EUROSERVIS: Súhrn správ z 5. decembra

BRATISLAVA 5. decembra (SITA) -EP: Prodi a Verheugen obhajovali ústupky dánskeho predsedníctvaPredseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi a jeho komisár pre rozšírenie Günter Verheugen apelovali v stredu pred poslancami Európskeho parlamentu (EP)

na zodpovednosť členských a kandidátskych krajín a na ich pripravenosť na kompromisné riešenia na záver prístupových rokovaní. Podľa oboch bude treba na summite v Kodani prejaviť politickú odvahu a pružnosť. Verheugen zároveň priznal, že napriek odporu niektorých členských krajín je súčasná ponuka komisie a dánskeho predsedníctva až o dve miliardy pod stropom stanoveným pred troma rokmi v Berlíne.
EÚ: Treba brať ohľad na turecké ambície vstúpiť do únie
Na summite o rozšírení EÚ v dánskej Kodani by malo Turecko dostať jasný signál smerom k vstupu do únie. Chcú sa za to zasadiť spolkový kancelár Gerhard Schröder a francúzsky prezident Jacques Chirac. Počas stretnutia v Storkowe pri Berlíne v stredu sa obaja politici zhodli na spoločnej nemecko-francúzskej iniciatíve, ktorú chcú počas summitu 12. a 13. decembra presadzovať. O detailoch odmietol Schröder v stredu večer hovoriť viac. Ako zdôraznil, vopred je potrebné informovať ostatné členské krajiny. Podľa Paríža a Berlína je treba počas summitu určiť Turecku termín na rok 2004, kedy sa mu oznámi dátum začatia rokovania o vstupe do EÚ. Zároveň však treba od Turecka požadovať kompromisy pri spolupráci NATO a EÚ i v cyperskej otázke. Ešte do summitu v Kodani by mala Ankara zrušiť svoju blokádu úniou navrhnutej spolupráce s NATO v plánovanej bezpečnostnej politike EÚ. Píše nemecký denník Handelsblatt.
TALIANSKO: Berlusconi obvinený s priameho kontaktu s mafiou
Strana talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho Forza Italia má, údajne, podľa výpovede bývalého člena mafie, spojenie so sicílskou mafiou. V mafii sa od roku 1993 hovorilo o novej strane, s ktorej pomocou si mafia sľubovala vyriešenie svojich problémov, povedal v mafii niekdajšie číslo 2 Antonio Giuffre. Podľa rakúskeho denníka Der Standard to uviedla tlačová agentúra Ansa v utorok.
EÚ: Poľsko chce porušiť dohodu s Visegrádom
Už nie vyššie platby poľnohospodárom, ale viac peňazí do štátneho rozpočtu začalo zaujímať poľských vyjednávačov v poslednom kole prístupových rokovaní s Európskou úniou. Na spoločnom postupe v otázkach priamych platieb poľnohospodárom sa pritom dohodli minulú nedeľu premiéri štátov Visegrádskej štvorky, do ktorej patrí okrem Poľska aj ČR, SR a Maďarsko. Podľa hlavného českého vyjednávača Pavla Teličku by náhla zmena poľského stanoviska znamenala porušenie dohody z Budapešti a poškodila šance dosiahnuť v Kodani navýšenie priamych poľnohospodárskych platieb. "Dohodli sme sa, že budeme presadzovať zvýšenie priamych platieb, a to až do Kodane. Zmena poľského stanoviska nás nepotešila," povedal Telička a dodal, že ostatných kandidátov o zmene Poľsko ani neinformovalo. Podľa niekoľkých bruselských zdrojov poľský vyjednávač Jan Truszczynski v pondelok Európskej komisii a Dánsku povedal, že jeho vláda chce predovšetkým, aby dodatočné prostriedky na rok 2004 (miliarda eur pre desať krajín) boli k dispozícii aj v rokoch 2005 a 2006. Uviedli Lidové noviny.
