
Na základe rozhodnutia parlamentu sa i naďalej zachováva inštitút dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ktorý bol doplnený o dohody na brigádnické práce študentov. Pre nich nebude platiť limitujúcich 100 hodín. Spresnené boli aj možnosti dania okamžitej výpovede zamestnávateľom pre úmyselný trestný čin a nepodmienečné odsúdenie, pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Okamžitá výpoveď môže byť uplatňovaná do jedného mesiaca od dátumu, keď sa zamestnávateľ o takýchto dôvodoch dozvedel, alebo do jedného roku, keď dôvod na takéto ukončenie pracovného pomeru vznikol.
Najviac rozruchu spôsobil pozmeňujúci návrh skupiny poslancov, ktorý podal Peter Kresák. Parlament najprv neschválil zaradenie stavu "inej sexuálnej orientácie" do skupiny požívajúcej ochranu pred diskrimináciou ako prekážku zamestnania. Následne poslanci v inej podobe schválili text, ktorý sexuálnu orientáciu ľudí nepovažuje za prekážku výkonu zamestnania vo všeobecnosti. Na záver výmeny názorov bolo celé hlasovanie opakované, a tak zostal v platnosti pôvodný text, ktorý umožňuje voľný výklad zamestnávateľom pri posudzovaní sexuálnej orientácie ich pracovníkov. Kresťanskí demokrati a poslanci SNS tvrdili, že homosexuálne orientovaní ľudia nesmú učiť deti alebo všeobecne pôsobiť vo výchovno-vzdelávacom procese.
Parlament začal rokovať o návrhu zákona o štátnej službe v druhom čítaní.
* pm ad zll