Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska, šéfredaktor Ivan Štrpka
„Myslím, že Paľo nosil tvídové sako a fajčil bruyerku už v časoch, keď sa časť slovenskej literatúry ešte len vyzúvala z krpcov a druhá zvliekala montérky zasvinené od stavieb mládeže - aby si potom nenápadne navliekla sivý sveter existencializmu a sadla si do bistra. Paľo tam už dávno sedel,“ charakterizuje Peter Pišťanek hlavnú postavu tohto Romboidu - Pavla Vilikovského.
Lahôdkou je jeho dialóg s Pavlom Hrúzom a najnovšiu Vilikovského knihu - Posledného koňa Pompejí - pretriasajú aj v konfrontáciách B / B Vlado Balla a Adam Bžoch. Literatúru o literatúre vyvažujú ukážky tvorby Erika Grocha, Petra Macsovszkého, Stanislavy Chrobákovej, Daniela Pastirčáka či Itala Calvina.
OS 2001/6
Kalligram, šéfredaktor Rudolf Chmel
Záhadný názov témy mesiaca - Chlebové mýty - si žiada úvod. Blok štyroch príspevkov si kladie za cieľ ukázať ekonómiu nielen ako tému intelektuálnych diskusií, ale pripomenúť, že všetko, čo sa v týchto diskusiách povie, má dopad v našom chlebe každodennom.
Tvorcovia júnového čísla sa preto snažia stiahnuť na zem a osvetliť mýty ekonómie - chlebové mýty, ktoré sa tvária ako úctyhodné teórie, no v realite majú jediný efekt: znemožňujú nám normálny život. „Integračnú“ časť otvára esej Timothyho G. Asha. „Vyznávam dosť primitívnu tézu, že v Európe sme všetci vojnoví invalidi. Ako niekto, kto má ruky, nohy, hlavu, päty, ale nevie, čo všetko mu chýba, aby mohol žiť ako normálny, živý a zdravý človek,“ vraví v rozhovore jeden z najznámejších súčasných maďarských spisovateľov Péter Nádas, dominujúci bloku kultúry, z ktorého spomeňme ešte aspoň zoznámenie sa s Georgom Simmelom či rubriku recenzií.
Historická revue 4/2001
FORNAX Slovakia, šéfredaktor Peter Martinek
Posledné - štvrté - číslo Historickej revue predznamenáva letnú pauzu, ktorú však ešte vyplní jedno číslo tohto mesačníka o historických udalostiach, osobnostiach z dejín, o reportážach z archeologických bádaní či o iných kultúrach.
Toto číslo (mimochodom, časopis je dostupný aj na www.historickarevue.com) prináša zo všetkého niečo: články o starovekých lovcoch lebiek, ktorými boli Kelti, reportáž Milana Kováča, ktorý sa zúčastnil na výskumoch skalných rytín vo Švédsku, v Taliansku a vo Francúzsku. Ďalej sa dočítate niečo o duchu baroka, fakty o Titaniku, ale aj o kráľovi pop-artu Andym Warholovi.