Kvalitne a bezchybne osvetlený priestor so zaujímavým dizajnom osvetľovacích telies nás osloví svojou jedinečnou a neopakovateľnou atmosférou. Pôsobením svetla a tieňa, rozmiestnením svieti-diel v miestnosti a voľbou intenzity svetla dokážeme ovplyvniť naše nálady i psychické pocity a vytvoriť funkčne dokonalé a zároveň estetické pracovné či intímne osvetlenie.
* Svietidlo - zdroj svetla
Spôsob osvetlenia priestoru, jednotlivých miestností a funkčných zón si musíme dôsledne naplánovať už vo fáze spracovania projektovej dokumentácie rodinného domu. Dôležitosť plánovania nesmieme podceniť ani pri rekonštrukciách bytových jednotiek a starších objektov. Dodatočná inštalácia elektrických rozvodov, vedená napríklad lištami nie je estetická a chýbajúcu zásuvku ťažko nahradíme. Centrálne osvetlenie dnes už nie je hlavným zdrojom svetla v miestnosti a používa sa čoraz menej, i keď nemôžeme vylúčiť jeho dekoratívnu funkciu. Bohatá ponuka svietidiel na trhu sa prispôsobuje súčasným trendom, ktoré preferujú použitie celého systému svietidiel vhodných do každého priestoru. Zaujímavé a originálne tvary, materiály a úprava tienidiel sú charakteristické pre série skladajúce sa zo stropných, nástenných, stolových či stojanových kusov. Pri kúpe svietidiel je dôležité zladiť ich štýl s celkovým štýlom zariadenia interiéru a nekombinovať klasický s moderným dizajnom. Treba si tiež všímať aj nosnú konštrukciu a spôsob jej uchytenia a tiež spôsob údržby. Veľmi obľúbeným a praktickým typom sú bodové svietidlá, ktoré slúžia na lokálne prisvetlenie pracovných plôch, umeleckých predmetov, zelene alebo môžu byť nainštalované vo vitrínach. Pri plánovaní nesmieme zabudnúť na to, že osvetlenie domácnosti musí byť príjemné a vyhovujúce pre všetkých jej členov. Svetelná pohoda je základom pre plnohodnotný relax po práci a dobré osvetlenie podporuje schopnosť sústrediť sa na prácu.
* Intenzita osvetlenia
Umelé osvetlenie výrazne ovplyvňuje charakter obytného priestoru a zvýrazňuje jeho osobitosť. Pre vytvorenie optimálnej svetelnej pohody spravidla kombinujeme v jednej miestnosti viaceré typy osvetlenia vzhľadom na charakter vykonávaných činností. Intenzita osvetlenia závisí od rozptylu svetla lampou a druhu použitej žiarovky alebo žiarivky. Najväčší výkon má priame osvetlenie umiestnené centrálne alebo na miestach, kde sa vykonávajú zrakovo náročnejšie činnosti. Nepriame osvetlenie je zdrojom rozptýleného svetla a využijeme ho ako náladové svetlo na vytvorenie príjemnej a útulnej atmosféry. Priame osvetlenie nesmie byť príliš ostré, aby nespôsobovalo nežiadúce účinky. Veľmi výkonné svietidlá sú zdrojom podráždenosti a únavy, naopak, rovnomerné a jasné priame osvetlenie teplým bielym svetlom priestor rozjasní a oživí. Vhodne osvetlený priestor nesmie oslepovať oči, ktoré intenzívne vnímajú aj odraz svetla od osvetlenej plochy a zrkadlenie lesklých plôch.
* Zdroj svetla
Prirodzené svetlo prichádza do miestnosti oknami počas dňa. Veľ-kosť okenných otvorov navrhujeme podľa účelu a využitia priestoru a zároveň s ohľadom na klimatické pomery a orientáciu objektu k svetovým stranám. V súčasnosti sa s obľubou navrhujú veľké presklené plochy, najmä v obývacích izbách a obytných halách, ktoré pôsobia veľmi reprezentatívne. Zakomponovaním presklenej časti do obvodovej konštrukcie vzniká dokonalé prirodzené osvetlenie interiéru a zároveň optické prepojenie interiéru s exte-riérom s blahodarným účinkom na psychiku človeka. Trvalejší nedostatok denného svetla, ktorého zdrojom je slnečné žiarenie, môže spôsobiť u ľudí zdravotné problémy. Kým v minulosti predstavovali okná väčších rozmerov značný únik tepla, dnešné moderné technológie a materiály používané pri výrobe okenných výplní odstránili tieto nedostatky. Proti nadmernému pôsobeniu slnečných lúčov v teplých letných dňoch chránime interiér vybratými prvkami tieniacej techniky. Vonkajšie alebo vnútorné žalúzie, rolety, mechanicky alebo elektricky ovládané markízy, účinne zabraňujú prehrievaniu sklených plôch a významne eliminujú vplyv slnečného žiarenia.