BRITÁNIA: Študenti proti vyššiemu školnému na univerzitách
Väčšina titulných strán britských denníkov patrí početnej demonštrácii britských študentov, ktorí v stredu v centre Londýna protestovali proti návrhu na zavedenie doplnkových poplatkov za štúdium. Britskí študenti pritom už teraz opúšťajú vysoké školy s dlhmi a hrozí, že ďalšie zvýšenie finančných nákladov znemožní prístup k univerzitnému vzdelaniu študentom z chudobnejších rodín. Prominentným účastníkom demonštrácie bol aj syn britského ministra zahraničných vecí, ktorý navrhol, aby vláda radšej zvýšila dane pre bohatých, ako začala zdaňovať študentov. Syn ministra síce zrejme nemá veľa skúseností so životom študenta z finančne slabších vrstiev, uštipačne dodáva Daily Telegraph, no zato má spojencov na Downing Street. Napríklad v podobe ministra financií, ktorý návrh nedávno označil za smiešny.
CONCORDE: Počas letu odpadol kus smerovky
Dopravné lietadlo Concorde spoločnosti British Airways stratilo počas z letu do New Yorku kus smerového kormidla. Išlo už o štvrtú technickú chybu nadzvukového lietadla za posledných päť týždňov. K incidentu došlo už minulú stredu, ale predstavitelia British Airways ju zverejnili až v stredu. Zdravie a životy 96 cestujúcich a deviatich členov posádky vraj neboli ohrozené. Časť smerovky odpadla vo chvíli, keď lietadlo znižovalo rýchlosť pred pristaním.
POĽSKO: Rovnaké priame platby alebo radšej počkať
Takmer dve tretiny Poliakov (64 percent) si myslí, že vláda dostatočne nechráni záujmy Poľska v prístupových rokovaniach s Bruselom. Vyplynulo to z výsledkov popredného centra pre výskum verejnej mienky CBOS. Väčšina z nich (62 percent) je presvedčená, že poľnohospodári by od dátumu vstupu mali bezpodmienečne dostávať plnú výšku priamych platieb, a to aj za cenu, že by sa tým prerušili negociácie a ohrozilo členstvo krajiny v EÚ. Poliaci vo všeobecnosti kriticky zhodnotili dohody, ku ktorým sa dospelo v prístupových rokovania s EÚ. Viac ako polovica (55 percent) oslovených si myslí, že Poliaci mohli na rokovaniach dosiahnuť omnoho viac.
EÚ: Rasmussen varoval pred možným oddialením rozšírenia
Rozšírenie by sa mohlo oddialiť o niekoľko rokov, ak sa prístupové rokovania neskončia načas pred summitom Európskej únie (EÚ) v Kodani budúci týždeň, vyhlásil dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen počas návštevy hláv členských štátov únie pred summitom, na ktorom chce dánske predsedníctvo rozhodnúť o prijatí až desiatich kandidátskych krajín. Je tiež možné, že ak všetky neukončia prístupové rokovania, v konečnom dôsledku bude prijatý nižší počet. Dánsky návrh Brusel podporil. Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi a komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen v Európskom parlamente (EP) varovali členské štáty aj kandidátske krajiny pred kladením prekážok v rokovaniach o rozšírení.
BROWN: Referendum o zavedení eura môže byť úspešné
Britský minister financií Gordon Brown poslancom britského parlamentu povedal, že referendum o zavedení spoločnej meny euro môže dopadnúť pozitívne. Jeho vyjadrenie je vnímané ako pokus utíšiť diskusiu o údajných sporoch medzi ním a premiérom Tonym Blairom, ktorý podporuje vstup krajiny do eurozóny a skeptickejším Brownom. Britský denník Daily Telegraph informoval, že predstavitelia ministerstva financií, ktorí budú mať vplyv na to, či sa Británia pripojí k spoločnej mene, udržiavajú rokovania s poprednými úradníkmi Európskej komisie (EK) zodpovednými za menovú politiku v Bruseli v tajnosti.
