Farby patria k dôležitým súčastiam interiéru, veď majú podiel na tom, ako sa v interiéri cítime a môžu ovplyvňovať našu náladu, pocity, či dokonca aj zdravie. Napriek tomu, že im zvyčajne neprikladáme dostatočnú váhu, farby patria medzi najdôležitejšie prostriedky zariaďovania interiéru, pričom pôsobia na nás po stránke psychickej pohody. Farby v rámci interiéru nevnímame samostatne, ale v kompozícii s tvarmi, hmotami, plochami, štruktúrami, textúrami, dezénmi a osvetlením. Nachádzajú sa na nábytku, textíliách a jednotlivých predmetoch aj na stavebných konštrukciách. Podstatný vplyv na atmosféru priestoru majú farebné plochy v interiéri - steny. Možno aj preto, že si ich viac uvedomujeme, je väčšina ľudí taká opatrná pri farebnom líčení stien a najmä pri intenzite farieb.
Mnohí ľudia razia teóriu, že bielou farbou na stenách nič nepokazia. Iste, majú na to svoje vlastné dôvody. Pamätáte si obdobie, 70-tych rokov, keď sa masovo používali valčeky? V bytoch vtedy figurovali maľovky zelených, okrovo-žltých a staroružových dezénov, ktoré sa pri zmene názoru majiteľa na maľovku veľmi zle odstraňovali. Že ich má možno aj vaša stará mama za kredencom?! No a možno aj práve tieto valčeky majú na svedomí pomerne dlhodobo pretrvávajúci trend verejnosti, ktorý sa podnes zo všetkých síl drží na bielej farbe stien.
* Kedy biela stena
Biele steny a prírodné alebo na tmavo morené drevo v duchu škandinávskych tradícií sa vlastne začali používať ako reakcia na práve spomínané valčeky. Nechcem tu však brojiť proti bielej farbe, lebo ak je biela farba správne použitá, pomáha v interiéri najmä opticky. No ak chceme mať útulný byt, treba zvážiť jej dominantné postavenie. Pre veľké priestory je biela farba studená a priestory ešte zbytočne zväčšuje, pre malé priestory je zase účelná a opticky ich rozjasňuje a zväčšuje.
* Čo je vlastne farba?
Farby sú súčasťou prírody a celého životného prostredia od miest, kancelárií po byty. Farba sa k nášmu zraku dostáva prostredníctvom odrazu svetelných lúčov od osvetlených povrchov. Existuje niekoľko tisíc farebných variantov. Ľudské oko je schopné rozoznať minimálne 10 000 rôznych farieb, cvičený zrak aj 30 - 40 000 a viac farieb. Z toho sa dá vyvodiť aké rozsiahle až môžu byť rôzne kombinácie a ako veľmi je dôležité pre interiér, aby padla voľba na vzájomne ladiace farby.
* Rozdelenie farieb
Farby sa dajú rozdeliť podľa viacerých kľúčov. Človek vníma tzv. čisté alebo základné farby: červenú, zelenú, žltú modrú, bielu a čiernu. Základné farby a farby medzi nimi vytvárajú farebné teleso, v rámci ktorého nachádzame všetky farby. Každá farba má blízo k základnej farbe. Základné farby sprevádzajú tzv. doplnkové farby, ku ktorým radíme: oranžovú, fialovú, žltozelenú. Farby poznáme studené a teplé. Je medicínsky overeným faktom, že v izbe, v ktorej prevládajú studené tóny býva človeku zima a v teplých tónoch sa navádza teplo. Poznáme aj farby koncentrované alebo zriedené, čo závisí od voľby podkladového materiálu. Inak vyzerá náter na dreve a inak na kove.
* Čo ovplyvňuje farby?
Farby sa nachádzajú na povrchoch rôznych materiálov (na dreve, textile, plastickej hmote, koži ) atď. Úplne inak pôsobí farba na lesklom a inak na drsnom povrchu. Ak porovnáme matný a lesklý povrch rovnakej farebnosti, lesklý povrch je intenzívnejší, v dôsledku odrazu ho vnímame ako svetlejší. Farebný efekt vnímame v závislosti na intenzite dopadajúceho svetla a na farbe samotnej . Treba si tiež uvedomiť, že inak pôsobí farba pri dennom a inak pri večernom alebo nočnom osvetlení. Inak sa nám farba javí pri žiarivkovom a inak pri žiarovkovom osvetlení. V malom tmavom priestore sa farby javia ešte tmavšie než v skutočnosti sú. Tmavé farby tiež pohlcujú viac svetla. V menej osvetlených miestnostiach je preto dôležité vedieť využiť veľké svetlé povrchy a postarať sa o viac svetelných zdrojov.
* Základné pravidlá voľby farieb
* ujasniť si či chceme byt vnímať ako priestrannejší alebo ako menší a útulnejší
* biela farba odráža svetlo, a tak priestor zväčšuje a červená či oranžová naopak priestorový dojem znižujú
* voľbu farieb ovplyvňuje aj miesto kde sa byt nachádza (pivničný, do dvora, podkrovný…), orientácia k svetovým stranám, výška miestností a rozmery okien
* pre veľké dominantné a určujúce plochy volíme pokojné menej dynamické odtiene a farebný efekt dosahujeme radšej doplnkami ako sú vankúše, textílie
* podľa možností pri výbere volíme farbu, ktorá je blízka nášmu naturelu a temperamentu
* harmonickú atmosféru navádza použitie spôsobu tzv. tón v tóne
* izby malých bytov pôsobia priestrannejšie, ak je farba podlahy a stien miestností vo všetkých miestnostiach rovnaká, najlepšie neutrálna
* tmavý alebo od stien tmavší strop znesú iba vysoké miestnosti v starých domoch (3,50, 3,80 m)
* optické vlastnosti farieb sa dajú využiť na vedomú tvorbu priestoru.
Na stenách ľudia zvyčajne preferujú ľahučké pastelové odtiene, hoci tí odvážnejší akceptujú aj sýty farebný kontrast na jednej stene. Pri nábytku a textíliách sa väčšina z nás už odváži ísť aj do sýtejších a výraznejších odtieňov. V textíliách sú stále trendom materiály v prírodných zemitých farbách ako sú: krémová, kávová, okrová, terra-cotta, hnedá - koňaková. Prírodnú farebnosť však narúša lavírovanie inou farbou, objavuje sa fialovo - baklažánová, olivovo- aj trávovo-zelená a ako akcent sa vyskytuje aj ostrá červená alebo žltá.
Svet by bol skrátka pochmúrny a mŕtvy bez farieb. Farby nás sprevádzajú na každom kroku. Farebné riešenie interiéru býva neoddeliteľnou časťou celého návrhu interiéru a jeho cieľom je pomôcť navrhnúť čo najharmonickejší a najútulnejší priestor, v ktorom bývame alebo pracujeme. *