Pri navrhovaní osvetlenia a pri výbere svietidiel by sme nemali podliehať módnym vplyvom. Dobrá rada odborníkov, napríklad v niektorom z osvetľovacích štúdií, iste pomôže určiť správny typ svetelného zdroja do konkrétnej miestnosti. Pri dnešných cenách energie je dôležité zhodnotiť aj ekonomickú stránku celkového osvetlenia v byte či rodinnom dome. I keď obyčajná klasická žiarovka je stále ešte najbežnejším zdrojom svetla v domácnosti, úspornejším typom sú žiarivky a halogénové žiarovky. Žiarivky a halogénové svietidlá premenia viac elektrickej energie na svetlo, kým obyčajné žiarovky spotrebujú viac elektrickej energie na teplo. Kompaktné žiarivky a halogénové žiarovky sú síce drahšie, ale majú niekoľkonásobne vyššiu životnosť. Odborníci vypočítali, že v domácnosti, kde sa kompaktná žiarivka používa tri hodiny denne, poslúži dvanásť rokov. Obstarávacie náklady sa vrátia za rok a pol. Žiarivky a halogénové svietidlá sú vhodné do priestorov osvetlených neprerušovane dlhšiu dobu. Malé halogénové žiarovky inštalujeme aj do vitrín, skriniek, na lokálne prisvetlenie pracovného stola, pracovných plôch v kuchyni ale i v kúpeľni. V príležitostne a menej často používaných miestnostiach najlepšie poslúžia klasické žiarovky, vyrábané v jednoduchom čírom prevedení, v matovanej úprave a dokonca aj farebné.
Najvýznamnejším prvkom osvet-ľovacej sústavy je svietidlo. Okrem estetického stvárnenia, od sériovo vyrábaných kusov až po dizajnérsky, a samozrejme finančne náročné solitéry, si treba pri výbere všimnúť aj energetickú efektívnosť, farebnosť, spôsob údržby a bezpečnosť (svietidlo musí byť označené skúšobňou), prípadne výrobcu. Každé svietidlo treba pravidelne čistiť aby sa neznižovala jeho účinnosť. Premyslene rozvrhnutý, odborne nainštalovaný, kontrolovaný a udržiavaný systém osvetlenia, vyhovujúci nárokom jednotlivých členov rodiny, bude síce vyššou počiatočnou investíciou, ale s minimálnym zásahom určite poslúži bez problémov niekoľko rokov.
* Osvetlenie domácnosti
Osvetlenie bytovej jednotky predstavuje 10 - 30 % celkovej spotreby elektrickej energie v domácnosti. Hospodárne navrhnutý systém, usporiadanie jednotlivých typov svietidiel a investícia do kvalitných žiaroviek aj žiariviek, prispievajú k ekonomickej prevádzke, a tým i k úsporám značných financií v rámci rodinného rozpočtu.
Na vytvorení optimálnej svetelnej pohody sa okrem svietidiel podieľajú aj farebnosť stien a svetelná odrazivosť plôch. Tmavé miestnosti si vyžadujú intenzívnejšie osvetlenie ako biele steny. Kvalitne osvetlený priestor však nesmie oslepovať a to nielen svietidlami, ale najmä zrkadlením na lesklých povrchoch. Oslepenie môže pri dlhotrvajúcejšom pôsobení znižovať pocity pohody a môže viesť k výraznému poklesu výkonnosti. Neodmysliteľnou súčasťou vypínačov sú v súčasnosti reostaty, umožňujúce plynulú zmenu intenzity svetla od úplného jasu až po prítmie. Aj vypínače sa vyrábajú v rôznom materiálovom, tvarovom a farebnom prevedení, a ich výber treba zladiť s dizajnom svietidla i s celkovým charakterom interiéru.
Špecifickú atmosféru v obytnom priestore dosiahneme výberom jedno- alebo viacfarebných svietidiel so schopnosťou reprodukcie tej-ktorej farby. Nesmieme však podceniť vnímanie svetla, pretože aj svetlo zo svietidiel rovnakej farby môžeme vnímať odlišne. Pre ľudský organizmus je prirodzené a príjemné teplé biele svetlo. Nebráňme sa však ani farebnému svetlu, ktoré ukáže náš zmysel pre fantáziu a cit pre vytvorenie osobitého prostredia.
* Na záver
Plánovanie osvetlenia je dôležité už vo fáze prípravy stavby rodinného domu, prípadne pri rekonštrukcii bytovej jednotky. Poraďme sa s odborníkmi projektantmi, pracovníkmi osvetľovacích štúdií, prípadne s architektom. Zvážme do konkrétnej obytnej miestnosti výber ucelenej typovej série svietidiel - závesných, nástenných, stojanových, bodových a pod. Citlivo farebne ladený interiér a farebné svietidlá podčiarknu osobitý vkus obyvateľov a charakteristickú náladu domácnosti. *