BELGICKO: Obete holokaustu môžu žiadať o odškodné
Členovia Belgického židovského spoločenstva alebo ich príbuzní, ktorým bol počas vojny v rokoch 1940 - 1945 na území Belgicka odňatý majetok alebo ho museli opustiť, môžu požiadať o odškodnenie. Ako vo štvrtok informovalo agentúru SITA Veľvyslanectvo Belgického kráľovstva v SR, žiadosti o odškodnenie sa budú posudzovať individuálne a možno ich podať najneskôr do 19. marca 2003. Veľvyslanectvo zároveň upozorňuje, že každý, kto požiada o odškodnenie v zmysle zákona zo dňa 20. decembra 2001, automaticky stráca právo na podanie každej inej žiadosti o náhradu škody.
PRODI: Navrhuje federalistickú ústavu EÚ a viac právomocí pre EK
Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi navrhol vo štvrtok federalistickú ústavu Európskej únie, ktorá dáva komisii väčšie právomoci a odmieta menovanie prezidenta EÚ. Návrh pravdepodobne získa podporu Nemecka a väčšiny malých štátov, no proti budú Francúzsko, Británia a Španielsko, ktoré žiadajú posilnenie národných štátov. V návrhu pre Konvent o budúcnosti EÚ Prodi žiada, aby bol budúci predseda EK volený Európskym parlamentom (EP), čím sa stane nezávislým od vlád členských krajín. "Musíme vybudovať prvú ozajstnú nadnárodnú demokraciu na svete," povedal Prodi v EP. Prodi tiež navrhuje jedného ministra zahraničia EÚ, ktorý by bol členom EK, no zodpovedal by sa členským krajinám aj komisii. V súčasnosti je zahraničná politika rozdelená medzi vysokého predstaviteľa pre bezpečnostnú a zahraničnú politiku Javiera Solanu a komisára pre vonkajšie veci Chrisa Pattena.
SME: Do Európskej únie s klapkami?
Vstup do Európskej únie bude jednou z najväčších zmien spomedzi tých, ktorými Slovensko prechádza od novembra 1989. Dotkne sa nielen medzinárodného postavenia krajiny, ale aj životov všetkých občanov. Je to zmena taká zásadná a ďalekosiahla, že nikto nepochybuje o tom, že rozhodnúť o nej by mali občania prostredníctvom referenda. Tak ako v každom inom rozhodovaní, aj v tomto prípade je dôležité, aby prebehlo slobodne a na základe dostatku informácií. Je preto zvláštne, ak sa na vládnej úrovni objavujú úvahy o možnosti preložiť dátum konania referenda o vstupe do Európskej únie na skorší termín. Čudné je najmä verejne prezentované zdôvodnenie tejto možnosti. Podľa podpredsedu vlády Pála Csákyho by tým dôvodom mala byť skutočnosť, že v iných krajinách sa takéto referendá uskutočnia skôr a v rámci kampaní tam môžu odznieť „také informácie, ktoré zneistia našich občanov“. Prípadne by vraj nie celkom presvedčivé výsledky referend v iných krajinách mohli ovplyvniť výsledok nášho referenda. Uvádza Sme.
EÚ: Prodi proti prezidentovi, právu veta, za rotujúce predsedníctvo
Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi predložil vo štvrtok v Bruseli pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) návrh niektorých zmien vo fungovaní únie, vrátane vytvorenia postu ministra zahraničných vecí Európskej únie (EÚ). Vyslovil sa za to, aby predsedu komisie volil EP a odmietol myšlienku, že by únia mala mať stáleho prezidenta. Predsedu komisie by mal EP voliť dvojtretinovou väčšinou hlasov v tajnom hlasovaní. Po potvrdení nominácie predsedu komisie by rada po spoločnej dohode s ním mala menovať ďalších členov komisie. EP by potom schválil celú komisiu. Druhá inovácia sa týka zodpovednosti komisie pred radou a parlamentom. Obe inštitúcie by mali mať právo hlasovať o vyslovení nedôvery komisii. Takýto návrh rozdeľuje podľa Prodiho spravodlivejšie rozhodovacie právomoci medzi zástupcami národných vlád a zástupcami ľudu únie, ktorými sú rada a parlament.
EÚ: So Švajčiarskom opäť o spornej dani z úspor
Predstavitelia Európskej únie a Švajčiarska vo štvrtok rokovali o spoločnom boji proti daňovým únikom, vrátane možnosti zrušenia bankového tajomstva vo Švajčiarsku. Stretnutie sa uskutočnilo potom, čo sa ministri financií EÚ tento týždeň nedohodli na harmonizácii pravidiel o zdaňovaní úspor v rámci EÚ. Rakúsko, Belgicko a Luxembursko totiž trvajú na tom, že najprv je v tejto záležitosti nutné uzavrieť dohodu so Švajčiarskom. Rokujúce strany dnes odmietli po rokovaní informovať o jeho výsledku. Európska komisia by chcela dohodu o zdaňovaní úspor uzavrieť do konca tohto roku. Švajčiarsko odmieta zmeniť svoje bankové pravidlá a Luxembursko, Rakúsko a Belgicko zas odmietajú zrušenie bankového tajomstva v prípade, že tak neurobí aj Švajčiarsko.
EÚ: Rozšírenie prinesie výhody i životnému prostrediu
Životné prostredie v Európe sa zlepší už o niekoľko rokov po rozšírení EÚ o nových členov. Environmentálne požiadavky únie voči novým členom sú totiž také prísne, že aj keď v rokovaniach dostali prechodné obdobia vo viacerých dôležitých oblastiach, pri dodržaní podpísaných záväzkov sa kvalita životného prostredia značne zlepší. Píše dánsky denník Politiken. Štúdia Európskej komisie (EK) ukazuje, že ak 12 kandidátskych dodrží 300 prijatých environmentálnych zákonov, počet osôb trpiacich chronickou bronchitídou sa zníži o 43 tisíc ročne. Počet predčasných úmrtí sa zníži o 15 až 34 tisíc ročne a 10 miliónov domácností bude mať kvalitnejšiu pitnú vodu z vodovodu.
EURÓPA: Aj na Slovensku vznikne časť obrazu Orbis pictus
Projekt Orbis Pictus: Europa, ktorého cieľom je vytvoriť "nekonečný" umelecký obraz, predstavia dnes o 17.00 v bratislavskom Českom centre. Do konca januára budú osobnosti výtvarného umenia v priestoroch centra tvoriť a maľovať na plátno svoje príspevky a spoluvytvárať symbol európskej integrácie. Maľovanie umelcov a výtvarníkov "nekonečného obrazu" bude možné sledovať v priamom prenose na internetových stránkach www.czc.sk.
Projekt otvorí spolu s veľvyslancom Českej republiky na Slovensku Rudolfom Slánským jeho autor Lubomír Pešek a riaditeľ Českého centra Rudolf Sedláček. Cieľom je pripraviť výstavy vo viacerých krajinách a vyzvať na spoluprácu až 500 výtvarníkov. Na jednotlivých výstavách Orbis pictus: Europa tak vznikne ojedinelé umelecké dielo za prítomnosti popredných osobností spoločenského a kultúrneho života.
EÚ: Po vstupe do únie budú môcť Slováci pracovať v Dánsku
Po vstupe Slovenska do Európskej únie bude Dánsko presadzovať vzájomný voľný pohyb osôb bez časových obmedzení. Ako agentúru SITA informoval hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Martin Danko, vo štvrtok sa na tom zhodli minister Ľudovít Kaník a veľvyslanec Dánskeho kráľovstva Berno Kjeldsen. Minister tiež dánskeho veľvyslanca oboznámil so zámermi rezortu v najbližšom období a načrtol možnosti vzájomnej spolupráce predovšetkým v oblasti výmeny informácií o fungovaní sociálnych systémov a odhaľovania čiernej práce. B. Kjeldsen tiež šéfa rezortu práce pozval na návštevu Dánska, zároveň vyjadril jeho podporu v snahách SR o integráciu do únie.
SR: Ceny cigariet v najbližších rokoch výrazne porastú
Ceny cigariet na slovenskom trhu v najbližších rokoch výrazne porastú. Na štvrtkovom workshope to uviedla externá poradkyňa M.E.S.A. 10 pre oblasť daní Dana Meeger. Podľa jej slov dôvodom zvyšovania bude nevyhnutnosť prispôsobiť slovenskú legislatívu s právom Európskej únie (EÚ). Ako ďalej uviedla, v krajinách EÚ je spotrebná daň z tabaku a tabakových výrobkov dvojzložková. Jednu časť tvorí špecifická daň stanovená fixne a druhú časť daň Ad valorem, percentuálne stanovená z maloobchodnej ceny cigariet. "Slovensko je jednou z posledných krajín, kde ešte nie je legislatívne zakotvená zložka dane Ad valorem," skonštatovala Meeger.
