Duša sa nikdy neopakuje

V skupine poľských Židov, ktorá sa za nemeckej okupácie schovávala v pivnici, bola aj žena, čo už roky nemohla chodiť. Ostatní jej teda doniesli aj jej kreslo.

„Sedela len v tom kresle, najprv doma, potom v úkryte. Jej muž v pivnici stále kašľal, a to mohlo vzbudiť pozornosť Nemcov. Preto ho ostatní zaškrtili. Žena v tej chvíli získala vládu nad svojimi nohami, vstala a zavolala Nemcov.“ Tento príbeh rozprávala Hanna Krall na jar tohto roku publicistovi Wojciechovi Tochmanovi, mimochodom, nájdeme ho aj v jej zbierke poviedok Dôkazy jestvovania, ktorá pred niekoľkými rokmi vyšla v slovenčine. Hanna Krall zbiera takéto príbehy už dvadsaťpäť rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V jej poslednej knihe Ach, ty si Daniel (v týchto dňoch vychádza v češtine vo vydavateľstve Atlantis) nájdeme mladú maliarku, ktorá maľuje obrazy hrôzy varšavského geta na akvarely a selekciu SS prežije len „vďaka zdravému výzoru: ústa a líca nafarbené cviklovou šťavou“. O šesťdesiat rokov neskôr - za tých šesťdesiat rokov sa nedotkla štetca - vyberie pri rozhovore s Hannou Krall rúž a namaľuje si, bez toho, aby sa pozrela do zrkadla, na tvár krikľavo červený fľak. „Spokojná, že vyzerá zdravo, rúž znovu založí.“ Hanna Krall skoncentruje tento príbeh na dva a pol strany v jej charakteristickom štýle. Bez komentára, bez návodu na použitie, bez záverečného mravného ponaučenia, bez sentimentality a pátosu, lakonicky plní úlohu kronikárky, ktorú si sama zadala. V knihe Ach, ty si Daniel po prvýkrát dala najavo, ako ju tá úloha ťaží.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia jej rozprávajú svoje osudy alebo osudy svojich príbuzných - aby o nich napísala, alebo aby - najmä mladým - pomohla pochopiť a prekonať, čo sa stalo. Akokoľvek dobre im rozumie, bráni sa im. „Spísala som toľko príbehov, že by som mala vedieť vysvetliť, čo sa stalo a prečo sa to mohlo stať. Ale ja to neviem.“

Jej ďalší problém je v tom, že ľudia, o ktorých píše, „sú dnes starí, majú za sebou mozgové príhody, trpia Alzheimerom alebo už jednoducho nie sú. Vďaka ich spomienkam boli moje reportáže - celé nádoby“. Deti tých, čo prežili, si pamätajú len úlomky, ktoré sa už nedajú spojiť do príbehov. „Nechcela by som zapĺňať medzery predpokladmi a predstavami, to nesmiem robiť.“ A tak sa v jej novej knihe k sebe radia útržky, zvyšky životopisov - ako hŕbky črepov, ktoré v archeologických múzeách svedčia o minulých kultúrach a katastrofách.

SkryťVypnúť reklamu

Iné texty sú zas dodatkami k dávnejším reportážam. V zbierke, ktorá v češtine vyšla pod titulom Tanec na cizí veselce, je príbeh nemeckého dôstojníka, ktorý sa náhodou stane svedkom akcie SS, ktorej padne za obeť kompletné židovské obyvateľstvo poľského mesta Dubno, a potom sa zúčastní príprav na atentát na Hitlera. V knihe Ach, ty si Daniel Hanna Krall líči návštevu u tohto majora wehrmachtu - a pobúrenú reakciu jej nemeckej vydavateľky, ktorá ako „vzbúrenkyňa-šesťdesiatosmičkárka“ majorom pohŕda.

Nezaujato presný pohľad Hanny Krall objaví stopy nacistickej minulosti aj u ľudí, ktorých životné projekty boli myslené ako absolútne protiklady životopisov ich rodičov. Pôda je ešte stále zamínovaná, posiata črepinami. Ide o to, byť dosť pozorný. A byť aj dosť odvážny. Povedané slovami dvoch zaddikov z čias delenia Poľska, ide o to, počúvať svoje duše. Ich duchovia dnes sedia vo vetvách v záhrade poľského veľvyslanectva v Izraeli: „Neexistuje človek, ktorého by jeho duša ustavične nepoúčala,“ myslí si Pinkas. „Prečo ju potom človek neposlúcha?“ dumá Nachmann z Horodenky. „Lebo duša ho síce neprestajne poúča, ale všetko povie len raz a už sa neopakuje.“ Možno práve strach z opakovania Hannu Krall unavuje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 516
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 826
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 980
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 676
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 786
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 487
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu