Bratislava 5. decembra (TASR) - Možnosť zvyšovania poľnohospodárskych produkčných kvót Slovensko na kodanskom summite Európskej únie (EÚ) už zrejme nebude otvárať, pretože aktuálne objemy sú už v podstate maximum, ktoré sa dalo dosiahnuť na základe reálneho stavu výroby a spotreby. V súlade s požiadavkami celej V4 sa však slovenská delegácia bude snažiť ešte o zvýšenie priamych platieb, ako aj o skrátenie 10-ročného obdobia, ktoré únia stanovuje na úplné zosúladenie dotovania starých a nových členov EÚ.
Vyplýva to z vyjadrení ministra pôdohospodárstva SR Zsolta Simona, ktorý upozorňuje, že na ďalšie zvyšovanie kvót už krajina nemá dostatočné podklady. "Bol by som rád, keby sme pre mlieko dostali kvótu 1,2 milióna ton. Ale na to už nemáme argumenty, pretože v posledných rokoch nebola taká ani výroba, ani spotreba. Navyše, nerentabilné podniky po vstupe do únie z trhu odídu, takže vyjednaná kvóta mlieka v objeme 1,04 milióna ton zostane len pre tých naozaj konkurencieschopných," konštatuje Zs. Simon. Zároveň upozorňuje, že ak v Kodani získa iná kandidátska krajina vyššiu kvótu, bude sa o to snažiť aj SR.
V súvislosti s financovaním po vstupe do EÚ minister upozorňuje, že už v prvom roku začlenenia príde do slovenského agrosektora celkovo 19 miliárd Sk. A to aj pri zatiaľ najnižšej sľubovanej len 25-% úrovni priamych platieb pre nových členov, ktorá sa však môže vyšplhať až na 40 % prostredníctvom vlastných rozpočtov jednotlivých krajín a inej výpomoci únie určenej na rozvoj vidieka. Oproti doterajším úrovniam ide podľa Zs. Simona o zhruba 2,5-násobok. Veľmi významný bude aj nárast cien agrárnych produktov, ktorý sektoru prinesie navyše ešte ďalšie 4 miliardy Sk.
Minister znovu opakuje, že SR sa v Kodani bude snažiť o vylepšenie ponuky priamych platieb. "Dôležité je, že od roku 2007 bude v spoločenstve platiť nový rozpočet. A ten už ako člen únie budeme môcť ovplyvňovať," upozorňuje. Vstup do únie a nižšie priame platby pre nových členov podľa neho budú vplývať aj na odchod časti podnikov z trhu. "Asi 10-% obmena podnikov je však prirodzená v každej krajine," dodáva Zs. Simon.
V prípade kvót aktuálne návrhy EÚ pre Slovensko predstavujú pre mlieko 1,04 milióna t, izoglukózu 42 547 t, rajčiny 29 500 t, broskyne 147 t, tabak 1 715 t. Na Slovensku sa môže chovať 275 156 bahníc, 30 600 kôz a 28 080 kráv bez trhovej produkcie mlieka. Minister upozorňuje, že vstupom do EÚ sa rozhodne nezablokuje ani tradičné pestovanie maku a plocha viníc môže dosiahnuť viac ako požadovaných 22 000 ha, aj keď terajšia výmera je o niekoľko tisíc hektárov nižšia. "Pri viniciach budeme môcť využiť právo opätovnej výsadby pôvodných plôch," dodáva minister pôdohospodárstva.
* iha zll
* * * Upozornenie: Grafická služba ER vydáva k správe grafy č. 3 a 4