POĽSKO: EIB požičala banke Pekao 100 mil. eur na projekty
Európska investičná banka (EIB) udelila poľskej banke Bank Pekao úver vo výške 100 mil. eur na financovanie malých a stredných projektov v Poľsku. Ide o projekty ochrany životného prostredia, úspory energie, infraštruktúry, priemyslu a cestovného ruchu. Informovala o tom EIB. Financie z úveru sa poskytnú malým a stredným podnikom, ako aj subjektom zo súkromného a verejného sektora, ktoré ponúkajú projekty v rámci ochrany životného prostredia, infraštruktúry a energie. Hlavným strategickým akcionárom banky Pekao je talianska banka UniCredito Italiano. Bank Pekao je druhou najväčšou bankou v regióne strednej a východnej Európy podľa výšky aktív.
V4: Premiéri od piatka na Slovensku o cieľoch nášho predsedníctva
O cieľoch slovenského predsedníctva vo Visegrádskej štvorke (V4) budú hovoriť predsedovia vlád tohto zoskupenia v piatok na malokarpatskom hrade Červený Kameň v Pezinskom okrese a v sobotu na neďalekom Smolenickom zámku. Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda privíta na neformálnom stretnutí premiérov Česka, Poľska, a Maďarska, Vladimíra Špidlu, Leszka Millera a Pétera Medgyessyho. Ústrednou témou stretnutia budú aj otázky vzájomnej spolupráce medzi krajinami tohto regionálneho zoskupenia v procese záverečných rokovaní s Európskou úniou (EÚ), aktivity v rámci rozširujúcej sa Severoatlantickej aliancie (NATO), ale aj otázky kooperácie s krajinami, ktoré nie sú členmi tohto stredoeurópskeho regionálneho spoločenstva.
EÚ: Termín negociácií s Tureckom možný pred rozšírením v máji 2004
Predstavitelia Európskej únie (EÚ) pravdepodobne Turecku nasledujúci týždeň oznámia, že prehodnotia jeho kandidatúru v roku 2004, ale nevyjadrili sa k dátumu otvorenia vstupných rokovaní. Informovali o tom vo štvrtok nemenované diplomatické zdroje. Nemecko a Francúzsko sa v stredu dohodli, aby pätnástka prehodnotila pokrok Ankary v plnení kritérií v oblasti demokracie a ľudských práv, ktoré sú podmienkou otvorenia prístupových rokovaní, v roku 2004 pred určením dátumu pre negociácie. Francúzsko-nemecký kompromis by odložil kandidatúru Ankary na obdobie po ratifikácii prístupovej zmluvy, ale stále by umožnil, aby Turecko získalo termín rokovaní ešte pred vstupom Cypru a ďalších kandidátov do EÚ v máji 2004, uviedli diplomati.
EÚ: Londýn bude k požiadavkám ČR a Slovinska zhovievavejší
Británia je pripravená byť zhovievavejšia k požiadavkám ČR a Slovinska v konečnej fáze rokovaní o vstupe do EÚ. Prehlásil to v stredu v Ľubľane britský minister zahraničia Jack Straw, no dodal, že rozpočet schválený v roku 1999 v Berlíne sa nesmie prekročiť. Ako uvádza český denník Právo, Británia sa bližšie oboznámila s požiadavkami ČR a Slovinska a teraz ich podrobne zváži. "V prípade, že niektoré požiadavky podporí dánske predsedníctvo EÚ, Británia ich podporí tiež," povedal Straw po stretnutí s českým ministrom zahraničia Cyrilom Svobodom a jeho slovinským kolegom Dimitrijom Rupelom. Podľa diplomatických zdrojov Británia považuje súčasnú finančnú ponuku kandidátskym krajinám za príliš štedrú. Ak chce však Londýn uzavrieť rokovania podľa plánu do konca tohto roku, bude nútený túto ponuku akceptovať.
EÚ: Ministri proti štátnej pomoci telekomunikáciám
Ministri členských krajín Európskej únie (EÚ) pre telekomunikácie vo štvrtok nesúhlasili s tým, aby problémy telekomunikačného sektora riešil štát. Urobili tak po tom, čo Francúzsko oznámilo plán záchrany zadlženej firmy France Télécom. Francúzsky prezident Jacques Chirac vyzval úniu, aby odvetviu pomohla. Ministri členských krajín únie však jeho žiadosť odmietli s tým, že "štátna pomoc nie je cestou vpred". "Závery (ministrov) explicitne vylučujú možnosť štátnej pomoci telekomunikačnému sektoru," povedal taliansky minister pre telekomunikácie Maurizio Gasparri. Európska komisia (EK) uviedla, že plánovanú pomoc Francúzska preskúma, ale je priskoro povedať, či Francúzi porušili európske smernice o štátnej pomoci.
ESTÓNSKO: Referendum o vstupe do EÚ bude 14. septembra 2003
Estónsko vo štvrtok oznámilo, že referendum o vstupe do Európskej únie (EÚ) sa uskutoční 14. septembra budúceho roku. "Myslím, že parlament je pripravený schváliť náš návrh na usporiadanie referenda 14. septembra," povedal predseda ústavného výboru estónskeho parlamentu Indrak Meelak. Parlament bude o návrhu hlasovať 18. decembra. Meelak uviedol, že výbor rozhodol o konaní referenda na budúcu jeseň, aby umožnil obyvateľom tohto malého pobaltského štátu stráviť dôsledky prístupovej zmluvy. "Myslím, že všetci Estónci potrebujú určitý čas, aby sa so zmluvou oboznámili a letné obdobie nie je na to vhodné pre nikoho," dodal estónsky poslanec.
ČR: EÚ pomohla Česku v boji proti drogám
Dlhodobý projekt podporovaný Európskou úniou (EÚ) zameraný na boj s nelegálnymi drogami prostredníctvom česko-rakúskej spolupráce, formálne končí v piatok 6. decembra. Projekt financovaný vo výške viac ako 23 miliónov českých korún ťažil aj s prostriedkov poskytovaných českou vládou a bol súčasťou programu PHARE.
Súčasťou projektu bol tiež dočasný dlhodobý pracovný pobyt rakúskych odborníkov v Českej republike (ČR). Poskytol príležitosť pre odovzdávanie know-how a výmenu skúseností a osvedčených praktických postupov. Česko-rakúska spolupráca za sebou zanecháva plne funkčné centrum pre monitoring nelegálnych drog v ČR.
Projekt tiež priniesol zlepšenie koordinácie protidrogovej politiky, a to nielen medzi jednotlivými zainteresovanými ministerstvami, ale tiež medzi regiónmi a v ich rámci.
MZV: Chorvátsko má záujem o prehĺbenie spolupráce s krajinami V4
Záujem o prehĺbenie spolupráce krajín Visegrádskej štvorky (V4) s Chorvátskom dnes na stretnutí s ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom prejavila veľvyslankyňa Chorvátskej republiky na Slovensku Andrea Gustović-Ercegovacová. V tejto súvislosti dodala, že krajiny V4 by ako budúce členské štáty EÚ mohli byť mostom pre kandidátske krajiny, ktoré sa snažia o vstup do únie. Veľvyslankyňa Chorvátskej republiky odovzdala šéfovi slovenskej diplomacie blahoprajný list chorvátskeho ministra zahraničných vecí Tonina Piculu k pozvaniu SR začať s NATO prístupové rokovania.
PREMIÉR: Zablahoželal Drnovšekovi k zvoleniu za prezidenta Slovinska
Telefonicky dnes zablahoželal k zvoleniu do funkcie prezidenta Slovinskej republiky Janezovi Drnovšekovi predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda. Slovenský premiér zaželal úradujúcemu slovinskému premiérovi veľa úspechov v novej funkcii a vyjadril podporu ďalšiemu rozvoju vzájomných slovensko-slovinských vzťahov v politickej, hospodárskej i kultúrnej oblasti. Agentúru SITA o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
PREZIDENT: Urobí všetko preto, aby sa Vavrovej nič nestalo
Prezident republiky Rudolf Schuster ako zástanca "slobody prejavu a slobody po prejave" urobí všetko preto, aby sa novinárke Vande Vavrovej ako aj ďalším novinárom nič nestalo, ak sú výhrady Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) opodstatnené. Novinárov o tom dnes informoval hovorca hlavy štátu Ján Füle. IPI adresoval hlave štátu otvorený list, v ktorom vyjadril znepokojenie nad tým, že redaktorke denníka Pravda V. Vavrovej hrozí trestné stíhanie pre spáchanie trestného činu osočovania. V súčasnosti prezident podľa hovorcu prípad študuje a až neskôr bude reagovať. IPI zároveň vyzval, aby sa prezident ako aj všetky zainteresované strany snažili eliminovať trestný čin osočovania zo zákonodarstva. Prezident podľa Füleho chce, aby všetky zákony boli upravené tak, aby zodpovedali legislatíve Európskej únie (EÚ).
OBSE: Ministerská rada o boji a jeho stratégii proti terorizmu
Otázka boja proti terorizmu a stratégia OBSE proti hrozbám bezpečnosti a stability budú hlavnými témami 10. zasadnutia Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Tá sa bude konať v prístavnom portugalskom meste Porto v piatok a sobotu, 6. a 7. decembra. Ministerská rada je v období medzi summitmi OBSE druhým najvyšším rozhodujúcim a výkonným orgánom organizácie. Stretávajú sa na nej spravidla raz za rok ministri zahraničných vecí účastníckych štátov OBSE. SR bude na Ministerskej rade, ktorú organizuje Portugalsko ako predsednícka krajina OBSE, zastúpená delegáciou vedenou ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom.
KUKAN: S Rusnákom o aktivitách Medzinárodného visegrádskeho fondu
Budúce pôsobenie Medzinárodného visegrádskeho fondu so sídlom v Bratislave, ako aj možnosti rozšírenia jeho aktivít boli hlavnou témou rokovania ministra zahraničných vecí Eduard Kukan a výkonného riaditeľa fondu Urbana Rusnáka. Rokovanie bolo zároveň prípravou na nadchádzajúce neformálne stretnutie predsedov vlád krajín Visegrádskej štvorky (V4) na Slovensku, na ktorom sa predpokladá diskusia o budúcnosti tohto zoskupenia.
SR: Poľnohospodárom po vstupe do EÚ možno až 23 mld. Sk
Ak by predstavitelia európskej pätnástky odsúhlasili súčasné návrhy dosiahnuté na neformálnych rokovaniach v Bruseli, slovenské poľnohospodárstvo by po vstupe do Európskej únie (EÚ) mohlo hospodáriť s prostriedkami vo výške až 23 mld. Sk. Ako vo štvrtok na tlačovej konferencii povedal minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon, približne 17 mld. Sk by tvorili príjmy z priamych platieb, prostriedky na rozvoj vidieka, trhové opatrenia a program Sapard. Ďalšie 2 mld. Sk by boli doplatky priamych platieb, ktoré by sa podľa posledných návrhov hradili z navýšených zdrojov určených na rozvoj vidieka. "V prospech poľnohospodárov budú navyše prostriedky získané zvýšením cien výstupov slovenských podnikov, ktoré by podľa našich prepočtov mohli dosiahnuť 4 mld. Sk," konštatoval minister.
CHORVÁTSKO: Podpísalo dohodu o vstupe do CEFTA
Chorvátsko podpísalo vo štvrtok prístupovú dohodu so sedemčlenným zoskupením CEFTA (Central European Free Trade Association), čím chorvátske produkty získajú prístup na trh viac ako 100 mil. spotrebiteľov. Ide o ďalší krok bývalej juhoslovanskej republiky smerom k integrácii do Európy po dekáde vojny a stagnácie od získania nezávislosti v roku 1991. "Veríme, že členstvo v CEFTA povzbudí našu produkciu a export a povedie k zlacneniu niektorých tovarov na domácom chorvátskom trhu, čo zvýši reálnu hodnotu miezd," povedal chorvátsky minister hospodárstva Ljubo Jurčič. Krajiny CEFTA sú druhým najväčším obchodným partnerom Chorvátska po Európskej únii (EÚ).
KONVENT: Predseda EK predložil návrhy zmien vo fungovaní únie
Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi predložil dnes v Bruseli pred Konventom o budúcnosti Európy návrhy niektorých zmien vo fungovaní únie, vrátane vytvorenia postu ministra zahraničných vecí. V jeho iniciatíve viacerí nachádzajú snahu o posilnenie miesta EK v celom európskom integračnom procese. Prodi sa totiž vyslovil za to, aby predsedu komisie volil Európsky parlament (EP) a odmietol myšlienku, že by únia mala mať stáleho prezidenta, čo navrhuje napríklad predseda konventu Valéry Giscard d´Estaing, ale aj Británia a Španielsko. Rovnaké názory ako EK vyslovilo Belgicko, Holandsko a Luxembursko v spoločnom memorande premiérov Beneluxu, ktorí sa obávajú, že vytvorením funkcie prezidenta by došlo k zníženiu významu menších krajín. Aj Prodi pripustil, že komisia je so štátmi Beneluxu na jednej vlne.
EÚ: Lacnejšia pracovná sila ako v SR iba v pobaltských štátoch
Slovensko má jednu z najlacnejších pracovných síl. Kým v SR hodina práce stojí iba tri eurá, v Českej republike je to takmer štyri, v Poľsku štyri a pol a v Slovinsku až deväť eur. Z kandidátskych krajín je lacnejšia pracovná sila iba v pobaltských republikách. Vyplýva to zo štatistických údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat. Slováci až 27 percent svojich výdavkov dávajú na potraviny a nápoje, zatiaľ čo v únii je to 13 percent a priemer kandidátskych krajín predstavuje 22 percent. Muži na Slovensku sa dožívajú o šesť rokov menej ako v únii a ženy o necelé štyri roky. Slováci žijú kratšie aj ako Česi, Slovinci, Poliaci. Ešte kratšieho veku ako Slováci sa však dožívajú Maďari, Lotyši, Litovčania a Estónci. Rozšírenie EÚ o desať nových krajín obohatí úniu o dvadsať percent nových obyvateľov, ale iba o päť percent ekonomického bohatstva.
OSN: Agrodotácie EÚ udržujú chudobný svet v chudobe
Európa drží Afriku v chudobe udržiavaním systému uzavretého trhu a dotovaného poľnohospodárstva. Uviedla vo štvrtok výkonná koordinátorka humanitnej kampane OSN Miléniové rozvojové ciele, Eveline Herfkensová. Podľa jej slov snaha bohatých krajín chrániť potravinových výrobcov vedie k tomu, že chudobné krajiny žijú v chudobe. "Zbavujeme farmárov v rozvojových krajinách schopnosti žiť na ľudskej úrovni," uviedla v rozhovore pre agentúru Reuters. Ako ďalej povedala, poľnohospodárske dotácie EÚ na každú kravu sú vyššie, asi dva doláre na deň, čo je vyššia čiastka, ako tá, z ktorej žije väčšina Afričanov. "Myslím si, že je to skutočne šokujúce číslo," dodala. "Nejde pritom len o to, že zbavujeme afrických farmárov možnosti predávať na našich trhoch, ktoré sú zatvorené, ale čo je horšie, ničíme ich vlastný domáci trh." EÚ v októbri schválila zníženie nákladov na poľnohospodárstvo, ale dotácie zostávajú v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky, pohlcujúcej skoro polovicu ročného 95 miliardového rozpočtu EÚ, obrovské. "Nemala som pocit, že by som si mala otvoriť fľašu šampanského," povedala Herfkensová. "Nikdy som nesúhlasila so zjednodušovaním Bruselu, že Európa je niečo ako obrovská sila pre dobro v rozvojových krajinách," dodala. "Jednoznačne, prístup na trh je jediná cesta."

ll
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 231
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 979
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 991
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 951
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 821
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 454
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu